Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Akaryakıt Elektrik ve Doğalgazda Yeni Zamlar Olabilir!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Akaryakıt Elektrik ve Doğalgazda Yeni Zamlar Olabilir!

Akaryakıt Elektrik ve Doğalgazda Yeni Zamlar Olabilir!
Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu: "TL değer kaybettikçe akaryakıt, doğalgaz ve elektrik fiyatları zamlanmaya devam edecektir.”
10.09.2018 / 09:32

Enerjimagazin-Son dönemlerde kurlardaki aşırı dalgalanma nedeniyle farklı alanlarda yaşanan fiyat değişikliklerine doğalgaz ve elektrik de eklendi. İlgili kurumlardan yapılan açıklamada doğalgaz ve elektrikte konut için artış yüzde 9 olarak belirtildi. EPDK’nin zamlı tarifeye 1 ay erken geçtiği bilgisini veren enerji uzmanları akaryakıt, doğalgaz ve elektrikte yeni zamlar olabileceği uyarısında bulundu.


Resmi Gazetede yayımlanan tebliğle açıklanan yeni tarifelere göre elektrik fiyatlarına yüzde 14.6 ile yüzde 16.2 arasında değişen oranlarda zam yapıldı. Elektrikte tek zamanlı tarife fiyatı yüzde 15 arttırılırken, üç zamanlı tarifede gündüz yüzde 15, gece yüzde 16.2, puant saatler için ise yüzde 14.6 artışa gidildi.


TL’nin değer kaybı zamları öne çekti


Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, normalde elektrikte 1 Ekim’de beklenen fiyat güncellemesi TL’nin değer kaybı nedeniyle ortaya çıkan maliyet artışından dolayı bir ay öne çekildiğini söyledi.


Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) yönetmeliği çerçevesinde üretim şirketlerine yapılan ödemelerin dolar bazında hesaplandığını vurgulayan Kumbaroğlu, şöyle devam etti:


“Bu nedenle zam sadece doğalgaz gibi ithal yakıt kullanarak üretilen elektrikten kaynaklanmamakta, aynı zamanda güneşten, rüzgardan üretilen yenilenebilir enerji de TL’nin değer kaybından etkilenmekte. Tüm bunların sonucu olarak fiyat artışı meydana geliyor. Maalesef, TL değer kaybettikçe akaryakıt, doğalgaz ve elektrik fiyatları zamlanmaya devam edecektir.”


Bu haber toplam 965 defa okundu


YAZARLAR