Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Akdeniz Cehenneme Dönecek
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Akdeniz Cehenneme Dönecek

Akdeniz Cehenneme Dönecek
Akkuyu Nükleer Santral ve o bölgede kurulması planlanan 15 termik santral ve çimento fabrikasının, Akdeniz’i ‘cehenneme’ çevireceği öne sürüldü.
04.08.2013 / 00:55

Taşucu Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı Başkanı Arslan Eyce, Mersin’in Gülnar İlçesi’ne bağlı Büyükeceli Beldesi’nde yapılacak olan Akkuyu Nükleer Santral ile bölgede kurulması planlanan 15 termik santral ve çimento fabrikasının, Akdeniz’i ‘cehenneme’ çevireceğini öne sürdü.


Yıllardır çevre konusunda yaptığı çalışmalarla bilinen Arslan Eyce, Akkuyu Nükleer Santral’in Akdeniz bölgesinin geleceğinin tehlikeye attığını anlattı. Eyce, Akkuyu bölgesine yakın olan Yeşilovacık Beldesi’nde nükleer santral inşaatında kullanılmak üzere malzeme getirilmesi için liman yapıldığını, konu hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na defalarca yazı yazılarak nükleer ve termik santral yapılmasının, Akdeniz foklarının, caretta caretta kaplumbağalarının yaşamlarını sona erdireceği gibi turizm ve tarım sektörünü de bitireceğini ilettiklerini anlattı.

15 Termik Santral Kuruluyor

Büyükeceli Beldesi’nde yapılacak olan Akkuyu Nükleer Santral ile Akdere Beldesi Bağalanı mevkiinde yapılacak olan Çimento Fabrikası’nın yanında Yeşilovacık’tan Anamur’a kadar yapılacak olan 15 termik santralin Türkiye’nin tarihi, tarım ve turizm bölgesi olan Akdeniz bölgesini cehenneme çevireceğini, denizdeki hareketlilik nedeniyle bölgede Akdeniz fokları ve caretta caretta kaplumbağalarının şimdiden ölmeye başladığını öne süren Arslan Eyce, "Valilik başta olmak üzere ilgili kurumlara konu hakkında defalarca yazı yazdık. Ancak tam aksine ÇED raporları mecburiyetinin kaldırılması için çalışmalar yapılıyor. Bu sonuçla Akdeniz bölgesinde Yeşilovacık’tan Anamur’a kadar olan yaklaşık 150 kilometrelik bir bölge yeşil ve canlılar açısından yaşanmaz hale gelecek" dedi.

Yunanistan Turizimde Avrupa’nın Baş Tacı Olur

Akdeniz’e nükleer santral kurmakla turizm konusunda Yunanistan’a büyük bir fırsat yaratılmış olacağını kaydeden Eyce şöyle dedi:

"Akkuyu Akdeniz’de faaliyete geçince Yunanistan turizmde Avrupa’nın baş tacı olacak. Biz potansiyeli kaybedeceğiz o kazanacak. Çünkü nükleer santralin kurulması psikolojik olarak baskı unsuru olarak halkın üzerinde olacak. Deniz yolu ile kaçacak olan radyasyon, hava kirlilikleri halkı tedirgin ettiği gibi, turistin gelmesine de engel olacaktır. Hiç olumsuzluk olmasa dahi turizm sezonunda ’Denizde radyasyon kaçağı var’ diye bir haber çıksa Avrupa basınında ya da görsel basında Akdeniz turizminin canına okur. Duygusal bir çevreci değilim. Ülkenin enerjiye de ihtiyacı var. Ama kaynakların kullanılmasından yanayım. Ben her teknolojinin riskleri olduğu kadar faydası olduğuna da inanırım. Nükleer teknolojiye tümüyle karşı değilim. Ama nükleer santral Akdeniz’in orta yerine kurulmamalı. Bunu ciddi düşünmek gerek. Türkiye’nin sanayiden sonra en çok gerek duyacağı döviz yaratacak kaynaklarımız Akdeniz’deki kumumuz, tarihimiz, doğamız sahillerimiz. Biz bu yatırımları daha geliştirmemiz gerek. Temeli atıldığında hiçbir akıllı parasını bölgede turizme yatırmaz."


 


Hürriyet

 


 


 


Bu haber toplam 2536 defa okundu


YAZARLAR