Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye Jeotermalde Dünya Dördüncüsü
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye Jeotermalde Dünya Dördüncüsü

Türkiye Jeotermalde Dünya Dördüncüsü
JESDER Başkanı Ufuk Şentürk, Türkiye'nin jeotermalde kurulu güç olarak dünyada dördüncü sırada olduğunu vurguladı.
28.05.2018 / 20:25

Enerjimagazin-Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, Meteorolojinin Sesi Radyosunda, Levent Yalçın’ın hazırlayıp sunduğu “Yeşil Radyo” programının konuğu oldu. Programda jeotermalin arz güvenliği özelliğine dikkat çeken Şentürk, "Yenilenebilir enerjide arz güvenliği olan tek santral tipi jeotermal elektrik santrallarıdır" dedi. Şentürk sözlerini şöyle sürdürdü: "Jeotermalin kurulu gücü bugün itibarıyla Bin 155 Megawatt düzeyindedir. Bu rakam, diğer yenilenebilir türlerinden az olarak görünebilir. Ama jeotermal santrallerin elektrik üretimi çok yüksektir. Çünkü jeotermal santraller, 7 / 24 çalışıyorlar. Jeotermalde kapasite yüzde 98 olarak tanımlanır. Ama biz yüzde 100'lere ulaştığını çok gördük."


“Destek sürmeli”


Jeotermalin riskli bir yatırım olduğuna dikkat çeken Şentürk, 1 MW'lik bir santral yatırımının yaklaşık 4 milyon dolarlık maliyetinin bulunduğunu, bu nedenle büyük,


risk üstlenebilecek güce sahip şirketlere daha uygun olduğunu vurguladı. Şentürk, santral işletmeye geçtikten sonra yatırım gereğinin ortaya çıkabildiğini de belirtti.


Şentürk, risklerin minimize edilmesi için jeotermal enerjinin desteklenmesi gerektiğini belirterek, "YEKDEM mekanizmasının 2020 sonrasında devamı şart. Yoksa bu sektör biter" dedi. Şentürk, doların yüksek volatilitesi nedeniyle, yeni dönemde YEKDEM'in Euro bazında devam etmesini talep ettiklerini de belirtti.


“Gigawatt Kulübündeyiz”


Dünyada jeotermal santrallerin kurulu gücünün 10 bin MW'yi geçtiğini belirten Şentürk, Türkiye'nin jeotermalde kurulu güç olarak dünyada dördüncü sırada olduğunu vurguladı. Şentürk, "Gigawattlar Kulübü'nün dört üyesinden biriyiz. Amerika Birleşik Devletleri, Filipinler ve Endonezya'nın arkasında buluyoruz" dedi. İlk üçte yer alan ülkelerin yaklaşık 50 yıldır jeotermal enerji üretimi yaptığını, Türkiye'nin ise henüz 10 yıldır bu alanda faaliyet gösterdiğini belirten Şentürk, "Biz bu ülkelere dahi Know-how ihraç edecek kadar bu işi öğrendik" dedi.


Yatırımlar İç Anadolu’ya kayıyor


MTA'nin saha keşiflerini ilk olarak Batı Anadolu'da yapması nedeniyle yatırımların burada yoğunlaştığına dikkat çeken Şentürk, son dönemde yatırımların Ege'den iç bölgelere doğru kaymaya başladığına dikkat çekti. Şentürk, yeni yatırımcılara araştırmalarını İç Anadolu'daki volkanik bölgelerde yoğunlaştırmaları çağrısı yaptı.


Bu haber toplam 1417 defa okundu


YAZARLAR