Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji ve Tabii Kaynaklar Denetçisi Olmak İçin
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji ve Tabii Kaynaklar Denetçisi Olmak İçin

Enerji ve Tabii Kaynaklar Denetçisi Olmak İçin
“Enerji Ve Tabii Kaynaklar Denetçi Yardımcılığına” ve Enerji Ve Tabii Kaynaklar Denetçisi atanabilmek için gerekli şartlar ve koşullar yeniden düzenlendi.
14.07.2013 / 23:50

Enerjimagazin - Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir ÜNAL ve arkadaşları Devlet memurları kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verdiler.


Kanun teklifinde “Enerji Ve Tabii Kaynaklar Denetçi Yardımcılığına” ve Enerji Ve Tabii Kaynaklar Denetçisi atanabilmek için gerekli şartlar ve koşullar yeniden düzenlendi.


Buna göre:


Teklifin bu haliyle kabul edilmesi durumunda; "Enerji Ve Tabii Kaynaklar Denetçi Yardımcılığına atanabilmek için En az 4 yıllık eğitim veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat ve idari bilimler, iktisat, işletme, mimarlık ve mühendislik fakülteleri ile Bakanlığın görev alanına giren ve yönetmelikle belirlenen fakültelerden veya bunlara denkliği yükseköğretim kurulu tarafından kabul edilen yurt içindeki ve yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olma şartı aranacak.


Sınav YapılacakDenetçi Yardımcılığı atananlar, en az 2 yıl fiilen çalışma kaydıyla yapılacak yeterlilik sınavına girmeye hak kazanacaklar. Yeterlilik sınavında başarılı olanlar Enerji Ve Tabii Kaynaklar Denetçisi kadrolara atanırlar. Sınavda başarılı olamayanlara veya sınava girmeye hak kazandığı halde geçerli mazereti olmaksızın sınav hakkını kullanamayanlara, 1 yıl içinde ikinci kez sınav hakkı daha verilecek. İkinci sınavda da başarı gösteremeyen veya sınav hakkını kullanamayanlar Denetçi Yardımcısı unvanını kaybeder bakanlıkta durumlarına uygun kadrolarına atanacaklar."


Ayrıca, 19 02 1985 tarihli ve 3154 sayılı Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının teşkilat ve görevleri hakkındaki kanunun; 13. maddesinin ikinci fıkrasının birinci cümlesi de aşağıdaki şekilde yeniden düzenlendi.


“Denetime tabi olan gerçek ve tüzel kişiler gizli dahi olsa bütün bölge defter ve bilgileri talep edildiği taktirde ibraz etmek para ve para hükmündeki evrakı ve ayniyatı ilk talep halinde göstermek,  sayılmasına ve incelemesine yardımcı olmak zorundadır.”

Bu haber toplam 5146 defa okundu
YORUMLAR
burak tan: 
"denetçi"
Tam olarak ne kastediliyor anlayamadım üniversite mezunu işçiler direkt başvuru yapabilir mi?
15.07.2013 / 13:18


YAZARLAR