Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EPDK Elektrik Dağıtım Şirketlerini Uyardı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EPDK Elektrik Dağıtım Şirketlerini Uyardı

EPDK Elektrik Dağıtım Şirketlerini Uyardı
EPDK, elektrik sektöründe “lisanssız sahteciliğe” karşı hamle yaptı.
16.11.2017 / 10:03

Enerjimagazin-Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik sektöründe “lisanssız sahteciliğe” karşı hamle yaptı.


Kurum, 1 megavat altında lisanssız elektrik üretim tesisi kuran (ağırlıklı olarak güneş ve rüzgâr) bazı kişilerin, mevzuatta öngörülen “tesisin kurulacağı yerde tüketim noktası gösterme zorunluluğu”nu aşmak için sahte ya da usulsüz abonelikler (tüketim noktaları) oluşturduğunu belirledi.


EPDK’dan elektrik dağıtım şirketlerine gönderilen yazıda, usulsüzlüğü belirlenen tesis sahiplerine aykırılığın giderilmesi için 15 gün süre verilmesi istendi.


Gazete Habertürk'ün haberine göre EPDK, “Üretim tesisi sahibi kişiler tarafından yeni bir tüketim tesisi gösterilene ya da usulsüzlük ortadan kalkana kadar geçici kabulü tamamlanan üretim tesisleri için herhangi bir ödeme yapılmaması” talimatı verdi.


2 BİN MEGAVATI BULDU


Elektrik sektörünü yakından takip eden uzmanlar, lisanssız elektrik tesisi kurulu gücünün 2 bin megavat dolayında bulunduğunu söyledi. EPDK, abonelere, tükettikleri elektriği üretmeleri, kalan bölümü de sisteme satmaları için lisanssız elektrik tesisi kurma olanağı sunmuştu. Habertürk


Bu haber toplam 1282 defa okundu


YAZARLAR