Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Nabucco Projesi Suya mı Düşüyor?
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Nabucco Projesi Suya mı Düşüyor?

Nabucco Projesi Suya mı Düşüyor?
Rusya devredışı edilerek Hazar bölgesinden Avrupa’ya uzanacak doğalgaz boru hattının döşenmesine ilişkin projeden vazgeçilebileceği iddia ediliyor.
18.06.2013 / 10:32

Rusya devredışı edilerek Hazar bölgesinden Avrupa’ya uzanacak doğalgaz boru hattının döşenmesine ilişkin projeden vazgeçilebilir. Batı basınında Nabucco hususundaki kötümser düşüncelere açıkça yer veriliyor.


İL Foglio İtalyan gazetesine göre Avrupa Birliği, Rus doğalgazına bağımlılığı azami derecede azaltmak amacı ile hazırlanan bu enerji projesini uygulamaktan vaz geçmek zorunda kalabilir.


Azerbaycan’daki doğalgaz yatakları konusunda Bakü’de yapılan ihale böyle tahminlerin öne sürülmesi için vesile oldu. İhalenin sonuçları yakında açıklanacak. TAP konsorsyumunun Trans Adriatic Pipeline projesi, sırf ticari mülahazalar dolayısı ile üstünlük kazanıyor. TAP konsorsyumunun temelini E.On Alman şirketi ile Statoil Norveç şirketi oluşturuyor. Sözü geçen projede Azerbaycan’dan Türkiye, Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya üzerinden doğalgaz boru hattının döşenmesi öngörüldü. Neticede Nabucco, Rusya’nın “Güney akım” projesi gibi en korkunç rakibinin yanısıra TAP adlı Avrupalı rakip tarafından da arkadan vuruldu.


“Güney akım” projesinin hissedarları arasında geçen yıl bu doğalgaz boru hattının Kuzey kesiminin yapımı üstüne mutabakata varıldıktan sonra Avrupa Birliğinin projesinin uygulanması yolunda zorluklar oluşmaya başladı. “Güney akım” projesi ile ilgili anlaşmaların imzalanmasından birkaç gün sonra MOL Macar şirketi Nabucco projesinden ayrıldı. Bir süre önce de Nabucco projesinin başlıca hissedarlarından biri olan RWE Alman konsorsyumu da bu projeden ayrıldı.


Avrupa üyesi ülkelerin çoğu EURO bölgesine dahil ülkelerde meydana gelen ekonomik gerçekleri hesaba alarak politik mülahazalardan ziyade ticari mülahazaları kılavuz edinmeye başlıyorlar. Kimse ilgili sözleşmelerle sağlama bağlanmamış projeye yatırım yapmak istemiyor. Başlıca problem, boru hattının doğalgazla doldurulması olanağıdır. Bu problem şimdiye kadar çözülmüş değildir.


Rusya Milli enerji güvenliği Fonu Analiz dairesi başkanı Aleksandr Paseçnik’e göre prensip bakımından Nabucco projesinin er geç dağılacağı açıktı. İlk biçimli projenin uygulanacağı zannedilmez. Rezervler ve yatırımcılar ile ilgili problemler ve EURO bölgesinde doğalgaz tüketiminin durgun oluşu yüzünden proje, ticari bakımdan amaca uygun olmayan hale geliyor.


Öte yandan GAZPROM tarafından “Kuzey akım” doğalgaz boru hattının iki kesiminin yapımı tamamlandı. “Güney akım” projesi 2015 yılına doğru hayata geçirilecek. Bu yılın sonlarına kadarki dönemde boru hattının Sırbistan üzerinden geçecek kesiminin yapımına başlanacak. Aleksandr Paseçnik Rusya’nın Sesi radyosuna verdiği demeçte GAZPROM’un konumunun daha elverişli olduğu fikrini belirterek şunu söyledi:


Avrupa Birliğinin Nabucco projesinden farklı olarak GAZPROM’un projeleri için gerekli rezervler vardır. Anlaşılan Nabucco projesinin dondurulabileceğine ya da tamamen dağılacağına ilişkin söylentiler esassız değildir. Tabii böyle gelişmelerin yakında yer alması beklenmez. Avrupa Birliği kesin kararın alınmasını uzatacak. Nabucco projesi ise şimdilik gerçekte sadece bir fantom olarak kalıyor.


Böyle olmakla beraber Nabucco projesinin tamamen suya düştüğünü iddia etmek te erken olur. Bu proje askıya alınabilir ve Avrupa’daki politik veya ekonomik duruma bağlı olarak bu projeye zaman zaman dönüş yapılabilir.

Bu haber toplam 2390 defa okundu


YAZARLAR