Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - MMG ve ELDER Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarını Masaya Yatırdı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

MMG ve ELDER Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarını Masaya Yatırdı

MMG ve ELDER Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarını Masaya Yatırdı
MMG Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan bir heyet ELDER’i ziyaret etti.
29.01.2018 / 14:59

Enerjimagazin-Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan bir heyet Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER)’i ziyaret etti.


ELDER'e yapılan ziyarette; MMG Ankara Şube yönetiminden Ahmet Çivi, Kamil Gündüz, Ümit Özşahin ve Mustafa Doğru yer aldı. MMG Ankara Şube temsilcilerini, ELDER Hukuk Müşaviri Av. Şadi Büyükkeçeci, ELDER Koordinatörleri; İstemi Mavi, Lale Yılmaz, Nazife İlhan ve Oytun Alıcı karşıladı. 


MMG Ankara Şube temsilcileri ile ELDER temsilcileri arasında yapılan genel değerlendirme toplantısında muhtemel işbirliği konuları görüşüldü.


Yapılan görüşmede, 'Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonları' konu başlığında fikir alışverişinde bulunuldu. 


Dünyada ve Türkiye'de enerji ihtiyacının büyüyen bir sorun olmasından dolayı yeni kaynaklar arandığı ve mevcut kaynakların verimli değerlendirilmesi gerektiği belirtilen toplantıda, elektrikli araçların hızlı bir şekilde devreye gireceğinin öngörüldüğü ve bu araçların şarjlarının yapılmasında gerekli olacak şarj istasyonlarının altyapı çalışmalarında gelişmeler kaydedildiği belirtildi. 


"Elektrikli Araç Çalıştayı Düzenlenmeli"


Toplantıda; elektrikli araçlar, şarj istasyonları ve Türkiye'nin durumu hakkında konuşan MMG Ankara Şube temsilcileri Türkiye'nin elektrikli araç şarj istasyonu ağıyla örülmesinde yerliliğin sağlanması gerektiğinin altını çizdiler. "Elektrikli araç ve elektrikli araç şarj istasyonu hususunda geç kalınmaması gereklidir." diyen temsilcilerimiz; üreticiler, ilgili devlet kurumları ve üniversitelerin konuyla ilgili akademisyenleri, başarılı öğrencileri bir araya gelerek bir çalıştay yapılmalı ki sürücülerin, üreticilerin, elektrik dağıtım şirketlerinin neye ihtiyacı olduğu, altyapının nasıl planlanarak tamamlanacağı belirlenmeli." şeklinde görüş belirttiler.


MMG Ankara Şube temsilcileri tarafından Avrupa'da bazı ülkelerin 2030 ve sonraki yıllarda tamamen elektrikli araç kullanılması gibi hedeflerinin bulunduğu o ülkelerin de buna göre politikalarını şekillendirdikleri ifade edildi. Elektrikli araçların artık günümüzün inkar edilemez bir gerçeği olduğu, buna hızlı bir şekilde ayak uydurulması gerektiği ve elektrikli araçlar için gerekli olan şarj istasyonları konusunda devlete ve ELDER gibi kuruluşlara çok iş düştüğü belirtildi. Elektrikli araç şarj istasyonu konusunda ülke olarak dünyadaki bu gelişmeleri yakından takip ederek altyapının tamamlanması gerektiği ve şebeke entegrasyonunu hızlı bir şekilde hayata geçirmesi gerektiği belirtildi. 


Toplantıda konuya ilişkin açıklamalarda bulunan ELDER koordinatörü Oytun Alıcı, "Elektrikli araçların önümüzdeki orta vadede (5 yıl) yeni satılan araçlar içerisinde önemli bir paya ulaşması beklenmektedir. Bununla bağlantılı olarak artacak şarj istasyonlarının sayılarının ve bunların güçlerinin artması, dağıtım şebekesine önemli bir yeni yük kaynağı eklenmesi anlamına gelecektir.


Dağıtım şirketlerinin hem söz konusu şarj tesislerinin can ve mal emniyeti bakımından güvenliğini temin edecek şekilde bağlantısının ve işletilmesinin sağlanması, hem de bu tesislerin dağıtım şebekesinin işletme güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde uzaktan izleme ve kumanda kontrol ekipmanlarına haiz olarak üretilmesi ve işletilmesi önem taşımaktadır. Bu şartlara dair hem piyasa ve bağlantı mevzuatının hem de teknik mevzuat ve standartların geliştirilmesi üzerinde tüm tarafların işbirliği içinde çalışması gereklidir. Bu koşullar sağlandığında elektrikli araçlar dağıtım şebekesi açısından ek yük getirmek bir yana işletme esnekliği sağlayarak destek olacaktır” ifadelerini kullandı.


Ülke genelinde elektrik dağıtım faaliyeti gösteren 21 elektrik dağıtım şirketinin üye olduğu çatı örgüt olarak faaliyetini sürdüren ELDER ile MMG Ankara Şube temsilcileri yaptıkları görüşmede, yapılacak ortak çalışmalar hakkında fikir alış-verişinde bulunurken, Türkiye için verimli olabilecek projeler ile ilgili konuştular. 


ELDER ve MMG, 'Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonları' konusunda ilerleyen zamanlarda ortak program düzenleyerek yeniden bir araya gelecekler.


Ziyarette TAŞ 2023 (Türkiye Akıllı Şebekeler 2023 Vizyon ve Strateji Belirleme Projesi) ile ilgili genel değerlendirmeler de yapıldı. Ayrıca ELDER tarafından yürütülen ve amacı yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut elektrik şebekesine yenilikçi bilgi ve haberleşme teknolojisi (ICT) sistemlerini kullanarak verimli ve doğru olarak entegrasyonu olan SmarterEMC2 ve amacı, enerji altyapısının daha iyi kullanılmasını sağlamak, akıllı ev teknolojilerinin etkinliğini artırmak, insanları enerji verimliliğine teşvik etmek, özellikle yüksek tüketim zamanında tarife temelli tüketimin azaltılmasına tüketicileri teşvik etmek olan PeakAPP projeleri hakkında da MMG Ankara Şube temsilcileri bilgilendirildi. 


Ziyarette ELDER tarafından yapılan genel eğitim programlarının MMG üyelerinin katılımı için açık olacağı da belirtildi.


Başta elektrik dağıtım şirketleri ve tüketiciler olmak üzere tüm paydaşları için elektrik dağıtım faaliyetlerindeki katma değeri artırmak, hizmet kalitesini yükseltmek ve ekonomik faydayı büyütmek için ortak bir platform oluşturan ELDER'in temel önceliği ise ülkemizin her yerinde elektriğin 365 gün 24 saat kesintisiz ve kaliteli olarak var olmasını sağlamak olarak ifade ediliyor.


Bu haber toplam 1861 defa okundu


YAZARLAR