Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - İngiltere Yenilenebilir Enerjide Rekor Kırdı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İngiltere Yenilenebilir Enerjide Rekor Kırdı

İngiltere Yenilenebilir Enerjide Rekor Kırdı
İngiltere’nin elektrik üretimi son 24 yılın en düşük seviyesine gerilerken yenilenebilir enerjide rekor artış yaşandı
15.01.2019 / 22:22

Enerjimagazin-İngiltere’nin önde gelen araştırma ve analiz kuruluşlarından CarbonBrief tarafından hazırlanan, İngiltere’nin 2018 yılı elektrik üretimi hakkındaki yeni analizine göre; geçtiğimiz yıl İngiltere'nin elektrik üretimi son 24 yılın en düşük seviyesine gerilerken, yenilenebilir enerjinin üretimdeki payı da artmaya devam etti ve bir rekor kırarak yüzde 33’e ulaştı. Bu artıştaki en büyük pay, yıllık yüzde 16’lık yükselişle rüzgâr enerjisine ait ancak güneş ve biyokütledeki artış da azımsanmayacak kadar yüksek.

2018 yılında ayrıca fosil yakıtların payı şimdiye kadarki en düşük seviyesine gerileyerek elektrik üretiminin yüzde 46’sını karşıladı. Doğalgaz fiyatlarındaki artışa rağmen kömürden elektrik üretiminde düşüş yaşandı.


İngiltere’de elektrik üretiminde düşüş yaşanırken, bir yandan da temiz enerji kaynaklarına önemli ölçüde bir geçiş oldu; 2018 yılında düşük karbonlu kaynakların toplam kaynaklara oranı %53’e ulaştı. Bu yükseliş, aşağıdaki grafikte göründüğü üzere 2018’de rüzgâr enerjisindeki %16’lık artış (58 TWh’lik üretim) ile açıklanabilir (yeşil çizgi ve bölge).


Rüzgârdan üretim miktarı 17TWh’lık üretim sağlayan kömürün yaklaşık üç buçuk katına denk gelmektedir (siyah çizgi ve bölge)


Graphic


Offshore rüzgâr kapasitesi 2018 yılında yaklaşık iki katına çıktı. Devreye alınacak yeni kapasitenin bu yıl da iddialı şekilde gerçekleşmesi bekleniyor. 2018 yılında güneş enerjisinden elektrik üretimi %11 artış göstererek 13 TWh’ye ulaştı (yukarıdaki grafikteki sarı çizgi). Biyokütleden üretim 36TWh olarak gerçekleşti ve %13 arttı. Bunun temel sebebi Northumberland’da bulunan Lynemouth Santrali’nın yeniden devreye alınmasına dayanmaktadır.

İklim Değişikliği Komitesi, İngiltere’nin büyük ölçekli biyokütle yakımından vazgeçmesi önerisinde bulundu. Drax, Lynemouth ve birçok başka sahada biyokütle teşvikleri 2027 yılı itibarıyla sonlandırılacak.

Aynı zamanda 2018 yılında, İngiltere’nin elektrik üretiminde fosil yakıtların payı %46’ya gerileyerek tüm zamanların en düşük seviyesinde gerçekleşti(grafikteki gri çizgi). Bunun temel sebebi kömür üretimindeki %25’lik düşüşle açıklanabilir. Bu ani düşüş, önümüzdeki yıl bir miktar artışı beraberinde getirebilir.

Kömür santrallerindeki kapanış eğilimi 2018 yılında da devam etti. Devredeki santraller ise – kış aylarında yaşanan doğalgaz fiyatlarındaki artışın kömüre talebi artırmasının beklenmesine rağmen– daha az çalıştırıldı.

İngiltere, en geç 2025 yılında mevcut kömür santrallerini kapatma vaadini kamuoyuna sundu.

Doğalgaz üretimi 132 TWh gerçekleşerek geçen yıla göre %4 düştü (mavi çizgi). Toplam üretimin %39’una denk gelen doğalgaz, İngiltere’nin en büyük üretim kaynağı olmayı sürdürüyor. Doğalgazın 2020’lerin başında yenilenebilir enerji kaynaklarında yaşanacak artışla azalmaya başlaması ve 2030’larda iklim hedefleriyle uyumlu olarak %25’lere gerilemesi beklentisi devam ediyor. 

2018 yılında nükleer enerji üretiminin 65 TWh olarak gerçekleşmesi ve yaşanan %7’lik düşüş Hunterston Nükleer Santrali’ndeki iki reaktördeki sorun sebebiyle uzun süre kapalı kalmasıyla açıklanabilir. Nükleer enerji, mevcut reaktörlerin ekonomik ömrünü doldurarak devreden çıkması sebebiyle düşüşe geçse de, İngiltere’nin düşük karbonlu elektrik üretim kaynaklarının başında gelmeyi sürdürüyor. Sadece bir santral dışındaki nükleer santrallerin tamamı 2025 yılı itibarıyla kapatılacak.

Bu haber toplam 1877 defa okundu


YAZARLAR