Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Gazprom 25'inci Yaşını Kutluyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Gazprom 25'inci Yaşını Kutluyor

Gazprom 25'inci Yaşını Kutluyor
Alexey Miller, Gazprom'un25’inci yıldönümü dolayısıyla Moskova'da bir toplantı düzenledi.
21.02.2018 / 19:58

Enerjimagazin-Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Alexey Miller, Gazprom'un 25’inci yıldönümü dolayısıyla Moskova'da bir toplantı düzenledi.


Şirketin üst düzey yöneticilerinin katıldığı toplantıda konuşan Miller, “Çeyrek yüzyılda, muazzam eserler yaptıklarını ve Gazprom’un küresel enerji pazarında bir lider haline geldiğini” belirterek şu ifadelere yer verdi:


Sevgili meslektaşlarım,


Lütfen, önemli bir dönüm noktası olan yürekten tebriklerimi kabul edin: Gazprom'un kuruluşundan bu yana 25 yıl geçti.


Çeyrek yüzyılda muazzam işler yaptık. Gazprom, 21. yüzyılda Rusya'nın gaz endüstrisi gelişimi için sağlam bir temel oluşturarak küresel enerji pazarında bir lider haline geldi.


Bu benzersiz kaynak tablosunu sürdürülebilir bir şekilde yöneten dünyanın en büyük doğal gaz rezervlerine sahibiz. 2005 yılından bu yana gaz rezerv ekleme oranları istikrarlı bir şekilde üretim oranlarını aştı. Yüzyılın sonlarında jeolojik keşifler yoluyla rezervlerimize 10.5 trilyon metreküp doğalgaz ekledik. Bir karşılaştırma noktası olarak, bu miktar Amerika Birleşik Devletleri toplam kanıtlanmış rezervlerinden önemli derecede fazladır.


Yeni topraklara giriyoruz ve büyük gaz üretim merkezleri oluşturuyoruz. Baştan aşağıya, Kuzey Kutbu'nda, yani Yamal Yarımadası'nda önemli gaz üretim kapasiteleri yaratmış olduk. Yamal'ın en büyük alanı olan Bovanenkovskoye'yi yıllık 115 milyar metreküp doğalgaz tasarım çıktısına getiriyoruz.


Rusya'nın doğusunda tam teşekküllü bir gaz sektörü oluşturuyoruz. Yakutia ve Irkutsk merkezlerinin gelişimi tam anlamıyla gerçekleşirken, Sakhalin ve Kamchatka gaz üretim merkezleri halihazırda faal durumda.


Sonunda, Rus doğal gazının büyük kısmı Arctic'te ve ülkemizin doğu kesiminde üretilecek.


Rusya'nın Birleşik Gaz Arzı Sisteminin geliştirilmesinde niteliksel olarak yeni bir aşamayı açtık. 120 atm'lik çalışma basıncı için tasarlanmış dünyanın en ileri teknoloji gaz boru hatlarını yarattık. Bovanenkovo ​​- Ukhta  ve Bovanenkovo ​​- Ukhta 2 gaz boru hatları hakkında konuşuyorum. Ukhta - Torzhok  doğal gaz boru hattını inşa ettik ve şu anda Ukhta - Torzhok 2'yi inşa ediyoruz. Bunların hepsi Yamal'daki yeni gaz üretim merkezini Rusya'daki ve Avrupa'daki tüketicilere bağlayan kuzey gaz iletim koridorunun ayrılmaz bir parçası. Kuzey koridoru UGSS için önemli bir rota haline geliyor.


Alexey Miller, Gazprom'un 25. yıldönümünde konferans çağrısı yaptı


Rusya'da yeni doğalgaz boru hatları inşa edilmesine paralel olarak yer altı gaz depolama sistemimizin kapasitesini genişlettik. Maksimum günlük yayınlanabilirliği, son yedi yılda yüzde 30 artarak 1993-1994 sezonuna göre 2.6 kat artarak 805.3 milyon m³'e ulaştı. Bu süre zarfında, çalışan gaz stokları iki katına çıktı ve toplam 72.2 milyar metreküp oldu. Bildiğiniz gibi, sonbahar / kış döneminin başlangıcında UGS tesislerine enjekte edilen tarihi gaz miktarı budur.


Büyük üretim kompleksimizin yoğun bir şekilde geliştirilmesi sayesinde, yerli tüketicilere güvenilir gaz tedarik etme konusundaki temel görevimizi güvenle yerine getirebiliriz. Gazprom, Rusya'daki gaz dağıtımlarını hızla artırabilen ve yoğun talep gören tek şirkettir.


Beyaz Rusya, Ermenistan ve Kırgızistan'da gaz sektörünün güvenilir çalışmasını sağlamak sorumluluğu üstlendik.


Gazprom, uluslararası alanda güvenilir ve güvenilir bir gaz ihracatçısı olarak ün kazanmıştır. Şirket, Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük gaz tedarikçisidir. 25 yılda, bu pazardaki sevkıyatlarımızı iki katına çıkardık ve 2014'te Gazprom'a 194,4 milyar metreküp ile en üst seviyedeki rakibini vurduk. Son üç yılda, gaz ihracatımız yaklaşık üçte bir oranında arttı.


Avrupa'nın yerli doğal gaz üretimi sürekli olarak azalmaktadır. Rus gazına olan talep uzun vadede artacak. Bu nedenle yeni, oldukça güvenilir ve verimli ihracat gaz boru hatları inşa ediyoruz. Altı yıl önce  Kuzey Akım gaz boru hattını Batı Avrupa'da faaliyete geçiriyoruz. Boru hattı tüketiciler tarafından büyük talep görüyor: bazı günlerde tasarım kapasitesinin yüzde 100'ünden fazla.


Bugün, Kuzey Akım 2 adlı yeni bir proje uyguluyoruz. Alman federal makamları tarafından Ocak ayının sonlarında verilen izin bize Alman deniz suyunda ve Greifswald'daki alıcı terminal alanında bulunan doğalgaz boru hattının en önemli bölümünü inşa etme fırsatı veriyor. Nord Stream 2'nin piyasaya sürülmesi, Baltık Denizi'ndeki doğal gaz boru hatlarımızı yıllık 110 milyar metreküpe getirerek iki katına çıkartacak ve Rusya'nın dışında kuzeydeki gaz iletim koridorunun oluşumunu tamamlayacak. Avrupa'daki kuzeybatıdaki Rus doğalgaz arzı için en kısa ve en maliyet etkin rota.


Avrupa'nın güneyinde, Karadeniz boyunca uzanan bir başka doğal gaz boru hattı olan TürkAkım'iı inşa ediyoruz. Türkiye'ye, güneyimizdeki ve güneydoğu Avrupa'ya olan gaz tedariklerimizi daha güvenilir hale getirecektir.


Sevgili meslektaşlarım,


Artık tarihi bir olayın eşiğindeyiz. Gelecek yıl, Rusya boru hattı gazı 20 Aralık'ta ilk kez dünyanın en hızlı büyüyen Çin pazarına sunulacak. Önümüzdeki 30 yıl içinde Çin Halk Cumhuriyeti'ne 1 trilyon m³'den fazla gaz pompalayacağız.


Bu amaca ulaşmak için, küresel gaz endüstrisindeki en iddialı yatırım projesi doğu Rusya'da tam hızlanıyor. Yakutistan'da dev bir alan olan Chayandinskoye'yi önceden geliştiriyoruz  , aynı zamanda Sibirya'nın yüksek kapasiteli  gazı boru hattının döşenmesi ve  Rusya'nın en büyük ve dünyanın en büyük ikinci kuruluşu olan Amur Gaz İşleme Tesisi'nin inşası  kapasite.


Sıvılaştırılmış doğal gaz ( LNG ) ticareti geliştiriyoruz. Gazprom, global LNG pazarına giren ilk yerli şirket oldu. 2005 yılından bu yana, Gazprom'un LNG'si dünya genelinde 15 ülkeye gönderilmiştir. Rusya'nın ilk LNG tesisi Sakhalin'de faaliyete geçirildi. Bugün, genişlemesi için hazırlıklar yapılmaktadır. Gündemdeki bir diğer proje  Baltık LNG'sidir .


Benzersiz uzmanlığıyla Gazprom, Afrika, Orta Doğu, Asya Pasifik ve Latin Amerika gibi bölgelerde 17 farklı ülkede hidrokarbon arama ve üretim projelerinde yer alıyor.


Yabancı ortaklarımızla birlikte, Avrupa'da sekiz UGS tesisi kurduk ve işletiyoruz. Ayrıca bölgenin NGV segmentini de geliştiriyoruz. Gazprom'un yaklaşık 60 doğal gaz dolum istasyonu Almanya, Polonya, Sırbistan ve Çek Cumhuriyeti'nde bulunmaktadır.


Sevgili meslektaşlarım,


Gazprom, 25 yılı aşkın bir süredir enerji sektöründeki faaliyetlerini önemli ölçüde genişletti ve günümüzde doğalgaza ek olarak petrol ve enerji üretim endüstrilerinde de aktif. Bu alanlarda da büyük ilerleme kaydettik.


Yüzyılın sonlarında, petrol üretimimizi 2017'de 40 kat artarak 41 milyon tona yükselttik. Bağımsız kuruluşumuz  Gazprom Neft  , Rusya'nın petrol birlikleri arasında en iyi performans gösteren şirket oldu. Beş yıl önce, Prirazlomnoye alanında üretim başlatarak Rus Arctic rafını geliştirmede öncüler haline geldik. Yamal'da, yeni bir petrol bölgesi yaratıyoruz: 2016 yılında, Kuzey Denizi Güzergahı üzerinden yıl boyunca petrol sevkıyatlarına yönelik eşsiz Arctic Gate petrol yükleme terminalini devreye aldık.


Rus ısı üreten şirketler arasında termal ve elektrik enerjisinin önde gelen üreticilerinden birine dönüştük. 10 yılda, Rusya genelinde 8.5 GW'luk yeni yüksek performanslı güç üniteleri faaliyete geçirildi. Enerji santrallerimizin toplam kapasitesi 39 GW civarındadır ve bu da ulusal elektrik şebekesinin toplam kapasitesinin altıda birine tekabül eder.


Sevgili meslektaşlarım,


Gazprom'un yoğun çabaları, ilgili endüstrilerin gelişimine bir ivme kazandırdığı için bölgelerin sosyo-ekonomik kalkınması için büyük önem taşıyor.


Ulusal öneme sahip en üst düzey öncelikli sosyal projemiz,  Gazlaştırma  Programıdır. Kapsamlı çalışma devam ediyor. Şirket 2005 yılından beri bu amaçlar için 325 milyar RUB tahsis etmiştir. Ulusal gaz penetrasyonunun ortalama seviyesi yüzde 53,3'ten yüzde 68,1'e yükseltildi. Kırsal alanlardaki gaz nüfuz seviyesi 1,7 kat arttı. Ve bunlar çok önemli figürler. Demek ki her yıl Rusya'daki on binlerce aile, doğal gazın yararlarına erişebilir. Bu yepyeni bir yaşam kalitesi.


Alexey Miller, Gazprom'un 25. yıldönümünde konferans çağrısı yaptı


Ayrıca bir başka büyük sosyal proje - Gazprom for Children'ı da uyguluyoruz. 120 spor ve sağlık merkezi de dahil olmak üzere 1.600'den fazla modern spor tesisi, 10 yılda ülke genelinde inşa edilmiştir. Bundan önce birçok yerde çocuklar ve gençler rahat bir ortamda sportif faaliyetlerde bulunma fırsatı bulamadılar. Şimdi, bu spor tesislerini 100.000'den fazla kişi ziyaret ediyor.


Gazprom uzun yıllar boyunca, ithalat ikamesine yönelik tutarlı adımlar atıyor, Rus bilimini, teknolojik gelişmeleri ve ulusal sanayinin yenilenmesini teşvik ediyor. Bu noktada bir örnek boru üretimidir. Uzun vadede yaptığımız yakın işbirliğimizin bir sonucu olarak, boru üreticileri, Gazprom'un yüksek gereksinimlerini karşılayan, en son teknoloji ürünü, uluslararası rekabetçi ürünler üretmeye başlamışlardır. Bu nedenle bugün satın aldığımız boruların% 100'ü Rusya'da üretilmektedir.


Sevgili meslektaşlarım,


Gazprom'un faaliyetlerinin ölçeği ve ele aldığımız devlet düzeyindeki zorluklar, büyük bir sorumluluk taşıyor. Hiç şüphem yok ki tüm projelerimiz başarıyla tamamlanacak. Başarımızın anahtarı olağanüstü profesyonellik, hakiki özveri ve her alanda ve her iş yerinde koordine edilmiş çalışma.


Sevgili meslektaşlarım, çabalarınız için teşekkür ederiz. Gazprom'un bugünkü başarılarına zemin hazırlayan çalışanlarımıza çok teşekkürlerimi sunarız.


Tebrik ederiz! Mutlu yıl dönümleri!


Bu haber toplam 1335 defa okundu


YAZARLAR