Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - BEDAŞ İşçilerine Gaz Bombası
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BEDAŞ İşçilerine Gaz Bombası

BEDAŞ İşçilerine Gaz Bombası
Sendikalı 540 çalışanı işten çıkarması sonrası günlerdir eylem yapan Bedaş Çalışanlarına, polis gazla müdahale etti.9 kişi gözaltına alınırken 3 işçi de yaralandı.
05.08.2013 / 20:27

Enerjimagazin - Boğaziçi Elektrik Dağıtım/Perakende A.Ş. yi kısa bir süre önce devralan Cengiz-Kolin-Limak O.G.G.nun sendikalı 540 çalışanı işten çıkarması sonrası günlerdir eylem yapan Bedaş Çalışanlarına, polis gazla müdahale etti. Müdahale sırsında 9 kişi gözaltına alınırken, 3 işçi de yaralandı.


BEDAŞ Genel Müdürlüğü'ne yürüyen Grup adına basın açıklaması yapan sendika merkez yöneticisi Arif İnan Başgedik, “BEDAŞ’ın özelleştirilip Cengiz-Kolin-Limak ortaklığına devrinin üzerinden 2 ay geçti. 2 ay boyunca iş güvencemiz ve kazanılmış haklarımız üzerinde spekülasyonlara karşı gerek masa başında, gerek de sokakta uyarılarda bulunduk. Kazanılmış haklarımızın ve iş güvencemizin pazarlık konusu yapılamayacağını söyledik. Ancak gelinen noktada Cengiz- Kolin-Limak ortaklığı, BEDAŞ işyerlerinde hakkını arayan işçileri barındıramayacağını belirterek sayaç okuma ve açma-kesme servislerinde çalışan 500 civarı BEDAŞ işçisini işten çıkarmıştır” dedi.


Enerji-Sen Genel Başkanı ve üyeleri, BEDAŞ'ta işten çıkarılan 540 işçi için Taksim’de bulunan BEDAŞ Genel Müdürlüğü'ne görüşmeye gitti.Daha önceki girişimlerinde bugün için söz veren Daha önceki girişimlerinde bugün için söz veren  Daha önceki girişimlerinde bugün için söz veren Enerji Sen Başkanı Ali Duman ve Sendika Genel Sekreteri Alişan Doğan, taleplerini iletmek için BEDAŞ yöneticileriyle görüşmeye gitti. Sendika yöneticilerinin görüşme taleplerinin reddedildiğini öğrenen işçiler, BEDAŞ Genel Müdürlüğü binası önünde protesto gösterisi yapmaya başladı. Genel müdürlük önünde bekleyen yüz kadar işçi, bahçeye geçerek görüşme için binaya girmek istedi.


BEDAŞ işçisine gaz bombası


Polis, binaya girmek isteyen işçilere cop, biber gazı spreyi ve göz yaşartıcı gaz bombası kullanarak müdahale etti. Polis müdahalesi sırasında üç işçi yaralandı, yaralı işçilerden birinin ambulansla hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Müdahale sonrası BEDAŞ’tan uzaklaşan işçiler tekrar yeniden bir araya geldiler ve Polis barikatının önünde oturma eylemi yaparak beklemeye başladılar. Bu sırada bazı BEDAŞ Genel Müdürlüğü çalışanları da eyleme pencerelerden sendika bayrakları sallayarak destek verdi.

Enerji-Sen heyeti yeniden BEDAŞ yetkilileriyle görüşme yapmak için BEDAŞ’a yöneldi. Bu sırada Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman ve Enerji-Sen eski Genel Başkanı Kamil Kartal dahil 9 kişi gözaltına alındı.


İşçiler polise seslenerek gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını talep ettiler. İşçiler, “Ya gözaltına alınanlar serbest bırakılır ya da hepimizi gözaltına almak zorunda kalırsınız” dedi. İşçilerin kararlı duruşu sonucunda gözaltına alınan 9 işçinin serbest bırakıldığı öğrenildi.


Polis BEDAŞ önünde geniş güvenlik önlemleri alırken, işçiler bekleyişini sürdürüyor.


Bu haber toplam 3253 defa okundu


YAZARLAR