Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C'lilere Kadro Sözü Vermedim
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C'lilere Kadro Sözü Vermedim

4/C'lilere Kadro Sözü Vermedim
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Resmi Twitter hesabı aracılığı ile açıklamalarda bulundu.
29.07.2013 / 11:29

Enerjimagazin - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Resmi Twitter hesabı aracılığı ile önemli açıklamalarda bulundu.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Sözleşmeli çalışanlara verdikleri sözü yerine getirdikleri için çok mutlu olduklarını, ancak 4/C liler için verilmiş bir kadro sözünün olmadığını, fakat sorunlarını bildiklerini ve çözümü konusunda çalışacağını söylediğini” vurguladı. “Ağustos’ta yapılacak toplu iş görüşmelerinde 4/C’lilerin talepleri masada değerlendirilecek ve durumları iyileştirilecek” dedi.


Bakan Çelik ayrıca, Taşeron çalışanları ilgili değerlendirme de bulunduklarını ve Meclis’in tatile girmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanıp Ekim ayında da nihai düzenlemeyi yapacaklarını da açıkladı.


İşte Bakan Çelik’in Twitter Mesajı:


“Sözleşmelilere verdiğimiz sözü yerine getiriyoruz...


25 Haziran 2013 tarihi itibariyle geçmişe yönelik görevde bulunan sözleşmeli personel kadrolu memur olacak...


Buna ilişkin yasal düzenlemeyi bu yasama döneminde yetiştireceğiz...


Kadro alacak sözleşmeli personelimize hayırlı olmasını dilerim...


Son 7-8aydır personel sistemiyle ilgili yoğun toplu görüşmeler, tartışmalar yaşadık. Söz olarak Yanlız Belediye sözleşmelerine söz verdik.


Bügünde Belediye Sözleşmelilerin yanında 72000 4/B ve 700 sağlık çalışanı kadroya geçiyor. Söz verdik fazlasıyla yerine getirdik. Çok şükür.


4/C li çalışanlarımıza gelince, benim kadro sözüm olmadı ancak durumunuzu biliyoruz. Çözümü konusunda çalışacağımı söyledim.


Dün akşamki Bakanlarla değerlendirmelerde 4/C statüsünün kalkması uygun bulunmadı. Özelleşecek kurumda kime kalmaz diye vb...


4/C lilerin kurumsal sözleşmeli olmaları halinde toplu sözleşmeye dahil olmamaları durumu ortaya çıkıyor.


Çözüm olarak 12 ay çalışma hakkı elde edilmiş. Ağustos toplu Sözleşmesinde masada taleplerin ele alınması durumun iyileştirilmesi


Alt İşveren(taşeron)la ilgilide değerlendirme yaptık. Tatilde sn Başbakanımızın Başkanlığı'nda toplanıp ekim ayında nihai düzenlemeyi yapacağız.”


Bakan Çelik'in açıklamalarına bakılırsa, çalıştıkları kurumların özelleştirilmesi nedeniyle mağdur olan ve kadrolu memurların yarısı kadar maaş alan yaklaşık 23000 4/C'li çalışana kadro çok uzak görünüyor.


YARIN EYLEM VAR


4/C'liler yarın Türkiye Kamu-Sen önderliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde 4/C'liler kadro verilmesi talebini dile getirmek için bir eylem düzenlediler. 4/C'lilerin eylemi "27 Haziran 2013 Perşembe günü Saat: 12.30 da Türkiye Büyük Millet Meclisi Dikmen Kapısı önünde" gerçekleşecek. Türkiye Kamu-Sen tüm 4/C'lileri eyleme destek vermeye davet etti.

Bu haber toplam 4924 defa okundu
YORUMLAR
ali: 
"haksızlıklar ülkesi"
KPSS puanıyla kamuya işçi olarak girdim. Aldığım maaş memur maaşının yarısı. Sözleşmeli olarak işe girip bedavadan memur olunuyorsa hak ve adalet var denilmesin.
27.06.2013 / 01:22


YAZARLAR