Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye Enerji Sektöründe Son 15 Yılda Dev Adımlar Attı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye Enerji Sektöründe Son 15 Yılda Dev Adımlar Attı

Türkiye Enerji Sektöründe Son 15 Yılda Dev Adımlar Attı
Berat Albayrak: "Türkiye'de enerji sektöründe son 15 yılda dev adımlar attık"
14.07.2017 / 23:58

Enerjimagazin-Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı Dünya Petrol Kongresi'nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye'de enerji sektöründe son 15 yılda dev adımlar attık" dedi.


İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve beş gün sürecek 22. Dünya Petrol Kongresi bugün başladı. Kongrenin bugünkü Başkanlık Seremonisine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucıc, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve çok sayıda ülkenin temsilcisi katıldı.


Dünya Petrol Kongresi'nde yaptığı konuşmada Türkiye'nin enerji alanındaki coğrafi önemine vurgu yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, " Türkiye'de enerji sektöründe son 15 yılda dev adımlar attık. Büyüyen ve gelişmekte olan ülkemiz ayrıca büyük bir tüketicidir" dedi.
İşte Bakan Albayrak'ın açıklamalarından öne çıkan satırlar:


Milli enerji ve maden politikasını hayata geçirdik. Arama ve üretim faaliyetleri ekseninde denizlerimizde petrol ve doğalgaz aramalarına yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Sismik araştırmaların ardından keşif ve sondaj çalışmalarına önümüzdeki dönemde yoğun bir mesai harcayacağız.


Doğalgaz sektöründe 2 temel hedefimiz var. Birincisi altyapımızı geliştirmek, ikincisi uzun dönemli iş birliklerini artırmak.


Dünya doğalgaz piyasasında yaşanan değişiklikleri yakalamak için LNG kapasitemizi artırıyoruz. İlaveten doğalgaz sektöründe arz güvenliği ve çeşitliliğini artırmak için çalışıyoruz.


2023 yılı itibariyle 11 milyar metreküp doğalgaz depolama kapasitesine kavuşarak bölgedeki en büyük ülkelerden biri olacağız.


Türkiye coğrafi konumuyla petrol rezervine sahip ülkelerle enerji potansiyeline sahip ülkeler arasında olması nedeniyle büyük öneme sahip. Bu anlamda tüm projelerin doğal müttefiki olamaya devam edeceğiz.


Açıkça ifade edebilirim ki, Türkiye şeffaf ve rekabetçi piyasa yapısıyla özel sektör yatırımları hayata geçirmek için adım atmış ve atmaya devam edecektir. Şüphesiz Türkiye bölgesinde yatırımcılar için güvenli bir liman olmayı sürdürecektir.

Bu haber toplam 1386 defa okundu


YAZARLAR