Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ÇEDAŞ 2018’i Enerji Tasarrufu Yılı İlan Etti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÇEDAŞ 2018’i Enerji Tasarrufu Yılı İlan Etti

ÇEDAŞ 2018’i Enerji Tasarrufu Yılı İlan Etti
ÇEDAŞ, 2018’i Sivas’ta Enerji Tasarrufu Yılı ilan etti.
06.04.2018 / 14:23

Enerjimagazin-2018’i Enerji Tasarrufu Yılı ilan eden ÇEDAŞ, Sivas İl Mili Eğitim Müdürlüğü ve Sivas Belediyesi ile elektrik ve su tasarrufu konusunda farkındalığı artıracak etkinlikler düzenlenmesi amacıyla protokol imzaladı.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın 9. Enerji Verimliliği Forumu’nda açıkladığı Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı doğrultusunda enerji tasarrufuna yönelik sosyal sorumluluk çalışmalarını sürdüren Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ), 2018’i Sivas’ta Enerji Tasarrufu Yılı ilan etti. Elektrik ve su tasarrufu hakkında farkındalık oluşturmak ve enerjinin etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla Sivas Belediyesi ve Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapan ÇEDAŞ, 2018 yılında bir dizi etkinliğe imza atacak. Etkinliklerin daha geniş bir kitleye ulaşması amacıyla ÇEDAŞ ile Sivas Belediyesi ve Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı. ÇEDAŞ Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen imza törenine Genel Müdür Ahmet Sait Akboğa, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın ve İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy katıldı.


İmza töreninde konuşan ÇEDAŞ Genel Müdürü Akboğa, gelişmiş ülkelerde enerjiyi etkin ve verimli kullanmanın sosyal bir sorumluluk olarak hayata geçirildiğini belirterek, “Enerji varlıklarının hızlı bir şekilde tükendiği ve israf edildiği günümüzde enerjiyi etkin ve verimli kullanmayı hem bireylerin hem de kurumların maddi ve manevi sorumluluğu olarak görüyoruz. Bu nedenle en büyük enerji ihtiyaçları arasında bulunan elektrik enerjisini insanların kullanımına sunan bir kurum olarak, sosyal sorumluluğumuzu farkındalık oluşturacak şekilde gelecek nesillere aktarmak için harekete geçtik. Proje ile ilimizde elektrik enerjisi ve su tasarrufu ile ilgili farkındalık yaratmak, 2018’in enerjide tasarruf yılı olarak belirlenmesi ve sonraki yıllarda devamlılığının sağlanması, kurum/kuruluş ile öğretim görenlerin bilinçlendirilmesi kapsamında yürütülecek çalışmaların planlı ve koordineli bir şekilde gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Paydaşlarımız ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde bölgemizdeki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik ödüllü slogan, resim ve kompozisyon yarışmaları düzenleyeceğiz. Ayrıca öğrencilerimize elektrik ve su tasarrufunu tiyatro ile anlatarak onların bu konular hakkında farkındalıklarını artırmayı hedefliyoruz. Projemiz ile aynı zamanda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızın geçtiğimiz günlerde açıkladığı Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’na destek olmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.


Elektrik ve su tasarrufu ile ilgili slogan yarışmasının 30 Mart’ta başladığını ve 27 Nisan’da sona ereceğini belirten Genel Müdür Akboğa, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik yarışmada dereceye giren ilk 3 öğrenciye çeyrek altın ödülü verileceğini söyledi.


Kasım ayında ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik resim ve kompozisyon yarışması düzenleneceğini dile getiren Akboğa, “Resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren ilk 3 öğrencimize bisiklet hediye edeceğiz. Ayrıca her iki yarışmada 3 öğrenciye mansiyon ödülü olarak içinde resim malzemeleri olan okul çantası ve dünya klasikleri kitap seti hediye edeceğiz” dedi.


Tasarrufun her alanda önemli olduğunu vurgulayan Sivas Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, “Türkiye’nin gün geçtikçe enerji kaynakları ile tasarruf bilincini alması gerekiyor. Hayatımızda en çok kullandığımız elektrik, su gibi kaynaklarda farkındalık oluşturulmalıdır. Bizde bunun yapacağımız bu protokolde okullarımızda slogan, resim yarışmaları yapıyoruz. Bu şekilde çocuklarımızın enerji tasarrufunu öğrenmesini sağlamak, bilgilendirmek ve bundan sonraki yaşamlarında bilinç oluşturmak adına bu projeye imza atıyoruz. Okullarımızda bununla ilgili afişleri dağıttık. Şuanda arkadaşlar çalışmaları başlattı. Yarışımalar düzenlenip dereceye giren arkadaşlara çeşitli hediyeler dağıtılacaktır” diye konuştu.


Kurumsalar arası diyalog ve işbirliğinin en güzel örneklerinden birini sergilediklerini aktaran Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın ise, “Tasarruf bilinci geliştirme konusunda Genel Müdürümüz ile yaptığımız görüşmelerde su tasarrufun da eklenmesini istedik. Kendisi de bu konuya çok sıcak bakarak elektrik enerjisini ne kadar önemliyse su da o kadar önemli dedi. Bu anlamda Milli Eğitim Müdürümüz ile görüşerek güzel bir protokole imza attık. İnşallah bu çalışmalarımız ilimize güzel bir farkındalık katacaktır. Sadece öğrenciler değil, aileler içerisinde bu olacaktır” şeklinde konuştu.


Bu haber toplam 1486 defa okundu


YAZARLAR