Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - SEDAŞ'ta 140 Personelin İşten Çıkarılacağı İddia Ediliyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SEDAŞ'ta 140 Personelin İşten Çıkarılacağı İddia Ediliyor

SEDAŞ'ta 140 Personelin İşten Çıkarılacağı İddia Ediliyor
SEDAŞ’ta devir döneminden kalan 140 çalışanın tamamının, şirkete maliyeti yüksek diye işten çıkarılacakları iddia ediliyor.
09.12.2017 / 09:51

Enerjimagazin-SEDAŞ’ta TEDAŞ döneminden kalan 140 çalışanın tamamının şirkete maliyeti yüksek diye işten çıkarılacakları iddia ediliyor. İddiaya göre işten çıkarılacak personellerin, hem sosyal haklarında hem de yevmiyelerinde indirim yapılarak kurumda tekrar çalışmaları isteniyor.

Tes-İş Sendikası Adapazarı Şube Başkanı İrfan Kabaoğlu, iddialar üzerine bir açıklama yaparak "bu bizler için kabul edilebilir bir durum değildir" dedi.Tes-İş Sendikası Adapazarı Şube Başkanı İrfan Kabaoğlu tarafından konuya ilişkin olarak enerjimagazin.com’a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:


“SEDAŞ, 2009 yılında Akcez firmasına devredildikten sonra devlet döneminden 468 sendikalı çalışanı devir almış geçen süre içerisinde bir kısım personel emekli olarak ayrılmış bugün itibariyle 140 çalışanımız devam etmektedir.


Bugüne gelindiğinde işveren tarafından devir sırasında çalışanlarımız 4C hakkını kullanmak istedi. Şirket yetkilileri “siz burada işinizi yaptığınız müddetçe emekli olana kadar çalışacaksınız. 4C ye yollamam.” dediler. Bugün geldiğimiz durum çok farklı. İşveren, eski yani devir öncesi personelin maliyetleri yüksek diye tamamını işten çıkarıp hem sosyal haklarda hem de yevmiye de indirim yapıp işe devam etmelerini istiyor.


Bizler için bu kabul edilebilir bir durum değildir. Konu ile ilgili bir yol haritası belirlemek amacıyla 09.12.2017 (cumartesi) günü sendika hizmet binamızda baş temsilci ve temsilci arkadaşlarımızla, 10.12.2017 (pazar) günü Lastik-İş sendikası sosyal tesisleri İzmit’ te devir öncesindeki arkadaşlarımızla toplantı düzenleme kararı almış bulunuyoruz. Yapılan toplantılar sonrası alınan kararlar üyelerimizle paylaşılacaktır.”


Bu haber toplam 2833 defa okundu


YAZARLAR