Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 300 BEDAŞ Çalışanı İşinden Oldu
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

300 BEDAŞ Çalışanı İşinden Oldu

300 BEDAŞ Çalışanı İşinden Oldu
Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) ta periyodik sayaç bakım ve değişim işi yapan 300 çalışanın işten çıkarıldıkları öğrenildi.
02.07.2013 / 11:08

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) ta periyodik sayaç bakım ve değişim işi yapan 300 çalışanın işten çıkarıldıkları ve Açma-Kesme servislerinde çalışanların da Mayıs ayına ait maaşlarını alamadıkları öğrenildi.


İşten çıkarılmalara Periyodik Sayaç Değişim işini yapan firmanın ihalede belirtilen sözleşme süresinin dolduğu gerekçe gösteriliyor.


Enerji-Sen Sendikası Muvazaa kararı olmasına rağmen yapılan bu uygulamanın açıkça hukuk dışı olduğunu açıkladı.


Hatırlanacağı üzere; Çalışma Bakanlığının Muvazaa Raporuna Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.(BEDAŞ) in itirazı sonucu açılan dava görülmüş ve geçen aylarda kesin olarak karara bağlanmıştı.


Kesinleşen mahkeme kararına göre, “Arıza Bakım, Sayaç Okuma, Kesme Açma, Tenvirat ve Alo 186 Çağrı Merkezinde çalışan işçilerin, başlangıçtan bu yana asıl işverenin işçisi olduğunu ve bu işçilerin Taşerona ihale edilemeyeceğine” hükmedilmişti.


EYLEM YAPTILAR


Enerji-Sen üyesi Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) çalışanları, BEDAŞ’ın özelleşmesinden sonra başlanan işten çıkarmalara dur demek, kadrolu çalışmak, ağır çalışma koşullarının düzeltilmesi ve periyodik sayaç değişim servisinde işten çıkarılan işçilerin bir an önce işbaşı yaptırılmaları için Bedaş Genel Müdürlük binasına yürüdüler.  
Bedaş çalışanlarının, eylemden önce,  Bedaş’ı geçtiğimiz günlerde devralan Cengiz-Kolin-Limak O.G.G Yöneticilerinin “O eyleme giderseniz sizi işten çıkarırım” şeklinde tehdit edildikleri de iddia ediliyor.


Şehit Muhtar Bey Caddesi girişindeki Simit Sarayı önünde buluşan Bedaş Çalışanları, “İşimize, emeğimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz” pankartı arkasında “Susma haykır taşerona başkaldır”, “İnadına sendika, inadına DİSK”, “Zafer direnen emekçinin olacak” ve “At bakalım At bakalım işçiyi at bakalım, işçiyi çıkar direnişi gör Enerji Sen kim bakalım” sloganlarıyla BEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne yürüdüler.
Enerji-Sen üyesi Bedaş çalışanları, Bedaş Genel Müdürlüğü binası önünde talep ettikleri 3 maddeye karşı 3 dakikalık BEDAŞ’a karşı “Duran insan” eylemi yaptılar.


Eyleme Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman ile DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’da katıldılar. Eylem sonunda Enerji-Sen Genel Merkez yöneticilerinden Mustafa Bozali basın açıklamasını okudu.


Enerji-Sen Genel Merkez yöneticisi Mustafa Bozali’nin okuduğu basın açıklaması şöyle;


İşimize, Haklarımıza ve Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz!

BEDAŞ’ın özelleştirilmesinin ardından ortaya çıkan belirsizliğin ardından biz BEDAŞ çalışanları için gerçekler günden güne belirginleşmeye başlıyor. BEDAŞ yöneticileri “burası artık devlet dairesi değil” diyerek yeni hak gasplarına kapı aralıyorlar.Bir yandan işten çıkartılacak işçilerin listesi oluşturulurken diğer yandan yüzlerce işçinin işe alınması için hazırlıklar yapılıyor, iş başvuruları kabul ediliyor. Geçtiğimiz günlerde periyodik sayaç bakım ihalesi ile çalışan 300 enerji işçisi ihale sonuçlandığı gerekçesi ile işten çıkartıldılar. Muvazaa kararı olmasına rağmen yapılan bu uygulama açıkça hukuk dışıdır. Periyodik servisinde çalışan işçiler derhal kurumun eksik personel ihtiyacını karşılamak üzere yeniden işbaşı yaptırılmalıdır.

Açma-kesme servislerinde çalışanlar enerji işçileri halen mayıs ayına ait ücretlerini alamamışlardır. Bu ücretlerden taşeron firma kadar BEDAŞ işvereni de sorumludur. Ücretler derhal ödenmelidir.

Zaten çalışmakta olan işçiler usulsüz bir şekilde “iş görüşmesi” adı altında görüşmelere çağrılmakta, buralarda sanki işe yeni girecekmiş gibi “ücret beklentilerinin ne olduğu”, “hangi sendikaya üye oldukları” gibi sorular sorulmaktadır. Bir kez daha uyarıyoruz sendikal örgütlenme hakkına müdahale açıkça suçtur.BEDAŞ’ın devrinden bugüne geçen süreçte yaşananlar bizler için ciddi sorun ve endişeleri barındırmaktadır. Bizlerin daha önce de duyurduğumuz gibi bu süreçte iş güvencemiz dahil hiçbir hakkımızdan taviz vermemiz söz konusu değildir.

PEKİ BİZLER NE İSTİYORUZ?

1. İşyerimizde sürdürülen işleri yapılabilmesi için mevcut çalışan sayısı dahi yetersizken, işveren yeni çalışan alma hazırlığı yapıyorken işten çıkartmalar kabul edilemez. BEDAŞ işvereni tarafından işten çıkartılma yapılmayacağı resmi olarak açıklansın.

2. BEDAŞ yetkilileri tarafından işletmelerde performansa dayalı çalışmanın gündeme geleceği ifade ediliyor. Çok tehlikeli bir işkolu olan enerji işkolunda fazla çalışma zorlaması telafisi imkansız kazalara davetiye çıkarmaktır.

Var olan çalışma düzenimiz yasal olarak kazanılmış haklarımızdır. Bu haklardan daha geri bir çalışma düzeni kabul edilemez.

3. Sendikamızın girişimleri sonucunda BEDAŞ işyeri için muvaazalı (hileli) çalışma olduğu kararı verilmiştir. Muvazaa kararı bizlerin asıl işverenin işçisi olduğunu ortaya koymuştur. Kararın gereği olarak taşeron şirketler aracılığıyla çalıştırılmaya derhal son verilmelidir. Başta ücretlerimiz ve çalışma koşullarımız bu karar gereğince iyileştirilmelidir.

Bizleri işsizlik ve güvencesizlik batağına sürüklemeye çalışanlar bilsinler ki sessiz kalmayacağız.

Bizler DİSK Enerji-Sen üyesi enerji işçileri olarak hiçbir hakkımızın elimizden alınmasına göz yummayacağız. Haklarımızın iyileştirilmesi için sonuna kadar mücadele içinde olacağız.

Direne Direne Kazanacağız!

Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam!

Bu haber toplam 9243 defa okundu
YORUMLAR
seai: 
""
Sene 2009 MEDAŞ meram elektrik öelleştirildi Ve ogünden itibaren işten çıkartmalar başladı, sendika genel merkeine gittik yapabilecekleri birşey olmadığını söylediler. Daha sonra işe yeni alınan kişileri sendikalı yaptılar. bi eski çalışanlar sendikası yok. bie kapıyı gösterdiler sonra geri çagırdılar bu esnada sendikacılar hacıya gitti, akıl adam oldu ama parasılıktan kredi kartı borcundan ölen arkadaşlarımı hiçmi hiç ailelerini ne halde diye sormadılar sadece allaha havale ediyor. ettiklerini bu dünyada mutlaka çekeceklerdir .
03.07.2013 / 21:41
selim: 
"ne sendikası"
kurum çalışanı olarak işin içinde oldugumdan görüyom devir olmadan önce servisleri dolaşmayan müdürler müd yard şimdi 10 kere geziyorlar devir olmadan önce siz müdür yönetici degilmiydiniz şimdi ne oldu birilerine yaranmak için mi erken giliyorsunuz ve cumartesi pazar demeden idare de siniz önceden nerdeydiniz haram zehir zıkkım olsun devlet zamamında işini yapmayan alakasız davrananlar.
30.06.2013 / 15:00
emek: 
"emek"
PEKİ TES-İŞ SENDİKASI ÜYESİ DEĞİL Mİ BU ÇIKARILAN 300 İŞÇİ NERDE TES-İŞ SENDİKA YÖNETİCİLERİ İNSANLARI HARIL HARIL ÜYE YAPARKEN HAKLARINDA 1700 KİŞİ ADINA DAVA AÇARKEN İŞTEN ÇIKARILMALARINA NEDEN TEPKİSİZ NEDEN EYLEM YAPMIYORLAR ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL...HERHALDE UCUNDA BİR MENFAAT OLMADIĞINDANDIR....YAZIKLAR OLSUN DİYORUM ALLAH HAKSIZ YERE OTURDUKLARI O KOLTUKLARDAN BİR ANCE BAŞ AŞAĞI İNMELERİNİ NASİP ETSİN BUKADAR BASİRETSİZ BİR SENDİKA OLURMU....BİR KEZDE OLSUN İŞÇİLERİN YANINDA DURUN BE BUGÜN DURMAYACAKSIINIZ NE ZAMAN DURACAKSINIZ....ANCA SALLAYIN BİZ ŞUNU YAPTIK BUNU YAPTIK DİYE GERÇİ 1 MAYIS A BİLE KATILMAYAN SENDİKADAN NE HAYIR GELİR YAAA...İŞLERİN AİDATLARI HARAM ZIKKIM OLSUN SİZLERE....
29.06.2013 / 19:49


YAZARLAR