Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Menzelet ve Kılavuzlu HES’ler Entek Elektrik'in Oldu
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Menzelet ve Kılavuzlu HES’ler Entek Elektrik'in Oldu

Menzelet ve Kılavuzlu HES’ler Entek Elektrik'in Oldu
Menzelet ve Kılavuzlu HES’lerin özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi, Entek Elektrik Üretimi A.Ş verdi.
25.09.2017 / 20:17

Enerjimagazin-Özelleştirme kapsam ve programında bulunan, Elektrik Üretim A.Ş’ye (EÜAŞ) ait Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santralleri ile bu Santraller tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi 1 milyar 276 milyon TL ile Koç Holding bünyesinde faaliyet gösteren Entek Elektrik Üretimi A.Ş verdi.

Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santralleri ile bu Santraller tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesi bugün gerçekleştirildi.


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda (ÖİB) gerçekleştirilen nihai pazarlık görüşmesine, “Sanko Rüzgar Enerjisi Sanayi ve Ticaret A.Ş, Entek Elektrik Üretimi A.Ş, Fernas İnşaat A.Ş, Bayburt Grup İnşaat Nakliyat Madencilik İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret A.Ş, Demars İnşaat Turizm Ticaret Ltd. Şti. ve Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat A.Ş” katıldı.


Nihai pazarlık görüşmesi sonrasında en yüksek teklifi 1 milyar 276 milyon TL ile Koç Holding bünyesinde faaliyet gösteren Entek Elektrik Üretimi A.Ş vererek ihalenin galibi oldu.Kahramanmaraş'ın, Ceyhan Nehri üzerinde kurulu bulunan Menzelet HES, 124 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 112. Kahramanmaraş'ın ise 6. büyük enerji santrali konumunda. Santral ayrıca Türkiye'nin 39. büyük Hidroelektrik Santrali. Menzelet Barajı ve HES ortalama 485.115.265 kilovatsaat elektrik üretimi ile 146.561 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabiliyor. Menzelet Barajı ve HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 154.005 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapıyor.


Kahramanmaraş'ın, Ceyhan Nehri üzerinde kurulu bulunan Kılavuzlu HES, 54 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 199. Kahramanmaraş'ın ise 8. büyük enerji santrali konumunda. Santral ayrıca Türkiye'nin 87. büyük Hidroelektrik Santrali'dir. Kılavuzlu Barajı ve HES ortalama 143.100.555 kilovatsaat elektrik üretimi ile 43.233 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabiliyor. Kılavuzlu Barajı ve HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 45.429 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapıyor.


Bu haber toplam 2666 defa okundu


YAZARLAR