Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerjisa Üretim 7 Bankayla Kredi Sözleşmesi İmzaladı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerjisa Üretim 7 Bankayla Kredi Sözleşmesi İmzaladı

Enerjisa Üretim 7 Bankayla Kredi Sözleşmesi İmzaladı
Enerjisa Üretim, 7 bankayla, 650 milyon euroluk sürdürülebilirlikle bağlantılı kredi sözleşmesi imzaladı.
11.10.2020 / 11:30

Enerjimagazin-Sağlam  bilanço yapısını daha da güçlendiren şirket, bu sözleşmeyle hem toplam  borç miktarını düşürdü hem de yakın dönem içinde devreye alacağı yenilenebilir enerji yatırımlarına da güçlü bir destek sağladı.

Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl  “Geçtiğimiz yıl ikincisi yapılan Rüzgâr Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinde  kazandığımız kapasite ile toplam üretimimizi 4.107 MW’a yükseltme  potansiyelini yakaladık. İmzaladığımız sözleşme, bu potansiyeli hayata  geçirmemize destek olacak. Yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza, tüm  paydaşlarımıza güven vererek ‘sürdürülebilir değer yaratma amacımızla’  devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin lider elektrik üretim şirketi Enerjisa Üretim, 7 büyük  bankayla 650 milyon euroluk “Sürdürülebilirlikle Bağlantılı Kredi Sözleşmesi” imzaladı. Sözleşme kapsamında Enerjisa Üretim tüm dünyada pandemiye rağmen hız kesmeyerek Ağustos ayında toplam hacmi 1,5 trilyon ABD Doları’nı geçen sürdürülebilir borçlanma araçlarından biri olan Sürdürülebilirlikle bağlantılı Kredi Mekanizması’ndan faydalanacak. Enerjisa Üretim, bu kapsamda iki önemli alanda sürdürülebilirlik çalışmalarına hız vereceğini de açıkladı. Şirket bir taraftan enerji yatırımları portföyünde yenilenebilir enerji payını önemli oranda artıracağını taahhüt ederken, cinsiyet eşitliğinde de uluslararası ölçekte en iyi standartlara da çıkmak için çalışacak.

Şirketin gelecek dönem hedeflerini gerçekleştirmesine de katkı sağlayacak bu sözleşme, Enerjisa Üretim’in kuruluş aşamasında aldığı uzun vadeli kredileri bu yeni finansman ile değiştirerek sağlam bilanço yapısını daha da güçlendirmesini sağladı.

Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası, HSBC, ING, TEB ve İşbank AG’nin  içinde bulunduğu yedi banka Sürdürülebilir Kredi mekanizması  kurallarına göre finansman sağlayacak. Sözleşme, nakit ve döviz  dengesini göz önünde bulundurarak kredi miktarını azaltmakla birlikte  şirketin stratejik hedeflerinin sağlanması adına yeni bir finansal  paket sunmakta. Finansal yapılanmasını, operasyonel yapısı ve  stratejik hedefleriyle ile uyumlu hale getirme kararı alan Enerjisa

Üretim, 650 milyon Avro’luk sözleşmeyle yakın dönem içinde devreye alacağı yenilenebilir enerji yatırımlarına da güçlü bir destek oluşturdu.

Enerji piyasalarına güvenin somut göstergesi


Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası, HSBC, ING, TEB ve İşbank AG’nin  imzaladığı finansman paketi, ekonomi çevrelerinde genel olarak Türkiye  yenilenebilir enerji piyasalarına ve özellikle Enerjisa Üretim’e olan güvenin somut göstergesi kabul edildi.

Krediye katılan bankaların yaptığı ortak açıklamada “Bu sözleşme,

Türkiye’ye ve Türkiye’nin enerji piyasalarına olan güvenimizin önemli  bir işaretidir. Sektörün lider oyuncusu Enerjisa Üretim’in bugünkü sağlıklı bilançosu ile düzenli nakit yaratırken, özellikle yenilenebilir büyüme yatırımlarını da hayata geçirecek olması bizim için de bir gurur kaynağıdır” dendi. Türkiye’nin özellikle rüzgâr ve  güneş alanlarındaki potansiyelinin de altını çizen bankalar,  yenilenebilir enerji alanındaki büyüme projelerine her zaman ilgi  duyduklarını ve desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Yenilenebilir enerjide büyümeye devam

Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, konu ile ilgili olarak  yaptığı açıklamada şunları söyledi  “Çevresel ve sosyal performansı  odağına alan operasyonel mükemmellik çalışmalarımızla ve sürekli  gelişim kültürümüz ile sektörümüze yön veren bir şirketiz. Yüksek bir  üretim performansına sahip olan Enerjisa Üretim, nakit akışıyla da çok  güçlü. Bugün yüzde 56’sı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan 21  santral yatırımımız ile enerjinin kesintisiz arzı için üretmeye devam  ediyoruz. Geçtiğimiz yıl ikincisi yapılan Rüzgâr Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinde, projelerimizle 500 MW’lık kapasite  kazandık. Aydın ve Çanakkale bölgelerine yapacağımız rüzgâr  santralleri yatırımlarıyla, toplam üretim kapasitemizi 4.107 MW’a  yükseltme ve portföyümüzdeki yeşil yatırımların payını çok daha  yukarılara çekme potansiyelini yakaladık. Enerjisa Üretim olarak hem  bu yükseliş ivmesini devam ettirmek hem de bizim için stratejik  önceliklerimizden biri olan yenilebilir alanda yeni yatırımlar  gerçekleştirmek en önemli önceliklerimiz arasında. 7 banka ile  imzaladığımız Türkiye’nin en büyük Sürdürülebilirlikle Bağlantılı Kredi Sözleşmesi, bu potansiyeli hayata geçirmemize destek olacak.

Yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza, tüm paydaşlarımıza güven vererek  ‘sürdürülebilir değer yaratma amacımızla’ devam edeceğiz. Bu büyüme  yolculuğumuzda kıymetli bir iş birliği yaptığımız bankalara da bize  duydukları güven için çok teşekkür ederim.”

Sağlıklı bilanço ile stratejik büyüme

Enerji üretimindeki portföy çeşitliliği sayesinde stratejik bir  avantaja sahip olan Enerjisa Üretim, hissedarlarından aldığı güç ve  ülke geleceğine duyduğu güvenle Türkiye ekonomisine ve enerjide arz  güvenliğine katkı sağlamaya devam edecek.

Bu haber toplam 5783 defa okundu


YAZARLAR