Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Projeleri Türkiye'yi Süper Güç Yapacak
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Projeleri Türkiye'yi Süper Güç Yapacak

Enerji Projeleri Türkiye'yi Süper Güç Yapacak
Özgül Group’un patronu Ömer Faruk Özgül, üzerimizden geçecek gaz hatları ve yeni enerji yatırımları bizi süper güç yapacak” dedi.
22.08.2013 / 00:27

Çılgın projelerin enerji mimarı olarak bilinen Özgül Group’un patronu Ömer Faruk Özgül, Türkiye’nin jeopolitik konumu nedeniyle kritik bir noktada olduğunu belirterek “Üzerimizden geçecek gaz hatları ve yeni enerji yatırımları bizi süper güç yapacak” dedi.


Kanal İstanbul ve 3’üncü Havalimanı gibi dev projelerin enerji ihtiyaçlarını karşılayacak santraller inşa eden Özgül Enerji’nin patronu Ömer Faruk Özgül, Türkiye’nin yönettiği enerji trafiği ile yakın zamanda dünyanın sayılı güçlerinden biri olacağını söyledi. Enerji konusunda uzman olan Özgül, Türkiye’nin jeopolitik konumu ile dünyada sayılı enerji koridoruna sahip olduğunu belirterek “TAP, TANAP, Kıbrıs gazı, Kuzey Irak gibi dev projeler Türkiye üzerinden geçecek. Bu enerji trafiğini yönetmemiz demek doğal kaynağa sahip olmaktan daha büyük bir zenginlik. Türkiye olmadan  Orta Asya ve Orta Doğu’nun enerjisi Avrupa ve ABD’ye ulaşamaz. Türkiyesiz bir enerji trafiği düşünülemez. Cumhuriyet tarihinde olmadığı kadar iyi bir enerji politikamız var.   Yakın zamanda hayata geçecek  projeler ile süper güç olmamız işten  bile değil” dedi. Türkiye üzerinden geçmesi planlanan gaz hatlarının hem ekonomik hem politik birçok sonuç doğuracağına değinen Özgül, özellikle Şah Deniz  2 sahasındaki gazın Avrupa’ya taşınması için düşünülen TANAP ve TAP projelerinin Türkiye için hayati önem taşıdığına vurgu yaptı.


Gaz Hattı Barış Taşır


TAP projesinin Nabucco’dan çok daha fizibıl olduğunu belirten Özgül “Gaz hattı barış taşır, zenginlik getirir. Biz bu yönüyle bir zenginliğe sahibiz” dedi. Özgül Grubu’nun gerçekleştirdiği projelere de değinen Ömer Faruk Özgül şöyle devam etti: “Alman enerji devi Ferro Stahll ile 1 milyar Euro’luk yeni bir enerji yatırımı için imzayı attık. Yüzde 50-50 şirket kurduk. Kanalİstanbul ve 3’üncü köprünün ihtiyacı olan elektrik enerjisini üretmek üzere doğalgaz enerji santralleri yapacağız.”


Yenilenebilir Enerji


Cari açık konusuna değinen Özgül,  Türkiye’nin yılda 60 milyar dolarlık enerji ithalatı yaptığını söyledi. Bunu eritmek için yenilenebilir enerji alanına daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini belirten Özgül, rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarının bu noktada kilit rol üstlendiğini dile getirdi.


Çevreci Oluşu Da Önemli


Bir zamanlar Fenerbahçe yönetiminde görev yapması ve futbol tutkunu olması nedeniyle konuyu futbol terimleri ile örnekleyen Özgül “Yenilenebilir enerji cari açığın çözümüne kesin çare olabilecek bir enerji türü değildir. Ama Semih Şentürk gibidir, yedek golcü. Olmazsa olmaz. Bu alanı geliştirip yatırımları artırabilirsek ihtiyacımızın bir kısmını karşılar ve çevreci enerji üretmiş oluruz” diye konuştu.

Bu haber toplam 3223 defa okundu


YAZARLAR