Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Her Tüketici Lisanssız Elektrik Üretebilir
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Her Tüketici Lisanssız Elektrik Üretebilir

Her Tüketici Lisanssız Elektrik Üretebilir
Lisanssız elektrik üretimi Türkiye’de fiilen başlamış durumda
24.08.2013 / 09:54

Lisanssız elektrik üretimini kısaca,” halkın elektrik üretimi yapması” şeklinde ifade eden Lİ-DER Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kıroğlu, daha önce halkın elektrik üretimine katılımı yok iken kanunda yapılan yeni düzenleme ile birlikte ‘ Her tüketicinin isterse bir üretici haline gelebileceğini ‘ belirtti.


“Lisanssız elektrik üretimi sektörü, 3 Aralık 2010 Yönetmenliği ile başlayan alt yapısı ile 3 yıllık bir zaman içinde  nihayet Türkiye’de fiilen başlamış durumdadır. Şu anda şebekeye elektrik veren ve üretmiş olduğu elektriğin faturasını alan 10’a yakın sistem var “.


Kıroğlu, “Lisanssız elektrik üretimine yönelik olarak 2010 yılı Aralık ayında başlayan süreç günümüzde son noktasına ulaşmış, projeler açısından başvuru ve kurulum aşamasına geçilmiştir. Bütün bu süreç ve gelinen nokta, hem ülkemize özgü bir pazar oluşmasına yol açmış hem de ülkemiz işgücüne ciddi bir katkı yapmaya başlamıştır. Bunun yanında, ülkemiz için yeni bir kavram sayılan elektriğin yerinde üretimi ve tüketimi, elektrikte daha verimli bir kullanım ve daha az kayba yol açmakta olup, bu durum da yıllardır yüksek enerji ithalatı ile uğraşmak zorunda kalan ülkemizin enerji faturasının azalmasına yol açmaya başlamıştır. Enerji sektöründe faal olarak çalışan firma ve bireylerin bir araya gelmesi ile kurulan “Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği (Lİ- DER) derneği, ülkemizde lisans almadan elektrik üretimine yönelik pazarın düzenlenmesini, gelişmesini sağlamak ve bu alanda çalışma yapan kamu ve sivil toplum kuruluşlarına destek olmak amacını taşımaktadır” dedi.


Kıroğlu, santral kurma sınırını 500 kilovattan (kW) 1 megavata (MW) yükselten yeni düzenlemeyle işletmelerin bulundukları yetkili dağıtım şirketleri alanında tesis kurabileceklerini açıkladı. Kıroğlu “Örneğin Sivas’taki bir işletme kendi işyeri müsait değilse ÇEDAŞ’ın hizmet verdiği Tokat, Sivas ve Yozgat bölgesinde herhangi bir yerde bu üretimi yapabilir. Fazla ürettiğini enerjiyi de garantili olarak satabilir” dedi.


1 MW’a kadar olan elektrik üretiminde ön koşulun sadece elektrik abonesi olmak olduğuna dikkat çeken Kırıkoğlu, “EPDK’tan lisans alma yok. Tüketim fazlası elektriği 10 yıl boyunca alım garantisi var. Üretim ve tüketim aynı dağıtım bölgesinde farklı yerlerde olabiliyor. Şebekeye vermemek koşulu ile ihtiyacının tamamı kadar, yenilenebilir enerji kaynaklı üretim tesisi kurulabilir. Yani bir işletme tükettiği enerjiyi karşılayabilmek için sınırsız enerji üretebilir” diye konuştu.


 


 


Ekonomi Ajandası-Demet Atay

Bu haber toplam 2651 defa okundu


YAZARLAR