Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TETAŞ'a Soruşturma Başlatıldı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TETAŞ'a Soruşturma Başlatıldı

TETAŞ'a Soruşturma Başlatıldı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun TETAŞ hakkında soruşturma başlattığı ve soruşturmanın detaylı bir şekilde devam ettiğini bildirildi.
18.06.2013 / 10:31

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ (TETAŞ) hakkında soruşturma başlattığı ve soruşturmanın detaylı bir şekilde devam ettiğini bildirildi.


Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ (TETAŞ) Genel Müdürü Münib Karakılıç, şirket alacaklarının zamanında tahsil edilmemesi nedeniyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Teftiş Kurulu'nda detaylı bir soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.


TBMM KİT Komisyonu'nda TETAŞ'ın 2011 yılına ilişkin bilanço ve kesin hesapları görüşüldü.


Karakılıç, komisyonda yaptığı sunumda, şirketin, devletin genel enerji ve ekonomi politikalarına uygun olarak kamu adına elektrik ticareti ve taahhüdü faaliyetlerinde bulunduğunu söyledi.


Şirketin 31 Aralık 2019'a kadar geçerli toptan satış lisansı bulunduğunu ifade eden Karakılıç, toptan satış tarifesinin satın alınacak enerji maliyeti, işletme giderleri ve Hazine'nin öngörüleri göz önünde bulundurularak 3 ayda bir belirlendiğini anlattı. Karakılıç, tarife belirlenirken öngörülen döviz kuru ve doğalgaz fiyatı gibi maliyet oluşturan unsurlarda sapma olması durumunda artı veya eksi yönde tarife revizyonu yapıldığını ifade etti.


Şirketin 2011 yılında 82,284 milyar kilovatsaat elektrik enerjisini ortalama 14,13 kuruş/kilovatsaat tarife üzerinden toplam 11,583 milyar lira bedelle satın aldığını bildiren Karakılıç, iletim kayıpları düşüldükten sonra kalan 80,754 milyar kilovatsaat elektrik enerjisinin ortalama 13,85 kuruş/kilovatsaat tarife üzerinden toplam 11,187 milyar liraya satıldığını bildirdi. Karakılıç, 2011 yılını döviz kurlarında meydana gelen ani yükseliş nedeniyle 463 milyon lira zararla kapattıklarını söyledi.


Bugüne kadar Türkmenistan, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, İran, Rusya, Suriye, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ve Acar Özerk Cumhuriyeti ile elektrik enerjisi ithalatı, ihracatı ve mübadelesi yapıldığını ifade eden Karakılıç, bugün itibariyle sadece Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile enerji mübadelesi yaptıklarını dile getirdi.


Karakılıç, Akkuyu NGS AŞ ile enerji satınalma sözleşmesi görüşmelerinin devam ettiğini, sözleşmenin şirketin gerekli lisansları almasının ardından imzalanacağını belirtti.


Sayıştay önerileri ve milletvekillerinin sorularını da yanıtlayan Karakılıç, şirketin mali yapısının düzeltilmesi ve vadesi geçen alacaklarının tahsili konusunda yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi.


Karakılıç, "Şirket alacaklarının zamanında tahsil edilmemesi nedeniyle bakanlık teftiş kurulunda detaylı bir soruşturma devam ediyor" dedi.


Münib Karakılıç, önceki yıllarda Arnavutluk'a verilen elektriğin bedelinin tahsiline ilişkin sürecin devam ettiğini söyledi.


CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, TETAŞ'ın kamu şirketlerinden 11,75 kuruşa aldığı elektriğin bedelinin 3,25 kuruşa çekilirken, özel sektörden aldığı elektriğin bedelinin 13 kuruştan 18 kuruşa çıkarıldığını ifade ederek, "Tersine bir sübvansiyon söz konusu. Yükler kamu santrallerinin üzerine bırakılıyor, sonra da satılmaları gündeme geliyor" dedi.


CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç de bir süre önce şirketin özel sektöre sattığı elektrikte yaklaşık yüzde 14'lük indirime gidildiğini ancak bunun tüketicilere yansıtılmadığını söyledi.


Görüşmelerin ardından, TETAŞ'ın 2011 bilanço ve kesin hesapları yaklaşık 463 milyon liralık dönem zararı ile ibra edildi.

Bu haber toplam 2622 defa okundu


YAZARLAR