Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TANAP'ın Erken Bitmesi Doğal Gaz Fiyatlarını Düsürebilir!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TANAP'ın Erken Bitmesi Doğal Gaz Fiyatlarını Düsürebilir!

TANAP'ın Erken Bitmesi Doğal Gaz Fiyatlarını Düsürebilir!
Kumbaroğlu, TANAP projesinde Çanakkale Boğazı denizaltı boru döşeme kısmının önemli bir kilometre taşı olduğuna dikkati çekti.
12.10.2017 / 10:10

Enerjimagazin- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın “TANAP planlanandan erken bitebilir” açıklaması enerji çevrelerinde son derece olumlu karşılanırken, konunun uzmanlarına göre bu projenin erken bitmesi, Türkiye’de doğalgaz fiyatlarında ucuzlamayı da beraberinde getirebilir.


Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, TANAP projesinde Çanakkale Boğazı denizaltı boru döşeme kısmının önemli bir kilometre taşı olduğuna dikkati çekti.


“Azeri gazı diğer kaynaklara göre daha ucuz”


Bakan Albayrak’ın açıklamalarının son derece önemli ve memnuniyet verici olduğunu dile getiren Kumbaroğlu, “Azeri gazı diğer kaynaklara göre daha ucuz olduğundan TANAP’ın bitmesiyle Türkiye’de doğalgaz fiyatlarında ucuzlama görülebilir.” ifadesini kullandı.


“Türk Akım için örnek olabilir”


TANAP gibi dev bir projenin beklenenden önce tamamlanmasının Türkiye’nin içinde bulunduğu diğer önemli projeler için de örnek olabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:


“TANAP’ın erken tamamlanması Türk Akım için de örnek teşkil edeceği gibi başta Doğu Akdeniz olmak üzere bundan sonraki projeler için de cesaret verici. Türkiye, 21. yüzyıla damga vurduğu mega projeleri ile Avrasya’nın parlayan yıldızı. Umarım gelecek dönemlerde karar vericiler atacakları adımlarla bu yükselişimizi daha da taçlandırır ve ülkemiz enerji açısından çok önemli olan konumunu sağlamlaştırır.” 

Bu haber toplam 1067 defa okundu


YAZARLAR