Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Dönmez Avrupalı Yatırımcıları Türkiye'ye Davet Etti
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Dönmez Avrupalı Yatırımcıları Türkiye'ye Davet Etti

Bakan Dönmez Avrupalı Yatırımcıları Türkiye'ye Davet Etti
Enerji Bakanı Fatih Dönmez, SETA Berlin'in düzenlediği panelde, akademisyenler, STK, iş ve finans dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.
06.10.2018 / 10:38

Enerjimagazin- Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Berlin’de Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile görüştü. Bakanlar, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.


Toplantıda yaptığı konuşmada Avrupalı yatırımcıları gelecek dönemde Türkiye'de yapılacak enerji ihalelerine davet  eden Dönmez, Türkiye’nin son 15 yıldır enerji piyasalarının serbestleşmesi konusunda dev adımlar attığını hatırlatarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Büyük oranda yatırımcı da bu piyasaya güvenerek yurt dışından geldi. Bunların önemli bir kısmı da Alman kökenli şirketler. Şu an Alman kökenli şirketlerin ortaklarıyla birlikte 25 milyar avroyu aşmış durumda. Ve yaklaşık 15 bini kişiyi de istihdam ediyorlar. Bu son derece sevindirici. 100 yılı aşkındır Alman firmaları Türkiye’de çalışıyor. Türk insanını istihdam ediyor. Bizim için mutluluk verici bir olay. Görüşmemizde bu ilişkilerin daha da geliştirilmesini istediğimizi ifade ettik. Son 10 yılda Türkiye’de enerji pazarı yüzde 5,5 büyüdü. Bundan sonra da büyümeye devam edecek. Bu pazarda tekrar aramızda görmek istiyoruz.”


http://www.enerji.gov.tr/File/?path=ROOT%2f1%2fImages%2fBakanl%c4%b1k+Haberleri%2f1+almanya.jpg


Bu haber toplam 1320 defa okundu


YAZARLAR