Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Ziraat Bankası'ndan PÜİS Üyelerine Faiz İndirimi
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ziraat Bankası'ndan PÜİS Üyelerine Faiz İndirimi

Ziraat Bankası'ndan PÜİS Üyelerine Faiz İndirimi
Ziraat Bankası, PÜİS üyelerine uygulanan kredi kartı komisyon oranlarını 1.70’den yüzde 1.40’a düşürdü.
27.09.2019 / 22:20

Enerjimagazin-PÜİS’in Ziraat Bankası ile yaptığı protokol uyarınca PÜİS üyelerine uygulanan kredi kartı komisyon oranları 1.70’den yüzde 1.40’a düşürüldü.


Konuya ilişkin bir açıklama yapan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş şunları söyledi:


“ZİRAAT BANKASINA ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUM


İki yılı aşkın süredir yaşanan ekonomik terörün olumsuz etkilerini her sektörde olduğu gibi, akaryakıt sektörü de derinden hissetti. Faizlerin önemli oranda arttığı bu süreçte akaryakıt bayileri faaliyetlerini güçlükle sürdürebildi. Özellikle kredi kartı komisyonları bizleri çok zorladı.


PÜİS olarak dün olduğu gibi bugün de ekonomik terör de dahil olmak üzere terörün her türüne karşıyız ve devletimizle hükümetimizin yanındayız. Ekonomik terör yaşadığımız bu süreçte akaryakıt sektörünü ayakta tutarak ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla kredi kartı komisyonlarının düşürülmesi için Ziraat Bankası ile yaptığımız protokol akaryakıt bayilerine bir nefes aldırdı. En son yüzde 1.70 oranında uygulanan komisyon oranlarının bugün itibariyle 1.40 seviyesine düşürülmesini büyük bir memnuniyetle karşıladık. Sektörümüz ve özellikle bayilerimizi ekonomik yönden rahatlatacak bir karara imza attıkları için Başta Genel Müdürümüz olmak üzere Ziraat Bankası’nın tüm yöneticilerine şükranlarımızı sunuyorum. Dileğimiz komisyon oranlarının önümüzdeki günlerde yüzde 1’in altına düşmesi.


Ziraat Bankası’nın kredi kartı komisyon oranlarını düşürmesi sektörümüz için çok olumlu ve önemli bir gelişme.


Ancak maliyetin altındaki satışlar ve fatura ticareti devam ettiği sürece başta akaryakıt bayileri olmak üzere sektördeki oyuncuların sağlıklı bir şekilde faaliyetini sürdürebilmesi mümkün değildir.


‘BIÇAK KEMİĞE DAYANDI’


Maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlar sektörümüzün en büyük sorunu. Dürüst bayiler satış yapamazken, kayıt dışı faaliyet gösterenler tanker tanker yakıt satıyorlar.


Herhangi bir istasyonda TÜPRAŞ çıkış fiyatından daha düşük bir fiyatla akaryakıt satılabilmesi için o istasyonun arkasında ya petrol kuyusu olmalı, ya da o istasyon TÜPRAŞ’ın ortağı olmalı.


Bunlar olmadığına göre, nasıl oluyor da TÜPRAŞ çıkış fiyatından daha düşük fiyatla akaryakıt veya LPG satılabiliyor. Ya vergisi ödenmiyor, ya da illegal biçimde alınıp satılıyor.


Maliyetinin bile daha altındaki fiyatlarla akaryakıt satışı yapan vergi kaçakçılarının yarattığı haksız rekabet dürüst çalışan bayilere büyük darbe vuruyor. Binlerce kişiye istihdam yaratan, devletine vergisini son kuruşunu kadar ödeyen, tüketiciye en iyi hizmeti kesintisiz bir şekilde veren dürüst bayiler ticaret yapamaz ve evlerine ekmek götüremez hale geldi. Dürüst bayiler can çekişirken, kaçakçılar servetlerine servet katıyor ve sayıları her geçen gün artıyor. 


Yetkililerimize bir kez daha sesleniyorum, BIÇAK KEMİĞE DAYANDI, MALİYETİN ALTINDAKİ FİYATLARLA YAPILAN SATIŞLAR BİTİRİLMEDİĞİ TAKDİRDE, DÜRÜST BAYİLER TEK TEK KAPANACAKTIR.


‘YAKIT YERİNE SATILAN FATURALAR BİTİRİLMELİ’


Sektörümüzün diğer önemli sorunlarından biri yakıt yerine satılan faturalar.


EPDK’nın kararlı adımları sonucunda sektörümüzde kaçak akaryakıt neredeyse bitti. Ancak sektörümüzü tehdit eden bir başka illet var, ‘vergi kaçakçılığı’. Devletimizin milyonlarca liralık vergi kaybına neden olan vergi kaçakçılığı sektörde de büyük yaralar açıyor.


Yakıt yerine fatura satılarak yapılan vergi kaçakçılığının önlenmesi için Sendikamızın önerisi fatura ve irsaliyenin eş zamanlı kesilmesi, vergisinin yüksek olması nedeniyle fatura ve irsaliye iptalinin çok katı kurallara bağlanması, akaryakıtın fiziksel takibinin ve mali denetimin uçtan uça izlenecek bir sistemin kurulması. Bu önerilerimizi yetkililere aktardık. Dileğimiz bir an evvel bu sorunun çözülmesi.


Bu sorun en kısa sürede çözülmezse 30, 40, 50 yıl gibi çok uzun yıllardır bu sektörde faaliyet gösteren dürüst bayiler istasyonlarına kilit vurmak zorunda kalacaktır.


Her zaman devletinin yanında olan, devleti adına vergi tahsildarlığını gururla yapan, vergisini son kuruşuna kadar ödeyen, tüketiciye en üst düzeyde hizmet veren akaryakıt bayilerini devletimiz korumalı ve kollamalıdır.”


Bu haber toplam 1631 defa okundu


YAZARLAR