Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bu İşçiler Bakan Yıldız'ın Sözünü Tutmasını Bekliyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bu İşçiler Bakan Yıldız'ın Sözünü Tutmasını Bekliyor

Bu İşçiler Bakan Yıldız'ın Sözünü Tutmasını Bekliyor
Sendika üyesi olmaları nedeni ile işten atılan 9 işçi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın sözünü tutmasını bekliyor.
29.07.2013 / 22:39

Tuzla Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu olan İsmaco Amsterdam B.V'de sendikaya üye olan 9 işçi işten atıldı.


Ismaco Amsterdam B.V, Tuzla Deri Endüstri Serbest Bölge’de kurulu olan Hollanda sermayeli bir firma. Ismaco, Ermenegildo Zegna gruba bağlı olarak Türkiye’de 23 yıldır faaliyet yapıyor.


İsmaco Amsterdam BV üretimini tamamen lüks İtalyan markalarına yapan bir firma. Dünyanın en pahalı gömlek üreticisi olan Ermenegildo Zegna ‘nın Türkiye üretim yeri olan fabrikada çoğunluğu kadın olmak üzere yaklaşık 400 işçi çalışıyor. İşçiler yine İtalyanların diğer en lüks markası olan Gucci’ye de üretim yapıyor.


Dünya’nın en pahalı gömleklerini üreten işçiler, kötü, insan onuruna yakışmayan çalışma koşullarını düzeltmek, daha yüksek ücret almak, işyerinde çalışanlar arasında ayrımcılığa son vermek için Türk-İş’e bağlı Deri-İş Sendikasına üye olmaya karar verdiler.
Uluslararası sendika haklarına saygılı olduklarını iddia eden, Ermengildo Zegna yöneticilerinin, işçilerin sendikaya üye olduğunu fark etmesinin ardından, 9 işçinin “Öznur Fazıloğul, Fikriye Akgül, Münevver Kızıl Uyan, Turan Baş, Celal Aydın, Mustafa Taş, Bilal Gömüşsoy, İmam Hüseyin Gömüşsoy, Cengiz Taşkesen” performansları düşük olduğu gerekçesi ile iş akitlerini tek taraflı olarak fesih ettiği ve işten attığı iddia ediliyor.


18.12.2012 tarihinde işten atılan işçiler, 2 Ocak tarihinde Tuzla Serbest Bölge Deri Sanayi Gümrük Kapısının girişine direniş çadırları kurdular. Tam 205 gündür direniyorlar. Sorunları çığ gibi. İş mahkelerine, işe iade ve mobbin ugulamalarına yönelik açtıkları davalara 5-6 ay sonrasına duruşma günü verilmesine de tepkililer.Bakan Yıldız Destek Sözü Verdi
Hatırlanacağı üzere, ”23 Mayıs 2013 tarihinde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın  bir işyeri açılışı için Tuzla Serbest Bölgesine geleceği bilgisini alan işçiler, serbest bölge çıkışında  pankartlarını açarak Bakan’ın aracının önünü kesmişlerdi. Bakan Yıldız’da aracından  inerek işçilerin direniş çadırını ziyaret etmişti. İşçiler Bakan yıldız’a direnişe gerekçe süreci özetledikten sonra, meclise sunmak için hazırlamış oldukları  mektubu sunmuş, Bakan Yıldız’da konu ile ilgili araştırma yapacağı ve destek olacağı sözünü vererek çadırdan ayrılmıştı.”


Bakan Yıdız’ın Sözünü Tutmasını Bekliyoruz
205 gündür direnişlerini sürdüren işçiler: “Sayın Bakan’a, işyerinde yaşanan sendikal hak ihlallerini ve firmanın çalışanlara karşı sergilemiş olduğu tutumunu aktardık. TBMM’ye sunmak için hazırlamış olduğumuz mektubu da kendisine ilettik. Bizim kendisinden çözüme katkıda bulunması ve destek vermesi yönünde taleplerimiz oldu. Kendisinin bizi ziyaret etmesi ve sorunlarımızı dinlemesi bizleri umutlandırdı. Sayın Bakan’ın ziyaretinden sonra; Taner Yıldız beyin özel kaleminden bir kaç kez, konu ile ilgili bilgi almak için aradılar daha sonra net bir dönüş olmadı. Somut bir adım atılmadı. Sayın Bakan'ın verdiği sözü tutacağına inanıyoruz ve sorunun çözülmesine yönelik somut bir adımın atılmasını bekliyoruz.” Diyorlar.
İşçilerin “Öznur Fazıloğul, Fikriye Akgül, Münevver Kızıl Uyan, Turan Baş, Celal Aydın, Mustafa Taş, Bilal Gömüşsoy, İmam Hüseyin Gömüşsoy, Cengiz Taşkesen” Tuzla Serbest Bölge Deri Sanayi Gümrük Kapısında ki direnişleri, kurdukları direniş çadırında devam ediyor.Bu haberin tüm hakları www.enerjimagazin.com'a aittir.

Aktif Link verilerek, açık kaynak gösterilmek kaydıyla kullanılabilir.


Bu haber toplam 4209 defa okundu


YAZARLAR