Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Büyükkaraçay Barajı ve HES'te Sona Gelindi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Büyükkaraçay Barajı ve HES'te Sona Gelindi

Büyükkaraçay Barajı ve HES'te Sona Gelindi
Hatay Büyükkaraçay Barajı ve HES inşaatı tamamlandığında yılda 17,45 GWh enerji üretilecek.
18.11.2017 / 13:33

Enerjimagazin-Akdeniz Gelişim Projesi kapsamında bulunan Hatay’da inşa çalışmaları devam eden Hatay Büyükkaraçay Barajı ve HES inşaatı tamamlandığında yılda 17,45 GWh enerji üretilecek.


Sulama, enerji ve içme suyu maksatlı inşa edilen Büyük Karaçay Barajı Hatay merkezi ve Samandağ ilçesi sınırları içerisinde bulunan Asi Nehrinin Büyük Karaçay Havzasında yer alıyor.


Hatay şehir merkezine yıllık 35,32 milyon metreküp içmesuyu sağlayacak olan baraj içme suyunun yanı sıra enerji faydası sağlayacak ve depolanacak sudan yılda 17,45 GWh enerji üretilecek.


Hatay’da büyük çoğunluğu kuyulardan temin edilen içme suyu için harcanan elektrik faturasının aylık ortalama 5 Milyon TL civarında bulunuyor. Büyük Karaçay Barajı ve HES’in devreye girmesinin ardından bu miktarın yarıya düşürülmesi hedefleniyor.


Proje çerçevesinde 25 Ağustos tarihi itibariyle su tutuldu.  Önyüz betonu, parapet betonu ve baraj kaya dolgu imalatları tamamlandı. Dipsavakta pipo yapısı ve tıkaç beton yapılmıştır. Ulaşım ve rölekasyon yolları ve üzerlerindeki sanat yapıları tamamlandı. Geriye kalan mekanik imalatların malzeme temini yapılmış olup montajlarına devam ediliyor. 160 Milyon TL maliyetli proje tamamlandığında 2017 birim fiyatları ile 31.350.000 TL katkı sağlanması öngörülüyor.


Bu haber toplam 1310 defa okundu


YAZARLAR