Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Çoruh EDAŞ’tan Rizelilere Hayati Uyarı!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Çoruh EDAŞ’tan Rizelilere Hayati Uyarı!

Çoruh EDAŞ’tan Rizelilere Hayati Uyarı!
Çoruh EDAŞ, Rizelileri elektrikle ilgili yaşanacak kazalara karşı uyardı!
07.09.2017 / 22:45

Enerjimagazin-Çoruh EDAŞ Rize İl Müdürlüğü, vatandaşları kendi insiyatiflerini kullanarak yerleşim yerlerindeki elektrik şebekelerine müdahale etmemeleri için uyardı. Bu tür müdahaleler neticesinde, Rize’de iki ayda 3 kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken  Çoruh EDAŞ yetkilileri, Rizelilerin elektrikle ilgili bir sorunları olduğunda  444 9 186 Çağrı Merkezi’ni arayıp yardım istemelerini açıkladı.

Çoruh EDAŞ Rize İl Müdürlüğü yazılı açıklama yaparak, Rizelileri elektrik şebekelerine kendi imkanlarıyla  müdahale etmemeleri konusunda uyardı. Yapılan açıklamada, yaz döneminin başlamasıyla birlikte nüfus yoğunluğunun arttığı köylerde vatandaşların elektrik şebekelerine izinsiz olarak müdahale ettikleri ve bu tür müdahalelerin can ve mal kayıplarının yaşandığı kazalara yol açtığı belirtildi.


Rize’de iki ayda üç kişi hayatını kaybetti!


Açıklamada ayrıca; bakım, onarım ve yenileme çalışmaları devam ederken iş güvenliği nedeniyle elektrik kesintilerinin gerektiği, bu konuda da vatandaşların anlayış göstermesinin doğabilecek kazaları önleyeceğine dikkat çekildi. Söz konusu müdahaleler nedeniyle Rize’de, Temmuz ve Ağustos aylarında 3 kişinin elektrik çarpması sonucu hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi;


Mevcut AG ve YG şebekelerde her türlü bakım, onarım ve bağlantı yetkisi sadece Çoruh EDAŞ teknik ekiplerinde bulunmaktadır. Her ne şekilde olursa olsun (elektrik arızasına müdahale, enerji kesme-açma, sayaç değişimi,sayaç yenilenmesi,armatür arızası, armatür takma gibi) şebeke ve direklere üçüncü şahısların müdahale etmesi yasak ve tehlikelidir. Ayrıca kurulu ve yeni kurulacak teleferiklerin yasal teknik prosedürlere göre  can ve mal emniyeti yönünden  çalıştırılması gerekmektedir. Sayın abonelerimizden; yasalar gereği elektrik şebekelerine yakın ağaçların  kesilmemesini, lamba tamiri  yapılmamasını, enerjili hatlara yaklaşılmamasını ve elektrikle ilgili her türlü sorunları için 444 9 186 no’lu çağrı merkezimizi arayarak veya www.coruhedas.com.tr  yardım istemelerini rica ederiz.” denildi.


Açıklamada, enerji nakil hatlarına bağlı trafo ve direklerde Çoruh EDAŞ çalışanı olmayan, şüpheli kişiler görüldüğünde de en yakın birimlere ya da güvenlik güçlerine haber verilmesi istendi.


Bu haber toplam 1154 defa okundu


YAZARLAR