Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Hamitabat Bir Aylık Gelirine Satıldı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Hamitabat Bir Aylık Gelirine Satıldı

Hamitabat Bir Aylık Gelirine Satıldı
Mehmet S. Kesimoğlu, Hamitabat Elektrik Üretim Santralinin özelleştirmesinin ÖYK Tarafından onaylanması sonrasında basın toplantısı düzenledi.
13.06.2013 / 12:11

Enerjimagazin-CHP Kırklareli Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Mehmet S. Kesimoğlu, Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.nin 1 aylık gelirine; 105 milyon dolara satılmasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.


Kesimoğlu düzenlediği basın toplantısında, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) Elektrik Üretim A.Ş.ye (EÜAŞ) ait Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.nin 105.000.000 (Yüzbeşmilyon) ABD Doları bedelle en yüksek teklifi veren Limak Doğalgaz Elektrik Üretim A.Ş.ye satılmasına ilişkin kararı onaylamasına ve kararın altında imzası bulunanlara sert tepki göstererek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ÖYK üyelerine  hitaben “EVİNİZİ, BİR AYLIK KİRASINA SATAR MISINIZ?” diye seslendi.


Kesimoğlu daha öncede Hamitabat özelleştirilmesine karşı çıkmış ve Elektrik Üretim A.Ş.ye (EÜAŞ) ait Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.nin aynı zamanda Limak, Cengiz, Kolin O.G.G nun geçtiğimiz günlerde devraldıkları Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ)'ın hizmet sınırı olan, İstanbul'un Avrupa Yakasına Elektrik sattığına ve hem Hamitabat hem de BEDAŞ ihalesini aynı şirketin kazanmış olmasına da dikkat çekmişti.


İşte Kesimoğlu’nun Basın Açıklaması:


 “Değerli Basın Mensupları,


Daha önce basın toplantıları ya da basın açıklamaları ile birkaç kez gündeminize getirdiğim ve yalnızca bir aylık gelirine, tekrar ediyorum SADECE BİR AYLIK GELİRİNE satılacağını belirttiğim Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali'nin satışına ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı önceki gün (28 Mayıs 2013) Resmi Gazete'de yayımlandı.


İhaleyi kazanan birinci ve ikinci firmanın A ya da B olmasına, şu veya bu olmasına bakmadan hepsinden bağımsız olarak söylüyorum. Yılda 1,2 milyar dolar gelir getiren bir santrali bir aylık geliri olan 105 milyon dolara veren özelleştirme kararına imza atanlar hakkında tarihe not düşmek için söylüyorum.


Bu ülkede, kamu tarafından, yani bizim tarafımızdan, bizim paramızla kurulmuş bir doğal gaz santrali bir aylık gelirine satıldı?


Evet, yanlış duymadınız, bir elektik santrali bir aylık gelirine satıldı. Bu nasıl bir mantıktır, nasıl bir hesaptır, nasıl bir vicdandır? Başta sayın Başbakan ve diğer ÖYK üyeleri, Babacanlar, Şimşekler, Yıldırımlar, Bayraktarlar için Bütün Türkiye duysun diye bu kürsüden soruyorum: “Evinizi, bir aylık kirasına satar mısınız?”


Siz Türkiye'nin herhangi bir yerine gitseniz ve mal sahibine, aylık kirası 1.000 lira olan bir evi, “bana 1.000” liraya sat” deseniz, evini size satar mı?


Ya da bir arabayı bir depo benzin parasına almaya kalksanız, size arabasını satan tek kişi çıkar mı?


Hiç aklınıza gelmez mi?


Örneğin, Sayın Başbakana “İstanbul'daki villanı, bir aylık kirasına bana sat” desem satar mı? Ben talibim… Burada hepinizin önünde söz veriyorum, aylık kirasına Başbakan kaç para derse vereceğim, 1.000-5.000-100.000… Bir aylık kirasına bana villasını satar mı?


Faraza, Sayın Başbakanın iki gemicik sahibi oğluna, “geminin bir seferlik parası kaç para ise vereceğim, gemiciğinin birini bana sat” desem satar mı?


Soruyorum:


Dün temelini attılar törenle,  bir aylık araç geçiş parasına bir boğaz köprüsü satılır mı?


Ey Binali Yıldırım, “Yedi tepeli şehre yedi inci” diye göz boyuyorsun,


Bir aylık geçiş parasına, İstanbul-İzmir otoyolu satılır mı?


Bir aylık geçiş parasına İstanbul-Ankara hızlı tren hattı satılır mı?


Bir aylık geçiş parasına Marmaray satılır mı?


Bir aylık gelirine İstanbul üçüncü hava limanı satılır mı?


Bir aylık gelirine o yüzyılın projesi diye sunduğunuz Kanal İstanbul satılır mı?


Ey, sen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,


Benim Mülkiyeli kardeşim,


Bir aylık vergi gelirine, tüm vergi gelirlerini mültezime verir misin?”


Sen ODTÜ'yü birinci bitiren Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı  Endüstri mühendisi, Ticareti Samanpazarı'nda Çıkrıkçılar yokuşunda babasının ükkanında tahsil etmiş Ali Babacan, Baban, bir entari parasına bir top kumaş verir miydi?


Kentsel dönüşüm adı altında Türkiye'nin en büyük rantını yaratan Sayın Erdoğan Bayraktar Bir kat parasına bir apartman Bir uçak parasına bir uçak filosu Bir gemi parasına bir gemi filosu satılır mı?


Satılıyormuş değerli basın mensupları…


Bir ağaç parasına bir orman satılıyormuş, Bir şezlong parasına sahil Bir sandal parasına bir göl Bir pula bir yürek Bir taca bir bayrak Birkaç kuruşa bir vatan toprağı Satılıyormuş…


Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.ni, Bir aylık gelirine sattılar….


Karar tarihi 28 Mayıs 2013'tür. Karar vericiler: Recep Tayyip Erdoğan, Ali Babacan, Mehmet Şimşek, Binali Yıldırım ve Erdoğan Bayraktar'dır…


Siz ey çalışanlar,


Ey benim, güzel ve yalnız ülkemin çalışkan insanları Bir aylık maaşınıza hayatınız satıldı…


Bu ülkede herkes bilsin ki, Bir aylık geliri karşılığında her şey satılabilir…


Ey benim Evine ekmek götürmekten, Çocuğunu karısını giydirmekten, Üstüne de Bugün de doyduk ya, Allah devlete zeval vermesin demekten Başka bir şey istemeyen Güzel yurdumun çileli insanları…


Bir aylık kiranıza, Bir naçar maaşınıza, Bir lokma ekmeğinize, Bir yensiz gömleğinize, Bir tas ayranınıza,  Bir yamalı hırkanıza


Satıldınız…


Allah taksiratınızı affetsin…”

Bu haber toplam 4015 defa okundu
YORUMLAR
ERT SULAYICI: 
"Nedir bir ayda kazandığı"
Birde bu açıklamaya bir ayda ne kadar elektrik ürettiğini ve buna karşılık ne kadar gaz tükettiğini söyleseydi
31.05.2013 / 01:24


YAZARLAR