Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - KKTC Enerji Bakanı Sunat ATUN'dan Flaş Açıklamalar
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KKTC Enerji Bakanı Sunat ATUN'dan Flaş Açıklamalar

KKTC Enerji Bakanı Sunat ATUN'dan Flaş Açıklamalar
KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, 8'inci Uluslararası Enerji Zirvesine katıldı.
19.10.2017 / 21:47

Enerjimagazin-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, “Türkiye ile KKTC enterkonnekte kablo bağlantısı projesi ile ilgili takvimimizi teyid ettik. Buna göre yeni yıldan önce inşallah fizibilite çalışmalarımızı tamamlayıp teknik uygulamaya başlayacağız. KIB-TEK mevcut misyonuna ilaveten devletimiz adına uluslararası iletim kurumumuz olma özelliğini de inşallah ekleyecek. Kablo projesinin hayata geçmesiyle birlikte Güneş enerjisinden de çok büyük kapasitede üretim yaparak Anavatanımıza da iletebileceğiz.” dedi.


KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan ile birlikte 8'inci Uluslararası Enerji Zirvesine katıldı. Zirvede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile görüşen Atun, açılış konuşmasını da yaptığı zirve sırasında bulunduğu temaslara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.


Bakan ATUN’un açıklamaları şu şekilde:


Hafta içi 8.ci Uluslararası Enerji Zirvesine katıldık. Değerli mevkidaşım Anavatanımız T.C. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sn. Berat Albayrak ile başkanlığımızda heyetler arası toplantı yaptık. Daha sonra açılış gerçekleşti. Aziz dostum Sn. Albayrak'ın uluslararası niteliği olan bu zirvenin açılış konuşmasını yapmayı şahsıma bırakması, devletimizle olan ilişkilere verilen önemin ve işbirliğimizin önemli bir göstergesidir. Bundan onur duydum.

Zirve birçok açıdan önemliydi:

1- Sn. Albayrak ile elektrik ve doğal kaynaklar alanındaki ortak çalışmalarımız hakkında heyetlerimizle değerlendirmeler yaptık.

2- TC-KKTC Elektrik enterkonnekte kablo bağlantısı projesi ile ilgili takvimimizi teyid ettik. Buna göre yeni yıldan önce inşallah fizibilite çalışmalarımızı tamamlayıp teknik uygulamaya başlayacağız.

3- Elektrik enterkonnekte projesi ayrıca bölgesel nitelik de taşıyan bir proje. KKTC üzerinden diğer ülkelere de taşınabilme potansiyeli var. Biz KKTC olarak enterkonnekte projesinin bu muhtemel potansiyeli değerlendirebilecek bir kapasiteye sahip olmasına önem veriyoruz. Dolayısı ile KIBTEK mevcut misyonuna ilaveten devletimiz adına uluslararası iletim kurumumuz olma özelliğini de inşallah ekleyecektir. Hali hazırda Güney Kıbrıs ile 2011 yılındaki bakanlığım döneminde sağlamış olduğumuz 400 MW kapasiteli bağlantımız karşılıklı iletime açık ve fiilen kullanılır durumdadır.
Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, gülümseyen insanlar, takım elbise


4- Kablo projesinin hayata geçmesiyle birlikte Güneş enerjisinden de çok büyük kapasitede üretim yaparak Anavatanımız T.C.'ne de iletebileceğiz.

5- Denizlerimizde Doğal Gaz ve Petrol araştırmaları ve sondajı ile ilgili olarak da mevcut verilerin analizinin tamamlanması ile birlikte TPAO vermiş olduğumuz yetki ile sondaj getirerek mobilizasyon çalışmalarına başlayacaktır.

6- Doğal gaz projemiz, daha önce de gündeme taşıdığım gibi, Güney Akdeniz’deki diğer parsellerde münferit/müşterek araştırmalarda bulunan çok uluslu şirketler elde etme gayretinde oldukları doğal gazı, en yakındaki en büyük enerji merkezi olan Ceyhan limanına naklederek daha rekabetçi olabileceklerdir. Bu bağlantı yolunu izlemek, sondaj platformumuzun bulunduğu güzergah üzerinden geçmeyi gerektirir. Bu coğrafik pozisyon bize önemli bir jeopolitik avantaj oluşturma potansiyelini de ortaya çıkarmaktadır. Vizyoner hareket ederek hem ülkemizi bölgemizde yeniden şekillenmekte olan enerji denklemlerine taşımak hem de bunun meydana getireceği konjonktürel siyasi avantajdan faydalanabilmeye önem vermekteyiz. Bu projelerin ülkemize, milli gelirimize ve uluslararası statümüze son derce önemli bir değer katacaktır. Tüm çalışmalarımız ve gayretlerimiz, hem devletimizin layık olduğu düzeyde temsiliyetini sağlamak, hem de kendi sorumluluk alanımız dahilinde geliştirdiğimiz projelerle ülkemizin ve ekonomimizin gelişimi ile vatandaşımızın refahının artışı için çalışmaktır.


Bu haber toplam 1853 defa okundu


YAZARLAR