Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - İTÜ'den Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İTÜ'den Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programı

İTÜ'den Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programı
İTÜ Enerji Enstitüsü “Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programı” İle Sektöre Yön Vermeyi Hedefliyor!
29.01.2018 / 15:01

Enerjimagazin-İstanbul Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve İTÜ Enerji Enstitüsü işbirliğinde düzenlenen, Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji alanındaki en önemli eğitim programlarından biri olan “Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programı” sektörden yoğun ilgi çekmeye devam ediyor.


Günümüzde hem Dünya’da hem de Türkiye’de en hızlı büyüyen ve neredeyse bütün sektörlerin, yatırımcıların, girişimcilerin yönelmeye başladığı sektör Yenilenebilir Enerji sektörü. Bankalar, Belediyeler, Teknoloji Şirketleri, Kalkınma Ajansları, ve 2017 sonları itibariyle İnşaat sektörünün de yönelmeye başladığı Yeşil Enerji sektörü hızla büyümeye devam ediyor. Bu alanda bilgisi ve deneyimi hiç olmayan yatırımcı-girişimcilerin olması ya da bu sektörde olanların yeni teknolojileri, güncel bilgileri takip etmemesi Yeşil Enerji sektöründe bir çok hataya sebep olmakla birlikte verimliliği de etkileyebilmektedir.


2010’dan yılından beri düzenlen ve katılımcıların bu alanda uzmanlık kazanmasını sağlayarak sektöre büyük katkı veren İTÜ-Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programının 22. Dönemi 9 Şubat’ta tekrar başlıyor. Sekiz yıldır Enerji sektörüne hizmet eden Program, bugüne kadar 400’ün üzerinde katılımcıyı ağırladı. Zorlu Enerji, Enerjisa, Ak Enerji, Güriş, BEDAŞ, Alarko Holding gibi Türkiye’nin en önde gelen firmalarının yoğun katılım sağladığı programa farklı sektörlerden de ilgi gittikçe artıyor. Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji alanında uzman kadrosunu yetiştiren eğitim programı, bu yönüyle enerji sektörüne yeni perspektif kazandırma hedefini de taşıyor.


Program koordinatörü Aysel Yapar programın amacını şu şekilde tanımlıyor; “Öncellikle yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin büyük bir potansiyeli olmasına rağmen, bu alanda uzmanlık sahibi, sektörü yönlendirebilecek iş dünyası profesyonellerin olmadığını tespit ettik.  Bu nedenle İTÜ işbirliğinde düzenlediğimiz program sayesinde, ‘Yenilenebilir Enerji’nin sadece üniversite içerisinde bir uzmanlık alanı olmaktan çıkıp, pratiğe etki eden ve enerji sektörüne hız kazandıran bir alan olmasını hedefledik. Sekiz senedir yoğun ilgi gören sertifika programı, bu alanda bir uzmanlık sertifikasına sektörden de büyük bir ilgi olduğunu kanıtlamış oldu.”


Sadece enerji sektöründe mevcut olan çalışanlara hitap etmekle kalmayıp bu alana yönelmek isteyenlere, yatırımcı ve girişimcilere de teknik bilginin dışında sektörle ilgili önemli bir bakış açısı da kazandırıyor.


Tamamen Enerji Enstitüsü akademisyenleri tarafından verilen eğitimde; Güneş Enerjisi, Rüzgar Enerjisi, Hidroelektrik Enerji ve Jeotermal Enerji konuları işleniyor. İki hafta Cuma-Cumartesi günleri art arda gerçekleşen 4 günlük programda; özellikle Tribünlerin, Panellerin kurulum aşamaları, örnek ön projelendirme ve fizibilite hesaplamaları, santralin planlanması, sahaların geliştirilmesi ve projelendirilmesi gibi teknik bilgiler yoğun olarak aktarılıyor.              Bunlarla birlikte; Dünya’da Enerji sektörü nereye gidiyor? Türkiye’de bu sektörde neler yapılıyor? Sıklıkla yapılan hatalar  nelerdir? Ve doğrular ne şekilde olmalı<Yenilenebilir Enerji Kullanım alanları gibi çok önemli bilgilere de yer veriliyor.


Business Management Institute ve İTÜ işbirliğinde gerçekleşen Programa; bilgi sahibi olmak veya bilgilerini güncellemek isteyen en az ön lisans mezunu herkes katılabiliyor. İTÜ Enerji Enstitüsü’nde gerçekleşen ve eğitimin sonunda yapılan sınavdan başarılı olan katılımcılara tamamen İTÜSEM tarafından düzenlenen ‘Başarı Sertifikası’ düzenleniyor.


Eğitimin, eğitmen kadrosu ise şu şekilde;


Prof.Dr. Abdurrahman Satman - İTÜ Enerji Enstitüsü Kurul Üyesi


Prof.Dr. Bihrat Önöz - İTÜ  İnşaat Fakültesi / İnşaat Mühendisliği Bölümü


Yrd.Doç.Dr. Burak Barutçu - İTÜ Enerji Enstitüsü / Yenilenebilir Enerji ABD


Prof.Dr. Altuğ Şişman - İTÜ Enerji Enstitüsü / Yenilenebilir Enerji Anabilim Dalı


Eğitim hakkında daha detaylı bilgi almak ve kayıt olmak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz; http://www.bm-institute.com/yenilenebilirenerjiteknolojileri.htm


Bu haber toplam 1349 defa okundu


YAZARLAR