Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - İklime Uygun Tesisatla Enerjide Yüzde 50 Tasarruf Sağlanabilir
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İklime Uygun Tesisatla Enerjide Yüzde 50 Tasarruf Sağlanabilir

İklime Uygun Tesisatla Enerjide Yüzde 50 Tasarruf Sağlanabilir
13. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu 12-14 Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi.
22.04.2018 / 08:38

Enerjimagazin-Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin düzenlediği 13. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu 12-14 Nisan 2018 tarihleri arasında ulusal ve uluslararası arenadan 500’ü aşkın kişinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. Aralarında ABD, Fransa, İtalya, Hindistan, Belçika ve Macaristan gibi yakın coğrafyadan 10’u aşkın ülkeden akademisyen, özel sektör ve STK temsilcisinin bulunduğu ısıtma, soğutma, yalıtım, iklimlendirme ve yenilenebilir enerji uzmanının bir araya geldiği sempozyumda; Dünyanın ana sorunu olan enerjinin akılcı ve verimli kullanımı ele alınarak  dünyadan başarılı örnekler sunuldu.  


Sempozyumun açılış konuşmalarını sırasıyla TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Kılkış, Sempozyum Başkanı Dr. Murat Çakan, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, İklimlendirme Sanayi ve İhracatçıları Birliği Başkanı Zeki Poyraz ile Romanya Mekanik Tesisat Mühendisleri Derneği AIIR Başkanı Dr. Catalin Lungu yaptı.


Konuk konuşmacı olarak TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik’in katıldığı sempozyumda, Bilecik, ”Yakın zamana kadar, bizimle aynı ekonomi rakamlarına sahip olan ülkeler, bugün, sanayide dijital dönüşümün başarı hikayelerini yazıyor. Dijital dönüşüm, enerjiden sağlığa, hizmetten tarıma bütün sektörleri yakından etkiliyor. Dijital dönüşüm bir Türkiye projesi olmalı. Türkiye’nin yeni hikayesinin “sanayinin dijital dönüşümü” üzerinden yazılacağına inanıyoruz. Dijital dönüşüm aslında toplumsal bir devrimdir. Türkiye’nin yeni kalkınma hikayesi, şirketlerin ya da bireylerin tek tek değil tam bir seferberliktir. Verimliliği ve yenilikçiliği bir ülke kültürüne dönüştürerek dijital devrimi yakalayarak sağlayabiliriz. Türk Tesisat Mühendislerine, daha güçlü bir Türkiye’nin tesis edilmesinde büyük rol düşüyor. İnşa edeceğiniz en büyük proje budur. Hepimiz aynı gemideyiz ama rüzgarı yakalayan liderler, geminin seyrini değiştirecekler. Bu değerli etkinliğin, ülkemizin kalkınma süreçlerine katkı sağlamasını diliyorum” dedi.


20’si yabancı, 50 konuşmacının yer aldığı Rehva (Federation of European Heating and Air-Conditioning Associations) Başkanı Stefano Corgnati’ninpost karbonla enerji dönüşümü ve kullanımıyla ilgili dünyadan çarpıcı örnekler verdiği sempozyumda, dünyada önemi giderek artan enerji verimliliği, bina tesisatında iklime uygun çözümler, yenilenebilir enerji teknolojileri, sıfıra yakın ve net sıfır enerjili binalar, düşük karbonlu yerleşkeler ve sektörle ilgili fırsatlar ve gelişime açık alanlar tartışıldı, yenilikler paylaşıldı.


Binalarda İklime Uygun Tesisat


Enerjide Yüzde 50’den fazla Tasarruf Sağlar…


Türkiye’de ısıtma soğutma havalandırma yapılarda doğru tesisat tasarımı ve kurulumu halinde yüzde 50’nin üzerinde enerji tasarrufu sağlanacağına dikkat çeken TTMD Genel Sekreteri Dr. Kemal Gani Bayraktar, Bu yıl düzenlediğimiz sempozyumu, enerjinin doğru, verimli kullanılmasında etkisi büyük olan tesisat ve iklime uygun mekanik çözümlere ayırdık. Amacımız, enerji tasarrufunda payı büyük olan iklimlendirme ve akılcı, bütünleşik tesisat uygulamalarının önemini kamuoyunun gündemine getirmek, enerji üreten ve tüketen toplumun her kesimini bilinçlendirmek” dedi.


Türkiye’nin içinde bulunduğu kentsel dönüşüm projelerinde sıfıra yakın veya net sıfır enerjili binaların hayata geçirilmesinin, bireylere sağlayacağı enerji tasarrufu ve çoklu konforla birlikte ülkemiz enerji bağımsızlığını sağlamada ve küresel ısınma ile mücadelesinde önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Bayraktar, bu dönüşüm sağlanırken geleceğin ihtiyaçları da dikkate alınıp enerji verimliliğine yönelik bütünleşik tasarlanmış yüksek enerji korunumlu bina ve yerleşimlerde güneş, biyogaz, jeotermal gibi yenilenebilir enerji destekli yenilikçi ve verimli teknolojiler ile üçlü üretim destekli karma bölgesel ısıtma ve soğutma ya da ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti.


Ana teması İklime Uygun Mekanik Tesisat Çözümleri olan sempozyumda; Teknolojik sunumlardan ziyade hayata geçirilmiş örneklere ağırlık verildi. Avrupa’da geliştirilen iklime uygun tesisat çözümlerin soğuk Kuzey Avrupa iklimine uygun olması nedeniyle özellikle Güney Avrupa ve Akdeniz bölgesi için yeni çözümler getirilmesi gerektiği vurgulandı. Sempozyumda ele alınan bir diğer konu da yüksek yapılarda binaların işletmeye alınmasından bakım ve işletmesine kadar sürecin denetlenmesi konusu oldu. Bu alanda Türkiye’de de KİK (Kontrol, İşletmeye Alma, Kabul) (commissioning) sürecine uygun profesyonellerin yetiştirilmesi için REHVA’nın yürüttüğü eğitim programıyla ilgili TTMD ve REHVA arasında işbirliği anlaşması imzalandı.


Platin sponsorluğunu Aldağ, ve Mitsubishi Klima Sistemleri’nin üstlendiği 13. UluslararasıYapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu’nadestek veren markalar arasında; Alarko Carrier, Daikin, Orm, Boreas, Bosch Yaşam Teknoloji, Çayırova Boru, Danfoss, Gelişim Teknik, Norm Teknik, Üntes, Viesmann, Wilo ve İklimlendirme Sanayii İhracatçıları Birliği bulunuyor.


Bu haber toplam 1210 defa okundu


YAZARLAR