Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C lilere Kadro Çıkmalı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C lilere Kadro Çıkmalı

4/C lilere Kadro Çıkmalı
2013 Yılı Toplu Sözleşme görüşmeleri başladı.
02.08.2013 / 09:45

2013 Yılı Toplu Sözleşme görüşmeleri başladı.  Dün başlayan ve 30 Ağustos’a kadar sürecek olan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri hakkında Türk Eğitim Sendikası bir açıklama yayımladı.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Reşat Moralı Toplantı Salonunda yapılan görüşmelere Türkiye Kamu-Sen adına Genel Başkan İsmail Koncuk,  Genel Toplu Sözleşme Sekreteri ve Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak ve uzman heyeti katıldı.


Toplantının açılışında bir konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Toplu Sözleşme görüşmelerinin hayırlı ve uğurlu olmasını diledi. “2014-2015 yılı için memur ve emeklilerin mali ve sosyal hakları için görüşmeler yapılacağının altını çizen Bakan Çelik, Konfederasyonların  Toplu Sözleşme taleplerinin 1 hafta önce Devlet Personel Başkanlığına iletildiğini ve bu taleplerin dikkate alınarak çalışma ve görüşme takviminin belirleneceğini “ söyledi.


Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise yaptığı konuşmaya heyetleri Türkiye Kamu-Sen adına selamlayarak başladı. Koncuk, “Böyle bir mübarek ayda Toplu Sözleşme görüşmelerine başlıyoruz, inşallah sonuçları da hem milletimiz hem de kamu çalışanları açısından hayırlı ve uğurlu olur. Öncelikle oturma düzeninden başlamak isterim. Allah hayırlı ve uğurlu etsin, kamu çalışanlarının iki tane patronu oldu. Böyle bir oturma düzeni olmaz. Toplu Sözleşme taraflar arasında yapılan  görüşmelerdir. İki tarafın başkanı da tarafların içinde olur, karşılıklı müzakereler yapılır. Sayın Gündoğdu  Sayın Bakan’ın zaman zaman toplantılarda tek başına oturmasına karşı çıkmıştı. Teşbihte hata olmasın ama iki ordu savaşacak, iki tane komutan çıkacak yan yana ordunun savaşmasını seyredecek gibi bir manzara var şu anda. Böyle bir Toplu Sözleşme düzeni olmaz bunu kınıyorum. Bu masanın geçen yılki düzenine döndürülmesi bu Toplu Sözleşmenin ve pazarlığın  ruhuna uygun olacaktır diye düşünüyorum.” dedi.


Bu Masadan 4/C lilere Kadro Çıkmalı


Her platformda olduğu gibi Toplu Sözleşme masasında da 4/C dramını gündeme taşıyan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan İsmail Koncuk, “Bu masadan 4/C lilere kadro çıkmalı” dedi. Koncuk, “4/C lilere  bu masadan kadro çıkmalı. Eğer bir ülke  23 bin 4/C liye sadece 500-600 TL. fazla maaş vereceğiz diye bunları insanlık dışı çalışma şartlarına, Hukuk dışı çalışma şartlarına mahkum ederse ve onları görmezden gelirse bu ülkede kimsenin insan haklarından bahsetmeye hakkı yoktur. 4/C liler ister 1 kişi ister 23 bin kişi olsun, bu sorun ortadan kalmadıkça, Türkiye’de çalışanlarımızı insanca yaşatıyoruz iddiasında bulunmak mümkün değildir.” dedi.

Bu haber toplam 2916 defa okundu


YAZARLAR