Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TürkAkım İklim Değişikliğiyle Mücadeleye Katkı Sağlıyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TürkAkım İklim Değişikliğiyle Mücadeleye Katkı Sağlıyor

TürkAkım İklim Değişikliğiyle Mücadeleye Katkı Sağlıyor
Türkiye’de 2030 yılına dek sera gazı emisyonları 74,5 milyon ton CO2 eşdeğeri düşürülebilir.
18.10.2020 / 16:16

Enerjimagazin-Merkezi Almanya’da bulunan Sphera şirketince yapılan araştırmaya göre, TürkAkım Boru Hattı aracılığıyla aktarılan doğalgaz elektrik üretimi ve ısınmada diğer yakıtların yerine kullanılırsa, Türkiye’de 2030 yılına dek sera gazı emisyonları 74,5 milyon ton CO2 eşdeğeri (eşd.) düşürülebilir.


Sphera, TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı ile Rusya'dan Türkiye ve güneydoğu Avrupa’ya doğalgaz taşınmasının potansiyel çevresel etkilerini ortaya koyan bir Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) raporu hazırladı. Rapora göre TürkAkım ve bu hattan aktarılan doğalgaz, bölgede iklim değişikliğiyle mücadeleye son derece önemli katkılarda bulunacak.


Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi, bir ürün, hizmet ya da sürecin tüm kullanım ya da geçerlik ömrü boyunca çevresel etkilerininin hesaplanması anlamına geliyor.


Bağımsız hakem heyeti tarafından incelendikten sonra yayımlanan raporun sonuçları, 8 Ekim Perşembe günü dijital ortamda düzenlenen toplantıyla duyuruldu. Toplantıda Sphera’dan Üst Düzey Sürdürülebilirlik Danışmanı Jasmin Hengstler rapor bulgularını özetlerken, raporu inceleyen hakem heyetinde de görev yapan İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu da YDD sürecine ve rapora ilişkin yorumlarını paylaştı.


YDD kapsamında, Türkiye ve güneydoğu Avrupa ülkelerinde (Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan ve Sırbistan) elektrik üretimi ve ısınmada TürkAkım doğalgazının kullanılmasının emisyonlar üzerindeki etkileri değerlendiriliyor. Ayrıca bu sektörlerde farklı enerji kaynaklarının kullanımının yol açtığı emisyonların kıyaslandığı raporda, TürkAkım doğalgazının çevresel etkileri, diğer boru hatları ve LNG tedarik zincirleri ile de karşılaştırılıyor.


TürkAkım Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) raporuna göre;


Doğalgazın boru hatlarıyla taşınması, LNG taşımacılığına kıyasla daha düşük emisyonlara yol açıyor. TürkAkım’la kıyaslandığında LNG ithalatından kaynaklanan sera gazı emisyonları, kaynak ülkeye, üretim yöntemine ve geldiği mesafeye bağlı olarak %61 ila %176 oranında daha yüksek.


Rusya kaynaklı doğalgaz, TürkAkım’la taşındığında Ukrayna koridoruna (Batı Hattı) kıyasla yaklaşık %30 daha düşük emisyona yol açıyor. TürkAkım, Batı Hattı’na kıyasla Türkiye ve güneydoğu Avrupa toplam emisyonlarını yıllık 10 milyon ton CO2 eşd. düşürüyor.


Türkiye’de TürkAkım doğalgazının elektrik üretimi ve ısınmada linyit, taş kömürü ve petrol/petrol ürünleri gibi daha kirletici fosil enerji kaynaklarının yerine kullanılması sonucunda, 2017 yılındaki düzey (537,4 milyon ton CO2 eşd.) baz alındığında, sera gazı emisyonlarında 2030 yılına dek %13,8 düşüş sağlamak mümkün.


TürkAkım doğalgazının diğer yakıtları ikame etmesi durumunda, Türkiye’de 2030 yılına dek sera gazı emisyonları toplam 74,5 milyon ton CO2 eşd. düşürülebiliyor. TürkAkım doğalgazı Türkiye’de diğer kaynaklardan gelen doğalgazın yerine kullanılırsa 6,5 milyon ton CO2 eşd. sera gazı; linyit ve kömür yerine kullanılırsa 64,9 milyon ton CO2 eşd. sera gazı, petrol türevlerinin yerine kullanılırsa ilave 1,3 milyon ton CO2 eşd. sera gazını bertaraf ediyor. TürkAkım doğalgazı hidrojenle karıştırılıp kullanılırsa Türkiye’de sağlanacak ilave sera gazı tasarrufu 1,7 milyon ton CO2 sera gazına karşılık geliyor.2030 yılına dek elektrik üretimi ve ısınmada TürkAkım doğalgazı kullanılmasıyla çalışma kapsamındaki diğer ülkelerde sağlanabilecek sera gazı tasarrufu %35’e kadar çıkıyor. Bu sayede Yunanistan ve Macaristan 2030 yılı sera gazı emisyon hedeflerine yaklaşırken, Bulgaristan ve Sırbistan ise hedeflerini aşabiliyor.Bu haber toplam 2616 defa okundu


YAZARLAR