Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Yeşil Toparlanma Hem İstihdamı Hem GSYİH’yi Artıracak
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yeşil Toparlanma Hem İstihdamı Hem GSYİH’yi Artıracak

Yeşil Toparlanma Hem İstihdamı Hem GSYİH’yi Artıracak
Cambridge Econometrics'in yeni analizi, yeşil toparlanmanın gelir, istihdam ve GSYİH’de daha etkin artış sağladığını ortaya koyuyor.
25.10.2020 / 09:02

Enerjimagazin-We Mean Business koalisyonu tarafından yürütülen çalışma kapsamında Cambridge Econometrics tarafından gerçekleştirilen yeni analiz, yeşil toparlanma programlarının gelir, istihdam ve GSYİH konularında normalleştirme planlarında öngörülen teşvik tedbirlerinden daha etkin olduğunu ortaya koyuyor. Yeşil planlar, aynı zamanda emisyon azaltım konusunda katkı sağlıyor.

Modelleme kapsamında ele alınan coğrafyaların tamamında (küresel ölçek, Avrupa Birliği, Almanya, Polonya, İngiltere, ABD ve Hindistan) yeşil toparlanma programlarının, KDV oranlarında indirime giderek insanların harcama yapmasını teşvik eden normal teşvik yaklaşımlarına kıyasla daha etkili olduğu görülüyor.

Analiz, beş unsurdan oluşan "yeşil toparlanma programı" ile "normalleştirme" planını karşılaştıran modellemeyi içeriyor. Her iki senaryonun hükümetler üzerinde oluşturduğu maliyet benzer seyrediyor. Yeşil toparlanma programı KDV'de daha küçük ölçekli bir indirim içeriyor ve aşağıdaki önlemleri ele alıyor:

Enerji verimliliğine sunulan kamu yatırımları

Rüzgâr ve güneş enerjisine yönelik teşvikler

• Şebekelerinin iyileştirilmesine yönelik kamu yatırımı

• Teşviklerin yalnızca elektrikli araçlara sunulduğu hurda planları

• Ağaç dikme programları

Her iki kurtarma planı da üretim ve istihdama destek sağlıyor, ancak yeşil toparlanma programının olumlu etkisi daha fazla oluyor.

Raporun ana çıktıları şöyle:

AB'deki yeşil toparlanma programı, 2024 yılına kadar 2 milyon daha fazla istihdam yaratıyor. ABD’deki yeşil toparlanma programı ise, normalleştirme planıyla kıyaslandığında yaklaşık bir milyon daha fazla kişiye istihdam sağlıyor.


Küresel ölçekte, beş aşamalı yeşil toparlanma programının uygulamaya konulması durumunda, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarında %7 azaltım gerçekleşiyor.


Paris Anlaşması’nın hedefleriyle uyumluluk açısından yeterli görülmese de yeşil toparlanma programının sağladığı azaltım, bu konuda daha fazla politikanın hayata geçmesi için temel oluşturuyor.


Beş adet yeşil teşvik önlemi arasında, elektrikli araç satışlarını artırmaya yönelik hurda planı, 2030 yılına kadar oluşacak istihdam ve GSYİH artışında en önemli katkıyı sağlıyor.


Etkinin artırılması için, yeşil toparlanma programlarının ülke dinamiklerine göre uyarlanması gerekiyor. Örneğin, Almanya'daki hurda planı ekonomik açıdan artı değer sunmanın yanı sıra istihdam yaratıyor. Bu önlem, enerji verimliliğini ve yenilenebilir kaynakların kullanımını artırmaya yönelik uygulamalarla birlikte değerlendirildiğinde, emisyonlarda %12 ila 14 düşüşle sonuçlanabiliyor.


Ağaç dikme planları, dikim için mevcut araziye sahip ülkelerde istihdam yaratılmasında etkili olup, Hindistan'daki ek GSYİH'nin %10'unu ve oluşacak istihdamın %27'sini sağlıyor. Ağaç dikme planları, Polonya'da yaratılacak istihdamın yarısını oluşturuyor.


Bu haber toplam 3513 defa okundu


YAZARLAR