Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye’nin Kurulu Elektrik Gücü Kapasitesi 20 Yılda 3 Kattan Fazla Arttı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye’nin Kurulu Elektrik Gücü Kapasitesi 20 Yılda 3 Kattan Fazla Arttı

Türkiye’nin Kurulu Elektrik Gücü Kapasitesi 20 Yılda 3 Kattan Fazla Arttı
Türkiye Elektrik Piyasasına Genel Bakış raporu yayımlandı.
19.09.2020 / 10:23

Enerjimagazin-Rapor, 2000’li yılların başından bugüne Türkiye Elektrik Piyasasının yaşadığı büyük çaplı değişime dair önemli bilgiler sunuyor, mevcut durum ve geleceğe dair beklentilere ışık tutuyor.


PwC Türkiye ve APLUS Enerji, Türkiye elektrik piyasasının tarihsel gelişimini, mevcut durumunu ve geleceğe dair beklentilerini sektördeki bütün aktörler ve kamuoyuna aktarmak amacıyla bir araştırma çalışması gerçekleştirdi.


Özellikle yeni enerji kaynaklarının keşfedildiği bu heyecan verici dönemde, Türkiye Elektrik Piyasasının gelişim hikayesi, özel sektör ile kamu arasında yapılmış iş birliğinin potansiyel getirisine dair anlamlı kanıtlar sunuyor.


Halka açık bilgi kaynaklarından elde edilen veriler ışığında yapılan araştırmaya göre son 20 yıllık dönemde rekor büyümenin gerçekleştiği Türkiye elektrik piyasasında, yatırımcılar ve düzenleyici kurumlar ortak bir hedefe doğru ilerlemek adına iş birliği yaparak bu dönemde Türkiye’nin kurulu elektrik gücü kapasitesinin 3 kattan daha fazla artmasını sağladı. Yenilenebilir teknolojilerin devreye girmesi, piyasalarda serbestleşme ve özelleştirmeler gibi gelişmelerle beraber efektif regülasyonlar ve yeni kanunlar sayesinde toplam kurulu güç 2001 yılında 28 GW seviyesinden 2020 yılında 90 GW üzerine çıktı.


Yine bu dönemde yerli kaynaklardan üretilen elektriğin toplam üretilen elektrik içerisindeki payı artarak 2019 yılında %62 seviyesine ulaştı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam üretim içerisindeki payı ise 2019 yılında %44 seviyesine geldi (2000: %25).


Türkiye ekonomisi çok hızlı bir büyüme sürecindeyken Türkiye elektrik piyasasının radikal bir değişimden geçebilmiş olması da dikkate değer bir başarı olarak değerlendirilmektedir. Türkiye’nin güç kapasitesindeki bu artış diğer endüstrilerde de hızlı büyümenin önünü açmış, bu sayede Türkiye’nin geçmiş 20 yıllık dönemdeki başarılı GSYH performansının en önemli destekçilerinden olmuştur.


Bu haber toplam 6591 defa okundu


YAZARLAR