Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Başkent Doğalgaz Enerjinin Başkenti İle Birlikte Büyümeye Devam Ediyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Başkent Doğalgaz Enerjinin Başkenti İle Birlikte Büyümeye Devam Ediyor

Başkent Doğalgaz Enerjinin Başkenti İle Birlikte Büyümeye Devam Ediyor
Başkent Doğalgaz’ın 4 yıldan bu yana gerçekleştirdiği projeler, yatırımlar, gelecek vizyon ve hedefleri kamuoyu ile paylaşıldı.
03.11.2017 / 19:01

Enerjimagazin-Türkiye’nin en büyük özel gaz dağıtım şirketi Başkent Doğalgaz, Başkent Ankara’da yaptığı yatırımlarla büyümeye devam ediyor. 1,7 milyon aktif müşterisi ve yıllık yaklaşık 3,6 milyar standart metreküp (Sm³) gaz dağıtım hacmine sahip Başkent Doğalgaz, Ankara’nın büyümesine paralel her yıl yaklaşık 70 bin yeni aboneye ulaşıyor. 2013 yılında özelleştirilen ve Torunlar Enerji bünyesinde hizmet kalitesini daha da yükselten Başkent Doğalgaz, Türkiye’nin ilk altyapı GYO’su unvanını da taşıyor. 2016 yılsonu itibariyle 2,5 milyar TL cirosu bulunan Başkent Doğalgaz, sektöründeki ilk halk arzı gerçekleştirerek kurumsal yönetim adımlarını daha da sağlamlaştırmayı hedefliyor.


Başkent Doğalgaz Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, Başkent Doğalgaz Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kazanç ve Başkent Doğalgaz Genel Müdür Vekili Asım Yüksel’in katılımıyla Ankara’da düzenlenen basın toplantısında Başkent Doğalgaz’ın 4 yıldan bu yana gerçekleştirdiği projeler, yatırımlar, gelecek vizyon ve hedefleri kamuoyu ile paylaşıldı.


Türkiye’nin en büyük özel doğalgaz dağıtım şirketi


Torunlar Grubu’nun enerji sektöründeki en önemli yatırımı olan ve faaliyetlerini Torunlar Enerji çatısı altında yürüten Başkent Doğalgaz, Polatlı, Kızılcahamam ve Beypazarı ilçeleri hariç Ankara il sınırları dâhilinde doğal gaz dağıtım lisans hakkını 2037 yılına kadar elinde bulunduruyor. Toplam 1,7 milyon abonesi ile Türkiye’nin en büyük özel doğalgaz dağıtım şirketi olan Başkent Doğalgaz, Ankara’nın büyüme ve gelişmesine paralel olarak yaptığı yatırımlarla büyümesini sürdürüyor.


Enerjinin Başkenti Ankara ilklere imza atmayı sürdürüyor


1929 yılında Türkiye’nin ilk havagazını ve 1988 yılında Türkiye’nin ilk doğalgazını kullanmaya başlayan Ankara, bu sektörde Başkent Doğalgaz ile ilklere imza atmaya devam ediyor. 2013 yılında özelleştirilen ve Torunlar Enerji tarafından 1 milyar 162 Milyon ABD doları bedelle satın alınan şirket, 2016 yılı Şubat ayından itibaren Türkiye’nin ilk altyapı GYO’su olarak hizmet veriyor.


Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun: “Ankara ile birlikte Başkent Doğalgaz da büyüyor ve hizmet kalitesini artırıyor”


Başkent Doğalgaz’ın faaliyetleri ve yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun; Başkent Doğalgaz’ı 2013 yılının Mayıs ayında devraldıklarında 1,4 milyon olan abone sayısının 2017 yılının ilk yarısı itibariyle 1,7 milyonu aştığını, 2020 yılında 2 milyona ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti. Mehmet Torun; “Başkent Doğalgaz’da 4 yılı aşkın sürede ciddi anlamda iyileştirmeler hayata geçirdik. 4 yılda yaklaşık 300 milyon TL yeni alt yapı ve teknoloji yatırımı yaptık. Şu anda Türkiye’yi 7 tur dönebilecek uzunlukta boru hattı yatırımına sahibiz. Nüfus bakımından Türkiye’nin ikinci büyük şehri olan Ankara, TÜİK verilerine göre 2011 ila 2016 yılları arasında en çok iç göç alan ikinci şehir olarak büyük bir potansiyel arz ediyor. Önümüzdeki dönemde yeni bağlantılar ve taşıma hizmeti verilen sanayi müşteri segmentinin geliştirilmesi ve henüz gaz dağıtımı yapılmayan Ankara’nın 9 ilçesine doğalgaz şebeke yatırımı ile sunduğumuz gaz hacmini arttırarak büyümeyi hedefliyoruz” dedi. Başkentgaz’ın sektöründe ilkleri gerçekleştiren bir şirket olduğuna dikkat çeken Torun, ”Türkiye’de gaz dağıtım alanındaki ilk halka arzı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Halka arz ile birlikte kurumsal yönetim standartlarını, raporlama standartlarını, yatırımcı ilişkileri ve kurumsal iletişimi çok daha üst seviyeye taşımayı ve hizmet kalitemizi artırmayı hedefliyoruz” dedi.


Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kazanç: “Her yıl yaklaşık 70 bin yeni müşteriye ulaşıyoruz”


Başkent Doğalgaz’ın faaliyetleri ve yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kazanç; “Türkiye’nin en büyük özel doğalgaz dağıtım şirketi olarak yıllık yaklaşık 3,6 milyar standart metreküp (Sm³) gaz dağıtım hacmine sahibiz. Ortalama yaşı 14 yıl olan 11.594 km şebeke uzunluğuna sahip Başkent Doğalgaz, Ankara’nın şehirleşme potansiyeline bağlı olarak yılda yaklaşık yüzde 4 oranında abone artışı sağlayarak, her yıl yaklaşık 70 bin yeni aboneye doğalgaz hizmeti sunuyor. 2016 yılsonu itibariyle 2,5 milyar TL ciroya ulaştık” dedi. Halka arz ile ilgili başvuruları gerçekleştirdiklerini belirten Kazanç, şirketin % 25’inin halka arz edilmesi yönünde başvuruda bulunduklarını, yasal izinlere ve uygun piyasa koşullarına paralel halka arzı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.


Başkentgaz, sektöründeki en büyük dijital dönüşüm projesine imza attı


Torunlar Enerji bünyesine geçmesi ile birlikte hızlı bir dijital dönüşüm sürecine giren Başkent Doğalgaz,  5.5 milyon Euro’luk yatırımla tüm sistemlerini dijitalleştirerek sektöründeki en büyük dönüşüm projesine imza attı. 19 ay süren ve 70 kişilik danışman ekibi ile yönetilen dönüşüm sayesinde Başkentgaz’ın 18 temel iş modülü tek bir sistemden yönetilmeye başlandı. Müşteri odaklı bir bakış açısı ile verimliliği artıran proje kapsamında dağıtım süreçlerinde etkin saha çözümleri sağlanırken tüm uygulamalar merkezi bir sistem tarafından dijital ortamda yönetiliyor ve kontrol ediliyor. Acil hizmetlerden, çağrı merkezine, sayaç okumadan gaz dağıtım miktarlarına kadar her türlü detay tek bir ekrandan yönetilebiliyor. Endüstriyel otomasyon kontrol sistemi SCADA sayesinde elektronik ortamda, merkezi olarak tüm boru dağıtım hattı canlı olarak izlenebiliyor. Böylece herhangi bir noktada kayıp, kaçak veya arıza anında tespit edilerek müdahale edilebiliyor. Tüm bu yatırımlar sayesinde Başkent Doğalgaz; müşteri memnuniyet oranları bakımından kendi sektöründe ilk sıralarda yer alıyor.

Bu haber toplam 2184 defa okundu


YAZARLAR