Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Dev Rüzgar İhalesinin Kazananı Türk Alman Ortaklığı Oldu
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Dev Rüzgar İhalesinin Kazananı Türk Alman Ortaklığı Oldu

Dev Rüzgar İhalesinin Kazananı Türk Alman Ortaklığı Oldu
Dev İhalenin Kazananı; 3.48 dolarcent/kWh Fiyat Teklifi ile Siemens-Türkerler-Kalyon Konsorsiyumu Oldu
11.08.2017 / 21:46

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, bin megavatlık Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinin kazananı; 3.48 dolarcent/kWh Fiyat Teklifi ile Siemens–Türkerler-Kalyon Konsorsiyumu oldu.


Türkiye'nin 5 ayrı bölgesinde toplamda bin megavatlık rüzgar enerjisi kapasitesi kurulması için yapılacak ihaleye, 8 konsorsiyum katıldı.


İhalede süreç 4,19 cent/kilovat saat ile başlarken, Enercon-Polat Enerji-Limak Enerji, Goldwind-Akfen Holding-Beyçelik ve Vestas-Enerjisa konsorsiyumları açık eksiltmeye katılamadı.


Yarışmanın devamında önce Senvion Rüzgar Enerjisi Çözümleri-IC İçtaş Enerji ve General Electric-Fina Enerji, daha sonra Nordex-İklim Elektrik Yatırım ve son olarak da MingYang-İlk İnşaat konsorsiyumları ihaleden çekildi.Böylece açık eksiltmenin 30. turunda 3,48 cent/kilovat saat ile en düşük teklifi veren Siemens-Türkerler-Kalyon yarışmanın galibi oldu.


İhaleyi kazanan konsorsiyum, Kayseri - Niğde, Sivas, Edirne-Kırklareli-Tekirdağ, Ankara-Çankırı-Kırıkkale, Bilecik-Kütahya, Eskişehir olarak belirlenen 5 ayrı bölgede bin megavatlık kapasiteyi devreye alacak. 

Konsorsiyum, 1 milyar doların üzerinde rüzgar tesisi yatırımı yapacak. Bu projeyle kurulacak santrallerin işletmeye girmesiyle her yıl asgari 3 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek ve yaklaşık 1,1 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgardan karşılanacak.

Aynı zamanda, kurulacak rüzgar tesisleri sayesinde yıllık ortalama 1,5 milyon ton karbon emisyon azaltımı sağlanacak.

Bu haber toplam 1866 defa okundu


YAZARLAR