Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Fatih Dönmez Enerji Sektörünü Heyecanlandırdı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Fatih Dönmez Enerji Sektörünü Heyecanlandırdı

Fatih Dönmez Enerji Sektörünü Heyecanlandırdı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Fatih Dönmez, enerji çevrelerini oldukça heyecanlandırdı.
27.07.2018 / 09:19

Enerjimagazin-Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün TBMM'de yemin etmesiyle başlayan yeni dönemde akşam açıklanan kabineyle gelecek dönemlere ilişkin yol haritası da netleşti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Fatih Dönmez ise enerji çevrelerini oldukça heyecanlandırdı.


24 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Meclis'te yemin ederek mazbatasını aldı ve Türkiye'de yeni dönem resmen başladı. Akşam saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kabinesi açıklayan Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na Fatih Dönmez'in getirildiğini söyledi.


Dönmez'in yeni görevi enerji çevrelerinde heyecanla karşılanırken, Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Dönmez'in Bakan olmasının piyasalar açısından son derece önemli olduğuna işaret etti.


Piyasalara güven veren bir isim


Dönmez'in enerji piyasalarının çok yakından tanıdığı bir isim olduğuna dikkati çeken Kumbaroğlu, "Berat Albayrak döneminde enerji ve enerji ekonomisi alanında atılan hayati öneme sahip adımlar vardı. Fatih Dönmez, tüm bu süreçte bizzat işlerin içinde olan ve o dönem izlenen yol haritasında emeği çok fazla bulunan bir isimdi. Son 3 yıldır da Bakanlığın iki numaralı koltuğunda oturan bir müsteşardı. Bu nedenle piyasanın özel tarafını bildiği kadar sürecin bürokratik kısmını da son derece hakim bir isim. Tabi yeni dönemde böyle bir ismin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olmasını çok değerli ve yerinde bir adım olarak görüyoruz" dedi.


KKTC'ye doğalgaz boru hattı projesini çok önemsiyoruz


Kumbaroğlu, Türkiye'nin her anlamda oldukça zorlu bir dönemden geçtiğine vurgu yaparak şöyle devam etti:


"Türkiye sadece sistemsel ve yapısal bir dönüşümden geçmekle kalmıyor, tüm bunları yaparken bölgesel ve küresel değişikliklere ve bu değişimlerin yansımalarına da göğüs germeye çalışıyor.


Yeni enerji bakanının önünde zorlu bir süreç var. Küresel enerji dengeleri, fiyat bazlı krizler masada. Türkiye'nin enerji alanında attığı adımların yansımaları ve devamlılığı gibi hayati projeler yeni bakanın masasında olacak. Ama bunlar yeterli değil.


EED olarak yakın zaman önce Türkiye'den KKTC'ye doğalgaz boru hattı döşenmesi konusunda öneride bulunmuştuk. Bu projeyi hem Türkiye hem KKTC hem de tüm bölge için son derece önemli buluyoruz. Yeni dönemde bu konunun gündeme gelmesini ümit ediyoruz.


Yeni dönemde özellikle dış ülkelerle enerji diplomasimizin gelişmesi de Türkiye için hayati derecede önem taşıyor. Yeni bakanının bu noktada da adım atması ve enerji diplomasinin olmazsa olmazlarından biri olan 'Enerji Ataşeliği' konusunun da ivme kazanması yönünde irade geliştirilmesi Türkiye’nin gücüne güç katacak bir beklenti olarak öne çıkıyor.”


Bu haber toplam 2372 defa okundu


YAZARLAR