Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Özelleştirilen Termik Santral Çalışanları Nakil Bekliyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Özelleştirilen Termik Santral Çalışanları Nakil Bekliyor

Özelleştirilen Termik Santral Çalışanları Nakil Bekliyor
Başka bir kamu kurumuna nakil talebinde bulunan Özelleştirilen Termik Santrallerinde çalışan kadrolu işçiler, uzun bir süredir nakillerin gerçekleştirilmesini bekliyorlar.
28.06.2013 / 19:43

Başka bir kamu kurumuna nakil talebinde bulunan Özelleştirilen Termik Santrallerinde çalışan kadrolu işçiler, uzun bir süredir nakillerin gerçekleştirilmesini bekliyorlar.


Termik Santrali çalışanları santralin Şirketlere devredilmeden önce nakillerin yapılmasını istiyor, çünkü devirden sonra işsiz kalmaktan korkuyorlar.


AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, resmi Twitter hesabından Seyitömer Termik Santralı çalışanlarına hitaben açıklamalarda bulunarak; “Özelleştirilen termik santrallerinde çalışan kadrolu işçilerin EÜAŞ'a bağlı kuruluşlara ve diğer kamu kuruluşlarına nakilleri hususunda ilgili Bakan, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Çelikler İnşaat Şirketi, Sendikalar  ve parti yöneticileri ile görüşmelere devam ettiğini ve gerekli yasal düzenleme konusunda bir kanun teklifi hazırladığını ve Ak Parti grubuna sunduğunu, İşçilerin tazminatlarını alabilecekleri, Taşeron çalışanların işten atılmayacakları garantisini aldıklarını” ifade etti.


İşte Kinay’ın Twitter’den Yaptığı Açıklama:


Seyitömer bizim asli konumuz haklısınız. Bu konuda üzerimize düşeni sendika başkanlarımızla birlikte mutlak bir dayanışma içinde yapıyoruz.


Dün Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda (ÖİB) saatler süren bir toplantı yaptık. Burada Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ), Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Çelikler Sendika temsilcileri ve Türk-İş Gen. Sekreteri ile bir araya geldik. “Kadrolu işçilerin nâkili, 4-C ye geçiş, tazminatlar ama en önemlisi taşeron işçilerinizin durumu” hakkında görüştük. Kadrolu işçilerin kıdem ve ihbar tazminatları konusunda gerek Elektrik Üretim A.Ş. EÜAŞ gerekse ÇELİKLER İnşaat güvence verdiler.


İşçilerimiz Tazminatlarını Alacak, Taşeron Çalışanlar İşten Atılmayacak


“İşçilerimiz tazminatları alacaktır”. Ancak 4-C ye geçiş konusunda; santralin çalışması etkilenmeden peyderpey geçiş için sendika ve işveren birlikte hareket edecekler. Taşeron işçilerimiz aynı şartlarda çalışmaya devam edecek. Onların işten çıkarılmayacağı ve şartlarının korunacağı güvencesini de aldık.
 


4-C konusunda Hükümetimizin buradaki işçileri daimi kadrolu işçi statüsüne döndürecek bir çalışması var. Ayrıca ben de devlet memurlarına tanınan hakların bir benzerini, kadrolu işçilere de tanımak üzere kanun teklifini hazırladım ve geçen hafta Grubumuza verdim.


Nakil Konusunda Talebimizi İlettik


Ayrıca, Ak Parti Kütahya ve Sivas milletvekillerinin imzasıyla işçilerimizin nakilleri konusundaki talebimizi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımıza ilettik. Seyitömer çalışanları için biz, TES-İŞ Sendikası Kütahya Şube Başkanı Eşref Erdem, MADEN-İŞ Sendikası Kütahya Şube Başkanı Ahmet Ateş, yapılması gereken ne varsa yapmış bulunuyoruz.


Hükümetimiz de iyi niyetle İşçilerimizin mağdur olmaması için çabalıyor. Ancak, özelleştirme hukukunun ve uygulama bütünlüğünün korunması adına yetkililer daha fazla yardımcı olamayabiliyor. Bunu da hukuk sistemini değiştirmek suretiyle aşabiliriz. Burada ben üzerime düşeni kanun teklifi hazırlayarak yaptım. Bu aşamada sendikalarımızın Genel Başkanları da destek vermeli ve muhalefet ve iktidarın ortak çabasıyla nakiller çözülmeli. Takdir Allah'ın

Bu haber toplam 10026 defa okundu


YAZARLAR