Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Soyak’ın İlk Jeotermal Santrali Hizmete Girdi
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Soyak’ın İlk Jeotermal Santrali Hizmete Girdi

Soyak’ın İlk Jeotermal Santrali Hizmete Girdi
Mis Enerji’ye ait, Alaşehir’deki 12.3 MWe kapasiteli MİS 1 Enerji santrali işletmeye alındı.
13.10.2018 / 19:53

Enerjimagazin-Soyak Holding iştiraki Mis Enerji’ye ait, Alaşehir’deki 12.3 MWe kapasiteli MİS 1 Enerji santrali işletmeye alındı. Böylece Türkiye’nin jeotermal enerjide toplam kurulu gücü 1.200.1 MWe’a ulaştı.


Jeotermal Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, MİS 1 Enerji’nin devreye alınmasının jeotermal elektrik enerjisi sektörü için önemli bir dönemeç olduğunu belirterek, “Emeği geçen tüm Soyak Grubu çalışanlarını tebrik ederiz” dedi.


Türkiye’nin son 5 yılda jeotermalde dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olduğunu vurgulayan Şentürk, sektörün hızlı tempoyla yoluna devam ettiğini, ancak dünya liderliği için YEKDEM'in devamlılığının sağlanması gerektiğini vurguladı.


Jeotermal enerjinin, milli, sürdürülebilir ve karbon emisyonu çok düşük düzeylerde sürdürülebilir temiz bir kaynak olduğunu belirten Şentürk, “Fakat diğer keşfi ve işletilmesinin çeşitli risk ve zorluklar bulunuyor. Bu nedenle devlet destekleri kritik önem taşıyor” diye konuştu.


Yıl    Santral sayısı  Kurulu güç (MW)


2016   37                          760


2017   41                          1100


2018   43                          1200


SOYAK ENERJİ’NİN YENİ JES’LERİ YOLDA


Soyak Enerji, özel sektöre enerji üretiminin yolunu açan 6446 sayılı yasa ile, 2003 yılında sektöre katılmıştı. Şirket, 3 HES projesini başarı ile tamamlayarak 2014 yılında devrettikten sonra jeotermal yatırımlarına hız verdi. Soyak Enerji, Alaşehir’de Mis-2 JES ve Mis-3 JES Projelerinin de ön lisanslarını aldı; üretim lisansı alınması için çalışmalara devam ediyor.


Soyak Enerji’nin Sivas’ın Kangal ilçesinde bir de yerli kömür santrali projesi bulunuyor.


1961 yılında temelleri atılan Soyak Topluluğu; gayrimenkul, enerji, çimento ve döküm olmak üzere dört sektörde faaliyet gösteriyor.


Bu haber toplam 2081 defa okundu


YAZARLAR