Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - PÜİS'ten Silici Operasyonuna Tam Destek
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

PÜİS'ten Silici Operasyonuna Tam Destek

PÜİS'ten Silici Operasyonuna Tam Destek
PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, "Silici" kod adlı operasyona ilişkin basın açıklaması yaptı.
31.01.2021 / 12:44

Enerjimagazin-PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, İstanbul merkezli eş zamanlı 50 ilde akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan bir suç örgütüne yönelik gerçekleştirilen ''Silici" kod adlı operasyona ilişkin basın açıklaması yaptı.


Genel Başkan Okumuş açıklamasında şunları söyledi;


“Bugünkü operasyonla, sektöre dışardan bulaşan, sektörü kirleten, sektörün adını lekeleyen, kamuoyunda sektörün kötü anılmasına neden olan kaçakçılara karşı yıllardır verdiğimiz mücadelenin olumlu sonuçlanmasının tanığı olduk.


Bu operasyona katkı sağlayan, başta İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, silahlı kuvvetlerimiz olmak üzere devletimizin tüm mensuplarına şükranlarımı sunuyor ve operasyona tam destek verdiğimizi belirtmek istiyorum.


Uzun bir zamandır devletimizin vergisini çalarak haksız kazanç elde eden, yatırım yapmadan, emek harcamadan, istihdam sağlamadan asalaklar gibi sektörden beslenen bu hırsız ve arsızların sektörden temizlenmesi ve sektörümüzün hak ettiği saygıyı yeniden kazanması için Hazine ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, EPDK ve Gelir İdaresi Başkanlığı nezdinde yoğun çalışmalar yürüttük. Yapılan bu operasyon emeklerimizin boşa gitmediğinin bir kanıtı oldu.


Ama bu tedbirlerin çok daha önce alınmasını arzu ederdik. Yıllardır devletimizin her yıl milyarlarca lirasının soyulduğunu, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğinin çalındığını söyledim.


Otomasyon, yazarkasa ve pompa entegrasyonunun hemen hayata geçirilmesini, sektörde uçtan uca takip sisteminin bir an evvel kurulmasını ve bu sektörde sıkı bir mali disiplin uygulanmasını defalarca dile getirdim.


Ülkemizin en önemli sektörlerinin başında gelen akaryakıt sektörünün isminin temize çıkarılması, devletimiz hazinesinin soyulmaması, bu sektöre yatırım yapan iş insanlarının ticaretini sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için acilen dağıtım şirketi kurma şartlarının yeniden belirlenmesi gerekiyor. En az 50 milyon liralık nakdi teminat alınması bizim bu konudaki önerilerimizden biri.


Yine kayıt dışılığına tevessül edenlerin, sektörün isminin kötüye çıkmasına neden olanların acilen mercek altına alınması ve gerekli yaptırımların zaman kaybetmeden uygulanması şart.


Önemli bir diğer önerimiz de KDV’nin ÖTV’ye eklenerek, KDV kaçakçılığının önüne geçilmesidir.


Devletimizin ilgili tüm kurumlarından, vatanına milletine bağlı, vergisini son kuruşuna kadar ödeyen, kaçakçılara karşı direnerek vatandaşlarımıza sağlıklı hizmet veren dürüst akaryakıt bayileri iflas etmeden, sektörden yok olmadan bir an evvel hiçbir açık kapı bırakmadan gerekli düzenlemeleri yapmalarını rica ediyor, sektörün kaçakçılıkla anılmadığı günleri en kısa sürede görmeyi umut ediyorum.”


Bu haber toplam 2500 defa okundu


YAZARLAR