Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EPGİS Maliyet Altı Satış Yapan İstasyonları Cumhurbaşkanına Şikayet Etti
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EPGİS Maliyet Altı Satış Yapan İstasyonları Cumhurbaşkanına Şikayet Etti

EPGİS Maliyet Altı Satış Yapan İstasyonları Cumhurbaşkanına Şikayet Etti
EPGİS üyeleri, vergi vermeyerek maliyet altı satışları Cumhurbaşkanına şikayet etti,
21.11.2017 / 20:23

Enerjimagazin-Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), vergi vermeyerek maliyet altı fiyatla satış yapan istasyonları Cumhurbaşkanlığına şikayet etmek için bir dilekçe kampanyası başlattı.


EPGİS'in Türkiye'nin dört bir yanındaki üyeleri tarafından Cumhurbaşkanlığına gönderilen dilekçelerde, sektörün kanayan yarası haline gelen ve çok sayıda istasyonun kapanmasına neden olan maliyet altı satışların boyutu sorunu konusunda bilgi verildi ve çözüm konusunda destek istendi. EPGİS, milyarlarca liralık vergi kaçağına yol açan maliyet altı satışların önlenmesi için %18 olan KDV nin %1 e düşürülmesini ve aradaki 17 puanlık farkın ÖTV ye ilave edilmesini talep ediyor.


EPGİS Başkan Yardımcısı Aslı Çelik Yaman, maliyet altı satışlar nedeniyle binlerce istasyonun iflasın eşiğine geldiği ve satışa çıkarıldığına dikkat çekerek, "Sorunun çözümü için sayın Cumhurbaşkanımızın inisiyatif almasını umut ediyoruz" diye konuştu.


Cumhurbaşkanlığına iletilen dilekçelerde şu ifadelere yer veriliyor:


"Sayın Cumhurbaşkanım,


Bugüne kadar yaptığım tüm ticaretimde ahlaka ve kanunlara uygun olarak çalıştım ve çalışmaya devam ediyorum. Lakin artık çevremde bulunan benim ana dağıtıcı firmamın dahi satın alamadığı fiyatlardan istasyonlarda pompada satılan akaryakıtlar yüzünden ahlaki ve kanunlara uygun ticaretime devam edemeyeceğimden istasyonumu kapatmak zorunda kalacağım. Bu durumda da yanımda çalışan personellerim işsiz kalacak ve Devletime katkı yapamayacağım.


Bu durumu yaşamamak için sizden akaryakıt sektöründeki maliyet altı satışlar ile vergi kaçakçılığı yapan bayi ve dağıtım şirketlerinin ortadan kaldırılması icin tek geçerli yöntem olan hali hazırda %18 olan KDV nin %1 e düşürülmesini aradaki 17 puanlık farkın da ÖTV ye ilave edilmesini talep etmekteyim. Bu işlem olduğunda dağıtıcılar arası fatura alışverişi ile naylon fatura diye tabir edilen sahte fatura satışı engellenecektir."


Bu haber toplam 1434 defa okundu


YAZARLAR