Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Sektöründen Seçimlerin Ardından İlk Yorum
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Sektöründen Seçimlerin Ardından İlk Yorum

Enerji Sektöründen Seçimlerin Ardından İlk Yorum
Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, enerji piyasalarının da yakından takip ettiği seçim sonuçlarının ardından açıklamada bulundu.
03.07.2018 / 12:45

Enerjimagazin-Türkiye’nin adeta nefesini tutarak takip ettiği 24 Haziran seçimlerinin ardından yeni sürece dair farklı çevrelerden yansımalar gelmeye devam ediyor. Enerji sektörünün temsilcilerine göre seçimleri geride bırakan bir Türkiye önümüzdeki dönemde tüm gücüyle 20203 hedeflerine yönelmeli ve bu kapsamda enerji ekonomisine katkı sağlayacak projelerde kararlılıkla adımlar atılmalı.


Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye’nin enerjide son zamanlarda yaptığı dev sıçramanın önümüzdeki dönemlerde de devam etmesi noktasındaki beklentilerin altını çizdi.


2023 yolunda net adımlar bekleniyor


Enerji sektöründe yeni tohumların ekildiği bir dönemde olunduğuna dikkati çeken Kumbaroğlu, “Başvuruların alınmaya başlandığı deniz üstü rüzgar enerji santralinden ilk elektrik üretimi için takvimler 2023'ü gösteriyor. Akkuyu nükleer santralinden ilk elektrik üretimi için takvimler 2023'ü gösteriyor” şeklinde konuştu.


“Yerli otomobil 2023 vizyonuna damga vuracak”


Kumbaroğlu, 2023 yılındaki yeni teknolojiler, yeni yakıtlar kervanında Türkiye’de kaya gazı üretimi de yerini alacağına değinerek, şöyle devam etti:


“Devrim niteliğinde bir değişim de taşımacılık sektöründe bizi bekliyor. Akaryakıtın yerini elektrikli araçlara ve benzin istasyonlarının şarj istasyonlarına bıraktığı bu dönemde yerli elektrikli otomobiller ülkemizin 2023 vizyonuna damga vuracak. Devrim niteliğinde değişimler, enerjisi yenilenmiş bir Dünya 2023 yılının Türkiye’sinde bizleri bekliyor.”


“Hedef; uluslararası bir ticaret merkezi olmak”


Bütün bunların yanı sıra Türkiye’nin coğrafi konumunu sayesinde enerji ekonomisinin getirdiği uluslararası fırsatlara odaklanması gerektiğine vurgu yapan Kumbaroğlu, “Türkiye üzerinden gelişen doğalgaz boru hattı projelerine yenilerine ekleyerek, ülkemizin 2023 vizyonu içerisine doğalgazda uluslararası ticaret merkezi olmayı da ekleyebiliriz. Türkiye'nin 2023 hedefi yolundaki dev projelerle çok daha güzel bir Türkiye’yi el birliğiyle inşa edebileceğimize inanıyorum. Seçim dönemini geride bıraktık ve şimdi önümüze bakmalıyız. Sektörün ilk beklentisi, daha önce açıklanan projeler ve çizilen vizyona kararlılıkla devam edilmesi” ifadesini kullandı.


Bu haber toplam 1548 defa okundu


YAZARLAR