Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - BOTAŞ İle KIB-TEK Daha Ucuz ve Çevreci Elektrik Üretimi İçin İşbirliğine Gitti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BOTAŞ İle KIB-TEK Daha Ucuz ve Çevreci Elektrik Üretimi İçin İşbirliğine Gitti

BOTAŞ İle KIB-TEK Daha Ucuz ve Çevreci Elektrik Üretimi İçin İşbirliğine Gitti
Daha ucuz ve çevreci elektrik enerjisi için BOTAŞ ve Kıb-Tek’in başlattığı LNG projesiyle ilgili çalışmalar devam ediyor
18.07.2019 / 21:52

Enerjimagazin-Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)’in doğal gazla elektrik üretimi için Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) ile işbirliği çerçevesinde başlatmış olduğu çalışmalar devam ediyor. LNG Tesisi kurulması, elektrik üretiminde daha çevreci ve daha ucuz yakıt olan doğalgaz kullanılması hedefi ile BOTAŞ, ODTÜ, KTMMOB ve KIB-TEK bilimsel araştırmalara ortak katkı koyuyorlar.


Bu kapsamda BOTAŞ yetkilileri Boru Hatları Etüt Müdürü Selim Çiçek, Mekanik Projeleri Müdürü Selim Fendoğlu, Jeolojik Etüd Ve Çevresel Etki Değerlendirme Müdürü H. Serhat Çetinel ve Uluslararası Projeler Müdürü Koray Yalçıntepe Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine ziyarette bulundu. Teknecik Elektrik Üretim Santralleri’nde gerçekleştirilen toplantıya BOTAŞ yetkililerinin yanı sıra KIB-TEK Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Avcıoğlu, Teknoloji – Geliştirme’den sorumlu Müdür Yardımcısı Kamil Direl, Santrallerden sorumlu Müdür Yardımcısı Hasan Borucu, LNG Proje Koordinatörü Jeoloji Mühendisi Oğuz Vadili’nin ile  KTMMOB’nden Jeoloji Mühendisi Dr. Mehmet Necdet, Jeofizik Yüksek Mühendisi Hilmi Dindar ve Çevre Yüksek Mühendisi Funda Zaim katıldı.


Toplantıda, LNG Tesisi kurulumu, deniz içerisine kurulacak yapı, kara hattı boru güzergâhı tespiti, KIB-TEK’in mevcut santrallerinin doğalgaz kullanımına uygun hale dönüşümü ve ileride kurulacak santrallerin doğalgaza uygun olması ve gerekecek altyapı çalışmaları gündeme alındı.Ayrıca bugüne kadar yapılan fizibilite çalışmalarının değerlendirmesinin de yapıldığı toplantıda, deniz tabanına ait jeolojik, jeofizik ve geoteknik çalışmaları, batimetrik, oşinografik, biyolojik oşinografik çalışmalar, dalga boyu, rüzgâr analizi çalışmaları, FSRU, LNG Carrier gemileri ile ilgili çalışmalar da görüşüldü.


Bu haber toplam 1532 defa okundu


YAZARLAR