Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Sektöründe Seferberlik İlan Edilmeli
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Sektöründe Seferberlik İlan Edilmeli

Enerji Sektöründe Seferberlik İlan Edilmeli
VERİMDER/Emre Alkin: Enerji ile ilgili önlem alınması gereken bir dönemdeyiz.
17.05.2020 / 11:32

Enerjimagazin-Tüm dünyada etkisini gösteren Koronavirüs ile bilim insanlarının mücadelesi devam ederken, ülkeler uzun vadede virüs sonrasına yönelik ekonomik planlama yapıyor. Aralık ayından bu yana küresel çapta endüstriden ithalata kadar pek çok sektörde etkisini hissettiren Koronavirüs, aynı zamanda enerji sektörünün de büyüme hızını yavaşlatıyor. Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği VERİMDER, enerji ile ilgili önlem alınması gereken bir dönemde olduğumuzu vurgulayarak, bu dönem içerisinde enerji tasarrufunun öneminin altını çiziyor.


Enerji konusunda hem tüketicinin bütçesine hem de ülkemizin dış politikasına olumlu etki yaratmak için mutlaka enerji seferberliği ilan edilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Emre Alkin; “Ülkemizde enerjinin %40’ından fazlası konutlarda tüketiliyor ve söz konusu hanelerin %85’inde enerji verimliliği sağlanamıyor. Pandemi ile birlikte artan enerji tüketimi faturaların da artmasına sebep oldu. Pandemi sonrasında cari açığın azaltılması ve enerji faturamızın düşürülmesi için ısı yalıtım ile verimli enerji kullanmak eskisinden de önemli hale gelecek” dedi.


Artan Tüketime Karşı Tasarruf Öncelik Olmalı


Araştırmalar sonucu elde edilen raporlara göre virüsün yayılma hızı giderek artarken, zirve yapıp düşüşe geçmesinin en erken yılın ikinci yarısından sonra olacağı ifade ediliyor. Bu süreçte mevcut üretimin devam etmesi, ülke ekonomisinin en az şekilde etkilenmesi için Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği VERİMDER, enerji tasarrufunun büyük önem taşıdığını ifade ediyor. Toplumun büyük kesiminin evde kaldığı ve bireysel enerji tüketiminin arttığı bu dönemde, enerji ile ilgili önlem alınması gerekiyor. Dünyada kısıtlı kaynakların doğru ve verimli kullanılması atılacak ilk adımlar arasında yer alıyor.  


Salgın Sonrası Yeni Düzende Enerji Verimliliği Öne Çıkıyor


Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının azaltılmasına yardımcı olacak enerji verimliliğinin, özellikle salgın sonrası yeni düzen içerisinde büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Bireysel önlemlerin yanı sıra kamu ve devlet özelinde de alınacak tasarruf önlemleri, salgın sonrasında ekonomik kalkınmanın sağlanmasında büyük etki göstereceği ifade ediliyor. Türkiye’nin enerji ithalatının cari açığı en çok artıran faktörler arasında olduğuna vurgu yapan VERİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin; “Türkiye’nin ithalatının %85’inden fazlası hammadde, ara malı ve yatırım malından oluşuyor. Enerji ithalatı ise cari açığı en çok artıran faktörler arasında. Petrol fiyatlarının son yılların en düşük seviyesinde seyretmesi Türkiye’yi rehavete sevk etmemeli. Enerjinin %40’ından fazlası konutlarda tüketiliyor ve söz konusu hanelerin %85’inde enerji verimliliği sağlanamıyor. Hem ısıtmada hem de iklimlendirmede büyük bir enerji kaybı oluşuyor” diye konuştu.


Yalıtım Seferberliğini 16 Milyon Haneye Ulaştırmak MümkünTürkiye’nin geleceğini garanti altına almak için herkesi enerji verimliliğine ve yalıtım seferberliğine davet eden VERİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin; “Hem inşaat sektörünün içinde bulunduğu darboğazı aşmak hem ülkemizin dış politikasına da doğrudan doğruya etki yapan enerji talebini makul seviyeye çekmek hem de vatandaşların enerjiyi tam randımanlı ve daha ucuza tüketmeleri için bir seferberlik başlatmak zorundayız. Türkiye’de toplam 18 milyona yakın kişi tüketici ve konut kredisi kullanmakta, 7 milyon aile de evinde kiracı durumundadır. Hane halkının bir aylık temel ihtiyaçları 6.5 milyar dolar civarındayken, su-elektrik-doğalgaz-sağlık masrafları eklendiğinde bu fatura 10-12 milyar dolara çıkmaktadır. VERİMDER olarak amacımız vatandaşın ve devletin sırtındaki bir kamburu bertaraf ederek yılda en az 5 milyar dolarlık bir tasarrufu sağlamak ve nihayetinde 10 yılın sonunda yalıtım seferberliğini 16 milyon haneye ulaştırmaktır” dedi.Bu haber toplam 12600 defa okundu


YAZARLAR