Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Hamitabat'ın Yenilenen İlk Ünitesi Faaliyete Geçti
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Hamitabat'ın Yenilenen İlk Ünitesi Faaliyete Geçti

Hamitabat'ın Yenilenen İlk Ünitesi Faaliyete Geçti
Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali(HDGKÇS)’nin 578 MW lisans kurulu gücüne sahip olan ilk ünitesi ticari faaliyetlerine başladı.
27.07.2017 / 00:26

Enerjimagazin-Yenilenen Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali(HDGKÇS)’nin 578 MW lisans kurulu gücüne sahip olan ilk ünitesi ticari faaliyetlerine başladı.


1985 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk doğal gaz ile elektrik üretimi yapan tesisi olan Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali(HDGKÇS), 1156 MW toplam elektrik üretiyor. Limak Enerji, özelleştirme ihalesinden kazandığı Hamitabat  Elektrik Üretim A.Ş.’yi, 1 Ağustos 2013 tarihinde devralmıştı.


HEAŞ’ın özelleştirme vesilesi ile sahip olduğu santralde yeterli ve güvenilir elektrik üretmek amacıyla yenilenen Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali(HDGKÇS)’nin 578 MW lisans kurulu gücüne sahip olan ilk ünitesi ticari faaliyetlerine başladı.


Kırklareli Lüleburgaz ilçesi Tatarköy Mevkii’nde kurulu olan Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nde (HDGKÇS) türbin yenileme çalışmaları Hamitabat Elektrik Üretimi ve Ticareti A.Ş. tarafından yürütülüyor.


Bu haber toplam 1742 defa okundu


YAZARLAR