Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Yıldız'dan Önemli Açıklamalar
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Yıldız'dan Önemli Açıklamalar

Bakan Yıldız'dan Önemli Açıklamalar
Yıldız, Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs arasında gerçekleşen enerji anlaşması ve akaryakıt fiyatlarında yapılan indirimler ile ilgili olarak, Kayseri'de konuştu.
11.08.2013 / 10:44

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs arasında gerçekleşen enerji anlaşması ve akaryakıt fiyatlarında yapılan indirimler ile ilgili olarak, Kayseri'de konuştu.


Bayramı Kayseri'de geçiren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız; Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs arasında gerçekleşen enerji anlaşması ve akaryakıt fiyatlarında yapılan indirim ile ilgili açıklamalarda bulundu.


Yıldız, "Malum Avrupa'ya gidecek doğal gazla alakalı Akdeniz'den akacak doğalgazla alakalı ama bir tanesi kazandı yine bölgemizdeki geliştirilecek projenin de bizler projelerimizi sunarız. Diğer ülkeler projelerini sunarlar ve kazanan proje en uygun olan proje mutlaka doğal gazı yine Avrupa Birliği ülkelere iletilmesi ile alakalı mutlaka gelişecektir. Bu konu ile alakalı Türkiye yapılacak projelere de açık olduğunu her zaman belirtmektedir" dedi.


Yıldız, Kuzey Irak'tan İran'a oradan da Asya ülkelerine ham petrol taşındığı yönündeki haberleri ve bölgede yürütülen enerji politikasını şöyle değerlendirdi:


"Türkiye ister kamu, isterse özel sektör bütün firmaları ile beraber özel hukuk hükümlerine tabi olmak kaydıyla Irak'ın kuzeyinde, doğusunda, batısında projeler geliştirmeye devam edecektir. Kuzey Irak’ta şu anda 19 tane ülke 39 tane firma çalışma yapmaktadır. Bize bu tür projeleri geliştirmeye çalıştığımızda niçin yapıyorsunuz diye gensoru verenler, bu ülkenin gelişmesine katkı koymak istemeyenler, oturup bir düşünmeleri lazım. Doğru tercihler yapmaya devam edeceğiz. Yalnızca Türkiye'de değil İran'da, Irak'ta, Rusya'da, Libya'da, Azerbaycan'da, Türkmenistan'da farklı ülkelerde inşallah bu projeleri geliştirmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
Akaryakıtta İndirim


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, benzindeki 3 ile 8 kuruş arasındaki indirimlerle alakalı olarak ise önceki gün bu konu hakkındaki düşüncelerini ifade ettiğini hatırlatarak, "Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) herhangi bir tavan fiyat uygulamasına ihtiyaç hissetmeksizin dağıtım şirketlerinin indirim yapacaklarını ümit ettiğimi söylemiştim. Bu indirimgeldi. Bunun doğru olduğuna inanıyorum" dedi.


Bakan Yıldız, Dağıtım şirketlerinin benzinde indirim yapmalarıyla alakalı olarak da şunları kaydetti:

"EPDK'nın herhangi bir tavan fiyat uygulamasına ihtiyaç hissetmeksizin dağıtım şirketlerinin indirim yapacaklarını ümit ettiğimi söylemiştim. Bu indirim geldi. Bunun doğru olduğuna inanıyorum. Biz her zaman Akdeniz Havzası'nda oluşan piyasayı gerek ithal benzin, mazot, ham petrol ile alakalı gerekse Türkiye’de rafine edilen petrol ürünleriyle alakalı bir rekabet ortamının oluşmasını, vatandaşımız lehine oluşmasını istiyoruz. Biliyorsunuz Maliye Bakanımız 2005 yılından bu tarafa benzin üzerindeki, mazot üzerindeki yüzde 75 oranındaki vergiyi yüzde 60’lara kadar çekti. Bu bir zincir. Vergiyle alakalı ham petrolle alakalı, dağıtım şirketleri, rafine merkezleriyle alakalı bir zincir. Bu zincirin her bir halkasının birbiriyle her zaman uyum içinde gitmesi gerektiğini her zaman söylüyoruz. O açıdan bu tür tercihleri biz yine vatandaşımızın lehine kullanmaya devam edeceğiz."

Bu haber toplam 2633 defa okundu


YAZARLAR