Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C'lilerden Başbakan'a Mektup
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C'lilerden Başbakan'a Mektup

4/C'lilerden Başbakan'a Mektup
4/C’li çalışanlar Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’a mektup yazarak içinde bulundukları yaşam koşullarını ve taleplerini iletecekler.
04.08.2013 / 00:54

4/C’li çalışanlar Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’a mektup yazarak içinde bulundukları yaşam koşullarını ve taleplerini iletecekler.


4/C’li çalışanların gözü kulağı geçen hafta yapılan Ak Parti Grup Toplantısındaydı. Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’in vereceği müjdeyi beklediler. Başbakan’ın açıklamalarından 96500 Sözleşmeli çalışana kadro müjdesi çıkarken, 4/C’liler büyük hayal kırıklığı yaşamışlardı.


4/C’liler asıl hayal kırıklığını ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK Twitter üzerinden 4/C’lilerin durumuna ilişkin olarak yaptığı


“4/C li çalışanlarımıza gelince, benim kadro sözüm olmadı ancak durumunuzu biliyoruz. Çözümü konusunda çalışacağımı söyledim.


Dün akşamki Bakanlarla değerlendirmelerde 4/C statüsünün kalkması uygun bulunmadı. Özelleşecek kurumda kime kalmaz diye vb...


4/C lilerin kurumsal sözleşmeli olmaları halinde toplu sözleşmeye dahil olmamaları durumu ortaya çıkıyor.


Çözüm olarak 12 ay çalışma hakkı elde edilmiş. Ağustos toplu Sözleşmesinde masada taleplerin ele alınması durumun iyileştirilmesi” Açıklaması ile yaşadılar.


İdialara göre Meclis gündemine gelmesi beklenen Torba Yasada da 4/C’lilerin kadroya geçirilmesi yer almayacak.


4/C’lilerin Umudu Başbakan


4/C’liler 4/C Statüsünün tamamen kaldırılarak, tüm 4-C'li Kamu Çalışanlarının 4-A Kadrosuna (Asil Kadro) Geçirilmesi ve Kamuda çalışan personel arasındaki ayrımcılığın bitirmesi” konusundaki taleplerini Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’a bir mektup yazarak iletecekler.


Başbakan Erdoğan’a hitaben yazdıkları mektupta hayatlarını borç batağı içerisinde idame ettirmeye çalıştıklarını ve kamu kesimi icinde en mağdur çalısanlar olduklarını vurguladılar.- TBMM’de görev yapan 4/C personeline 2500 TL ödeme yapılırken neden özelleştirme mağdurları 1000 TL alıyor.


- Özelleştirme mağduru 4-C’linin İŞ GÜVENCESİ yok.


- Hiçbir şekilde özlük ve sosyal hakları yok.


- 4-C’linin tayin hakkı yok. Sadece sözleşme bitim dönemlerinde tayin olabilmektedir.


- 4-C’linin yılda 12 ay değil, 11 ay 28 gün çalışma süreleri var.


- 4-C’linin izin hakkını toplu bir şekilde kullanamıyor.


- 4-C’linin uzun süreli hastalanma hakkını da sahip değil. Sadece 30 gün sağlık raporu kullanabiliyor.


- Giyecek yardımları yok.


- 4-C’linin iş sonu tazminatı ödemesi yapılmıyor. Emekli tazminatı olarak ödenmemekte ve Gelir vergisi kesilmektedir.


- Tüm sözleşmelilere verilen aile yardımı ödeneği 4/C’lilere verilmiyor. Geçindirmekle yükümlü oldukları aileleri yok sayılıyor.


- 4-C’li Keyfi olarak 657′nin disiplin hükümlerince yazılı veya sözlü uyarı veriliyor. Fakat savunmasının 657′ye göre yapılması engelleniyor.


- 4-C’liler için Görevde yükselme yok.


İşte 4/C’lilerin Başbakan’a Hitaben Yazdıkları O Mektup:


“T.C. BAŞBAKANLIK MAKAMINA

Sayın Başbakanım;

Bizler Milli Eğitim Bakanlığı’nda 657 sayılı D.M.K. ‘nın 4/C maddesi uyarınca görev yapan personelleriz. Görev yaptığım kurumda çalışmaya başlayalı yaklaşık …. sene oldu. Ben görev yaptığım kurumda aynı odada, yan masamda oturan mesai arkadaşımla aynı işi yapıyorum. Yaptığımız aynı iş karşılığı mesai arkadaşlarımın yarısı kadar ücret alıyor, onların yararlandığı hiçbir özlük hakkından da yararlanamıyorum. Görev yaptığım kurumda unvanın olmadığı için lisans hatta doktora mezunu olsam dahi amirim mezuniyetime bakmaksızın her işi temizlik dahil yaptırabilir.

Bizim kültürümüzde komşusunun aç olduğunu bilen biri tok yatamaz. Bizlerin bu durumunu size nasıl anlatıyorlar bilmiyorum ama ayrımcılık ve ötekileştirme duygusu artık en küçük hücremize kadar yayıldı. Haziran 2011 tarihinde bazı sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi çalışmalarında bizler kapsama dahil edilmedik. Bizlerin gönüllerini bir az olsun almak maksadıyla, 2011 yılında Devlet Personel Başkanlığı’ndan sorumlu Bakan Sayın Hayati Yazıcı, yapılan ayrımcılığın sona erdirileceğini, 4-C’li personelin de aile yardımından faydalanması için gerekli Bakanlar Kurulu Kararının hazır olduğunu açıklamıştı. Açıklamanın üzerinden 2 yıl geçti, Sayın Bakanın verdiği söz yerine getirilmedi.

Geçen bu 2 sene zarfında Devlet Personel Başkanlığı’ndan sorumlu Sayın Bakan Faruk ÇELİK neredeyse her hafta sözleşmeli personelin bir daha kadroya geçirileceğini ve yapılan çalışmalardan bahsetti. Hatta 4/C”li arkadaşlarımızın kendisini makamında ziyaretinde, “yapılan çalışmanın 4/C li personeli de kapsayıcı bir şekilde sürdüğünü” ifade etti.

Yine Haziran 2011 seçimleri öncesi siz yaptığınız televizyon programında “kamuda istihdam edilen tüm sözleşmeliler 4/C dahil kadroya geçirilecek ama bunun için yasal düzenleme gerekmekte, inşallah yeni yasama döneminde bunu gerçekleştireceğiz.” sözünüzün üzerinden 2 yıl geçtikten sonra, 25/06/2013 günü yaptığınız grup toplantısında kadroya geçirilecek sözleşmeli personele müjde dediniz. Ama o müjdenin içerisinde biz 4/C’lileri yine saymadınız.

Bizler artık kime ve neye güveneceğini bilemez hale geldik. Bu feryadımızı duyacağınızı ümit ediyor, yıllardır beklediğimiz haklı kadro talebimizi tekrar değerlendirmenizi, yapılacak bu son düzenlemeyi bizleri de kapsayacak şekilde değiştirmenizi, artık bu haksızlığa bir son vererek kamuda çalışan personel arasındaki ayrımcılığı bitirmenizi temenni ediyoruz.”
Bu haber toplam 6744 defa okundu
YORUMLAR
ENGİN tATLITÜRK: 
"DEVLETİN HİÇ Mİ KABAHATİ,KUSURU YOK?"
Yaşa değil de pirim gün sayısına takılan önemli bir kitle de unutulmamalıdır. Nihayetinde primler ödetilince devlet neden zarar etsin ki? Ödenmeyen primlerde devletin de hataları vardır. DEVLET VATANDAŞINA KARŞI FIRSATÇILIK YAPAMAZ.
02.07.2013 / 16:02
ENGİN tATLITÜRK: 
"PRİM EKSİĞİ OLANLAR"
Görüyorum ki bir umutsuzluk ve hayal kırıklığı almış başını gidiyor. Son ana kadar vaz geçecek değiliz. Lütuf değil hak istiyoruz. Suriyeliler yük olmazken bu ülkenin asli unsurları mı devletine yük olacak. Başbakanımız son anda da olsa müdahale edecektir. Bütün muhalefetin de sonuna kadar yanımızda olmasını bekliyoruz. Bizi candan desteklemeyenler de yasayı geçirenler kadar sorumlu olacaktır.
02.07.2013 / 15:58


YAZARLAR