Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Yeniköy Termik Santrali İkizköyü Susuz Bıraktı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yeniköy Termik Santrali İkizköyü Susuz Bıraktı

Yeniköy Termik Santrali İkizköyü Susuz Bıraktı
Köylüler, Yeniköy Termik Santralin su ihtiyacı için sürekli su kesintileri yaşadıklarını belirtiyorlar.
01.07.2020 / 19:43

Enerjimagazin-Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’ün Yeniköy kömürlü termik santrali sebebiyle suya erişimde yaşadıkları sıkıntılara karşı köylüler eylemdeydi. Köy meydanında bir araya gelen İkizköylüler, termik santralin su ihtiyacı için sürekli su kesintileri yaşadıklarını belirterek, evlerinde su bulamadıklarından, hayvanlarına su veremediklerinden ve tarlalarını sulayamadıklarından eylemi gerçekleştirdiklerini söylediler. 


Var Olma Mücadelesi Veriyoruz


İkizköylüler ayrıca, pandemi döneminde hijyenin dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu ancak su kesintileri nedeniyle en basit el yıkamayı bile yapmakta zorlandıklarını söylediler. Su kesintilerinin yanı sıra bölgedeki hava kirliliği ve kanser vakalarının son dönemde ciddi şekilde arttığını söyleyen İkizköylüler, yaşadıkları mağduriyetlerden dolayı “var olma mücadelesi” verdiklerini söylediler. 


Sandığa Gitmeyeceğiz


Eylemi gerçekleştirenler adına konuşan İkizköy’den bir köylü kadın da Madenin yarattığı sorunların giderilmemesi durumunda seçim döneminde sandığa gitmeyeceklerini belirterek, “Tüm canlıların yaşama hakkı olarak su istiyoruz, kömür, maden arama istemiyoruz, dinamit sesi ve hava kirliliği de istemiyoruz” dedi. İkizköylüler’in eylemine başta kömür alanlarının genişlemesi sebebiyle zor durumda olan diğer mahalleler ile Muğla Çevre Platformu üyeleri destek verdi.


İkizköy’de Neler Oluyor? 


İkizköylüler, 2019 yılında köylerinin kömür maden bölgesinde kalması sebebiyle ata topraklarını terk etmek zorunda kaldılar. Yeni taşındıkları Karadam Mahallesinde ise Yeniköy termik santrali sebepli su kesintileriyle mücadele ediyorlar. Tekrar yerinden edilme tehlikesi ile burun burunalar.


2014 yılında özelleştirilerek hayat döngüsü uzatılan Yeniköy termik santrali, soğutma su ihtiyacını Geyik Barajı’nın %75’inden ve diğer sondaj kuyularından sağlıyor. Bölgedeki su kaynakları Özelleştirme İdaresi’nin onayıyla Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim AŞ’ye devredildiği için su kaynakları da şirketin kullanımına verilmiş durumda. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ve Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Müdürlüğü’nün suyun halkın kullanımına açılması için yapmış olduğu başvurular ise reddedilmekte.


Bu haber toplam 8414 defa okundu


YAZARLAR