Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C´lilerin Sesini Duyun Artık!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C´lilerin Sesini Duyun Artık!

4/C´lilerin Sesini Duyun Artık!
4/C’li sözleşmeliler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup göndererek, hem kadro taleplerini hem de yaşadıklarını sıkıntıları anlatacak.
30.05.2013 / 22:58


Çalıştıkları kurumların özelleştirilmesi nedeni ile mağdur olan ve Kadro sorununu çözemedikleri gerekçesiyle kisa bir süre önce üye oldukları sendikalardan birer birer istifa etmeye başlayan 4/C’liler son care olarak Başbakan Erdoğan’a hitaben yazdıkları mektupta ise hayatlarını borç batağı içerisinde idame ettirmeye çalıştıklarını ve kamu kesimi icinde en magdur calisanlar olduklarini vurguladilar.


4/C’li sözleşmeliler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup göndererek, hem kadro taleplerini hem de yaşadıklarını sıkıntıları anlatacak. Sözleşmeliler ile 4/C-657-5593-3389-Üniversite Mezunu İşçiler-Taşeron İşçiler Platformu’nun 23 bin 4/C’li sözleşmeli personel adına daha önce aldığı sendikalardan istifa etme kararı doğrultusunda bugün itibariyle Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK gibi konfederasyonlardan toplam 3 bin 300 4/C’li istifa ederken, istifa edenlerin sayısı giderek artıyor.


Sendikaların, 4/C’lilerin kadroya geçirilmesi noktasında yaptığı çalışmaların yetersiz olduğu gerekçesiyle alınan istifa kararlarının ardından, 4/C’liler bu kez de kendileri sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Başbakan Erdoğan’a hitaben bir mektup kaleme aldı.


Biz de Enerjimagazin ailesi olarak 4/C´lilerin bu hakli mücadelesini destekliyoruz. "Sayın Basbakan´a 4/C´lilerin Sesini Duyun ve bitirin bu magduriyeti" diyoruz.


4/C’liler tarafından Başbakan Erdoğan’a gönderilmek amacıyla kaleme alınan mektubun tam metni şöyle:


“Sayın Başbakanımız,


4/C’liler olarak başka çaremizin kalmamasından dolayı size bu mektubu yazıyoruz. Bildiğiniz üzere kamu çalışanları arasında en çok mağdur olan kesimi biz oluşturuyoruz. Bizler memurların aldığı aylık ücretin yarısı kadar maaş alıyoruz.


Yapılan araştırmalarda çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı bin 763.6 TL, açlık sınırı ise bin 361.9 TL olarak hesaplanmıştır. Yine dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 3bin 525.4 TL olarak belirlenmiştir. Bizim aldığımız maaşlar bu araştırmada çıkan sonuçların maalesef çok altındadır.


Aynı zamanda ödediğimiz ev kirası, çocuklarımızın okul masrafları, ulaşım giderlerimizde işin içine girdiği zaman 4/C’liler olarak bizler hayatımızı borç batağı içinde idame ettirmeye çalışıyoruz.


Sayın Başbakanım, yine büyük sorunlarımızdan birisi de kadrodur. Bizler yan yana masalarda aynı işi yapan lakin aralarından ücret fakı ve iş güvencesi farkı bulunan mağdurlarız. Her sene sonunda sözleşmelerimiz yenilenecek mi yoksa işsiz mi kalacağız korkusuyla yaşayan, maalesef ki bu korkuyu ailesine yaşatan ve küçücük çocuklarının psikolojinin bozulmasına neden olan 4/C’lileriz.


Kamuda çalışıpta aile ve çocuk yardımı almayan tek grup biziz. Evlatlarımız bizim geleceğimiz. Sayın Başbakanım siz de diyorsunuz “en az 5 çocuk yapın” diye. Hür vicdanınızla bizim yerimize koyunuz kendinizi. 4/C’lilerin her ay evine giren para bin TL’yi geçmezken bırakın 5 çocuğu, çocuk sahibi olanlar 2. çocuğu yapmaktan korkar hale geldi. Eğitim paralı, sağlık paralı ama 4/C’liler parasız. Siz bir baba olarak bizim yerimize koyunuz kendinizi. Çocuğunuza sunabileceğiniz güzel bir gelecek yoksa, imkanlar kısıtlıysa dünyaya bir çocuk getirip, onun hep bir yokluk hissiyle yaşamasına dayanabilir miydiniz?


Sayın Başbakanınımız, Bizler bu ülke, bu vatan için gece gündüz demeden, mesai mufhumu gözetmeden çalışıyoruz. Bu noktada sizlerden bu kadar küçük bir iyileştirme isteme hakkını 25 bin 4/C’li olarak kendimizde buluyoruz ve affınıza sığınıyoruz.


Biz 4/C’liler maddi ve manevi anlamda ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. Biz biliyoruz ki, siz adaletli ve merhametli bir Başbakansınız. Sizden yardım isteyen biz 4/C’lilerin taleplerine seyirci kalmazsınız. Çünkü aldığımız ücretle ve iş güvencesiz çalışma şartları altında daha fazla ne kadar dayanabiliriz bilmiyoruz. Hayat pahalılığı yüzünden neredeyse hepimizin psikolojisi bozulmuş durumda. Bir çoğumuz ek iş yaparak ailesine bakmak zorunda.


Sayın Başbakanımız, Sosyal devletin temeli olan tüm vatandaşa eşit mesafede olunması ilkesini bir kez daha gözden geçirmenizi rica ederiz. Memurlara tanınan ücret, çeşitli yardımlar, iş güvencesi ve diğer haklardan biz 4/C’lilerinde faydalandırılmasını sağlamanız sizden tek talebimizdir. Bu noktada sizin adaletinize sığınmaktan başka çaremiz yok.


Lütfen 4/C’lilerin feryadına kulak verin."


 


Bu haber toplam 3767 defa okundu
YORUMLAR
Kamu Personeli: 
"Kamu/Özel=Mağdur Personel"
TEDAŞ Bünseyinde Kamuda Kadrolu İşci Olarak Çalışmakyatım Özelleştirme Kapsamında Özelleştik Özelde Kaldığı zaman işten atıldığımda Sendika derki özel firma sana kaşının üstünde gözün var dedi mesela 7 yıl sonra hadi güle güle dediği zaman Tedaş Genel Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvuru yapılabiliyormuş sendika öyle söledi sonra bizi kamuda bir yere yeniden işe yerleştiriyormuş kadro hakkımız olduğu için sanki kpss den 100 puan almış gibi görünüyormuşuz fakat gideceğimiz kurumda sözlü mülakata giriyormuşuz kazanırsak işe başlıyormuşuz kazanamassak mülakatı başka kuruma yeniden mülakata giriyormuş taki kazanana kadar bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa memnun olurum.
23.05.2013 / 14:43


YAZARLAR