Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Çatıda Üretilen Elektriğin Fazlası Şebekeye Satılabilecek
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Çatıda Üretilen Elektriğin Fazlası Şebekeye Satılabilecek

Çatıda Üretilen Elektriğin Fazlası Şebekeye Satılabilecek
Vatandaşlar binasının çatı veya cephesine güneş paneli kurabilecek, ihtiyaç fazlası elektriği şebekeye satabilecek.
29.01.2018 / 14:59

Enerjimagazin-Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun (EPDK), 28.12.2017 tarihli toplantısında kabul ettiği “Elektrik Piyasasında Tüketim Tesisi İle Aynı Ölçüm Noktasından Bağlı ve Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisleri İçin Lisanssız Üretim Başvurularına ve İhtiyaç Fazlası Enerjinin Değerlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” Resmi Gazete’de yayımlandı.


Buna göre, vatandaşlar binasının çatı veya cephesine güneş paneli kurabilecek, ihtiyaç fazlası elektriği ise dağıtım şirketi üzerinden şebekeye satabilecek.  Üretici abone çift taraflı sayaçla belirlenen miktarı diğer üreticiler gibi faturalandırarak tahsil edebilecek.


Binalarının çatı ve cephelerine güneş paneli kurmak isteyenler önce bölgelerindeki elektrik dağıtım şirketinin taşra veya merkez birimlerine başvuracak. Başvurular, trafo gücü ve tüketim güçlerine göre değerlendirilecek. Projesi onaylananlar elektrik üretmeye başlayabilecek. Binalarda kurulacak güneş enerjisi santrallerinin kurulu gücü en fazla "10 kW" olacak. Her abone, bir tek üretim hakkına sahip olacak. Farklı yerlerde üretim hakkı varsa bu durumda sadece birini tercih etmek zorunda olacak. Çatı veya cephesinde üretim tesisi olan konutun abonesi değiştiğinde, yeni abone sadece bir bilgilendirme ile tesisi üzerine alacak ve tesis aynı koşullarda üretime devam edecek.


Bu haber toplam 1793 defa okundu


YAZARLAR